Afetten Zarar Gören Çiftçilere Şok!!!
Tarih: 26.07.2017 Saat: 12:38
Konu: GÜNCEL HABERLER


Çiftçinin mağduriyetinin giderilmesi önergesi, AK Parti'nin oylarıyla reddedildi

Dolu yağışından etkilenen Bursalı çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla CHP, Meclis'e araştırma önergesi verdi. MHP'nin destek verdiği önerge, AK Partili vekillerin oyuyla reddedildi.

CHP milletvekillerinin, Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde yaşanan dolu felaketinde zarara uğrayan çiftçilerin sorunlarının araştırılarak, mağduriyetlerinin giderilmesi ile ilgili TBMM'de verdiği araştırma önergesi, AK Partili vekillerin oylarıyla reddedildi.

CHP adına Genel Kurul'da konuşan Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, verdikleri araştırma önergesinin siyasal ve ideolojik olmadığını, çiftçilerin ve üreticilerin mağduriyetinin giderilmesine yönelik olduğunu söyledi.

Bölgedeki bin 350 çiftçinin bütün ürettiklerinin yok olduğunu belirten Sarıbal "Çiftçinin AKP'lisi, MHP'lisi ya da CHP'lisi olmaz. Bu insanlar bizim insanımız, bu topraklar bizim topraklarımız. Ancak MHP verdiğimiz önergeye destek verirken, AKP karşı çıkarak hayır oyu verdi. Biz halkımızı seçtik, AKP ise popülizmi tercih etti." dedi.

BORÇLAR ERTELENSİN

Genel kurulda tarlalarda yaşanan zararla ilgili fotoğraflar da gösteren Orhan Sarıbal, şunları söyledi:

"Domateste 32 bin dönüm alan zarar gördü. Biber, 21 bin dekar alanda zarar gördü. Mısır, 20 bin dekarda zarar gördü. Kavun, 10 bin dekarda zarar gördü. Karpuz, 10 bin dekarda zarar gördü. Tarla ürünü 340 bin ton yaş meyve sebze yok oldu. Pancar, nohut, zeytin, yonca zarar gördü. Bunu da en net şekliyle ifade ettik. Görsünler diye bu mağduriyetin fotoğraflarını da gösterdik. Ancak bir kez daha görülüyor ki çiftçilerimiz AKP'nin umurunda değil.

Çiftçilerin borçlarının kredi faizlerinin ertelenmesi ve yeni verilecek krediler için faizsiz uzun vadeli ödeme planlarının yapılması, Sigortasız tüm üreticilerin zararlarının giderilmesi için nakit para yardımında bulunulması, TARSİM sigorta havuzunun yeniden düzenlenmesi, primlerin düşürülmesi havuzunu büyütülüp ve çeşitlendirilmesi, devlet hazine desteğinin artırılması ve zorunlu tarım sigortası getirilmesi acilen gerçekleştirilmelidir.
200 MİLYON LİRALIK ZARAR
Bu üreticiler bu ürünleri üretebilmek için ciddi masraf yaptılar; tohum, ilaç, gübre, sürüm, işçilik. Çok ciddi anlamda, 230 milyon TL gibi tarla fiyatlarıyla olan zarar ama maliyet açısından 200 milyon TL gibi bir masraf söz konusu. Bu masrafları da % 54 mazot, % 50 elektrik ve % 18 ilaç vergisi ödeyen çiftçiye devletin elinin uzatılmasını talep ettik. Millete küfür eden işadamının 420 milyonluk vergi borcunu sıfırlayan Akp, binlerce çiftçinin zararının karşılanması için verilecek 200 milyonu ise çok gördü. Çok net ifade etmek isterim ki Akp milleti değil millete küfür edenleri seviyor."
Kaynak: (olaycom.tr)Bu haberin geldigi yer: Mustafakemalpasa Dost Medya
http://www.dostmedya.com

Bu haber icin adres:
http://www.dostmedya.com/modules.php?name=News&file=article&sid=7598