Koruyucu Aile Hizmetleri Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.
Tarih: 08.08.2017 Saat: 11:39
Konu: GÜNCEL HABERLER


Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü İşbirliği ile Koruyucu Aile Hizmetlerinin Tanıtılmasına Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

Koruyucu Aile Hizmetlerinin tanıtılması, bilgilendirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen program İstiklal Marşı ile başladı. İstiklal Marşının ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Murathan BOZKURT Koruyucu Aile Hizmeti hakkında konuşmasını yaptı. Konuşmasında Bursa İlinde ilk defa Mustafakemalpaşa İlçesinde bu programı düzenledikleri için İlçe Kaymakamı Mustafa MASATLI’ya teşekkür etti. Ardından İlçe Kaymakamı Mustafa MASATLI yaptığı konuşmasında; Sayın Cumhurbaşkanımızın Saygıdeğer Eşleri Emine ERDOĞAN Hanımefendinin himayelerinde yürütülen Gönül Elçileri Projesi kapsamında konunum ülkemiz sosyal yapısı bakımından çok önem arzettiğini ifade etti ve devamında; Koruyucu ailenin, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişiler olduğunu, Koruyucu Aile Hizmetindeki amacın, çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde özenli davranılarak çocuğun bu dönemi örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamak olduğunu, bazı ailelerin zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebildiklerini, böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolunun, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanması olduğunu, bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şeklinin, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımı olduğunu, çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu, çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarakta kanıtlandığını, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, sürekli Türkiye’de ikamet eden, en az ilkokul mezunu, 25 - 65 yaşları arasında, evli ya da bekâr, düzenli bir gelire sahip olan, çocuklu ya da çocuksuz herkesin Koruyucu Aile olabileceğini, Ülkemizde toplam 4215 Koruyucu Ailenin olup 5126 çocuğumuzun da Koruyucu Aile yanında bakıldığını belirtti. Unutulmamalıdır ki Koruyucu Aile yanına yerleştirilebilen, korunan, tehlikeli ortamlardan uzak tutulan her çocuk, sorumluluğu paylaşan herkesin sevinci, başarısı olacaktır diyerek sözlerini tamamladı.
Konuşmaların ardından Koruyucu Aile Hizmeti ile alakalı videolar izlettirildi. Videolardan sonra, Aile ve Sosyal Politikalar Bursa İl Müdürlüğünde görevli Çocuk Gelişimci Gizem ÖZDEMİR tarafından Koruyucu Aile Hizmetleri hakkında bilgilendirme ve tanıtımını konu olan sunum gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen sunumda, Koruyucu Aile Hizmeti Nedir?, Kimler Koruyucu Aile Yanına Yerleştirilir?, Koruyucu Aile Hizmetinin Diğer Hizmetlerden Farkı, Çocuğun Koruyucu Aile Yanına Yerleştirilmesindeki Amaç, Koruyucu Aile Olmak İçin Kimlerin Başvuru Yapabileceği, Kimlerin Koruyucu Aile Olabileceği, Koruyucu Ailenin Yükümlülükleri, Koruyucu Ailelere ve Yerleştirilen Çocuğa Sağlanan Olanaklar, Koruyucu Aile Statüsünün İptali ve Sonlandırılması gibi konulardan bahsedildi ve sorular cevaplandırıldı.
Programa; İlçe Kaymakamı Mustafa MASATLI, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yrd. Murathan BOZKURT, İlçe Emniyet Müdürü V. Arif GÜNAL, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa ER, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Okul Müdürleri, Bayan Din Görevlileri, Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve İlçe içerisinden ilgili davetliler katıldı.
http://www.dostmedya.com/haber/963272921.jpg

http://www.dostmedya.com/haber/642729840.jpgBu haberin geldigi yer: Mustafakemalpasa Dost Medya
http://www.dostmedya.com

Bu haber icin adres:
http://www.dostmedya.com/modules.php?name=News&file=article&sid=7613