Dama'da büyük ödül İran'a gitti
Tarih: 22.08.2017 Saat: 11:28
Konu: GÜNCEL HABERLER


Mustafakemalpaşa Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen 18. Uluslararası Türk Daması Şampiyonası'nda madalyalar sahiplerini buldu.

Yerli ve yabancı 200 damacının katıldığı geleneksel turnuvada şampiyonluk komşu ülke İran'a gitti.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Türk Daması Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği ‘18. Uluslararası Türk Daması Şampiyonası’ Katlı Pazar Yeri'nde yapılan final maçları ve ödül töreni ile sona erdi.
Şampiyonaya İlçe Kaymakamı Mustafa MASATLI, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Varlık, Belediye Başkanı Sadi KURTULAN, Dama Federasyonu Yetkilileri, Kurum Amirleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Teşkilatları Temsilcileri ile birlikte çok sayıda Dama Sporcusu ve Vatandaş katıldı.
Türk Daması’nı yaşatmak, tanıtmak ve dünyadaki dama oyuncularını bir araya getirmek amacıyla gerçekleştirilen üç günlük şampiyona, nefes kesen zekâ mücadelelerine sahne oldu.
9 tur üzerinden yapılan çekişmeli final karşılaşmaları sonucunda dereceye giren damacılar belli oldu.
Irak, Japonya, Azerbaycan, İran, Lübnan ve Kuveytli damacılarında katıldığı 18. Uluslararası Türk Daması Şampiyonası'nda birinciliği İran'lı Zaher Mustafa Necat kazandı.
Turnuva'nın ikincisi Batman'dan Avni Karanfil, üçüncüsü de İstanbul'dan Faik Yıldız oldu.
Uluslararası Satranç Kuralları’nın (İsviçre Sistemi) uygulandığı şampiyonda birinci 3.000 TL, ikinci 2.000 TL, üçüncü ise 1.000 TL'lik para ödülü kazandı.
Dereceye giren damacılar, kupa ve para ödüllerini Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan'ın elinden aldı.

'Damacılar kültür elçimiz'

Ödül töreninde konuşan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, yerli dama severlerin yanı sıra dost ülkelerden gelen sporcularında organizasyona renk kattığını söyledi.
Damayı 18 yıldır her yaştan insana ulaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Başkan Kurtulan; " Dama sporunun hafızalardan silinmesini istemiyoruz. Bu tür etkinliklerle hem damayı yaşatıyoruz, hem de dünyada bu sporla ilgilenenleri bir araya getiriyoruz.
Kültür elçisi olarak gördüğümüz tüm dama severleri önümüzdeki yıl Mustafakemalpaşa'ya yanlarında üç kişi getirme sözüyle davet ediyorum. Birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını ön planda tutarak gerçekleştirdiğimiz şampiyonada mücadele eden sporcularımızı tebrik ediyor, tüm dama severlere ve bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum " dedi.
http://www.dostmedya.com/haber/1876457729.jpg

http://www.dostmedya.com/haber/1191433742.jpg

http://www.dostmedya.com/haber/1951646418.jpg

http://www.dostmedya.com/haber/810562211.jpgBu haberin geldigi yer: Mustafakemalpasa Dost Medya
http://www.dostmedya.com

Bu haber icin adres:
http://www.dostmedya.com/modules.php?name=News&file=article&sid=7624