Önder Aydın’la Röportaj
Tarih: 29.12.2017 Saat: 12:43
Konu: GÜNCEL HABERLER


Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Önder Aydın Dost Medyayı ziyaret etti.

Mustafakemalpaşa'daki meslek odalarının yeni yılla birlikte birinci gündem maddesi kongreler olacak. Binlerce esnafa hitap eden odalarda başkan adaylıklarını kamuoyuyla paylaşan isimler, yönetimlerini oluşturarak seçim atmosferine girdi.
Kongrelere az bir zaman kala çalışmalarını yoğunlaştıran oda başkanlarından biri de Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası'nın genç ve dinamik Başkanı Önder Aydın.
2014 yılında yapılan heyecanlı seçimde yarışı göğüsleyen Önder Aydın, geçen 4 yıllık dönemde yaptığı hizmetleri ve gelecek dönemki projelerini Dost Medya’ya anlattı.
Oda'dan bugüne kadar herhangi bir maaş almadan hizmetlerini sürdüren Aydın'a göre meslek odalarının artık kabuğunu kırmalarının zamanı geldi. Büyüyen Mustafakemalpaşa'nın güçlü bir platformu olan odaların yalnız iş hayatında değil siyasi, kültürel ve sosyal yaşamda da gerçek bir sivil toplum kuruluşları gibi hareket etmeleri gerekiyor. Bunun için birlik çağrısı yapan Önder Aydın, 52 yıllık bir geçmişe sahip olan Madeni Eşya Sanatkarları Odası'nı geleneksel Ahilik kültürünü günümüz değerleriyle yerelleştirerek her alanda temsil ettiklerini söylüyor.

 


1- Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası'nın son yıllarda yaygınlaşan bir temsiliyeti var. Yerel ve ulusal medyada bunu görmek mümkün. Bunun sırrı nedir?

'KAPIMIZ HERKESE AÇIK'

- Bunun sırrı, işimize duyduğumuz sevgi ve sorumluluk anlayışımız da saklıdır. 1965 yılında kurulan odamız bugün itibariyle çeşitli meslek dallarından 570 esnafın bulunduğu Mustafakemalpaşa’nın büyük odalarından biridir. Oto tamircilerinden, matbaacılara, galericilerden elektrikçilere kadar iş hayatının bir çok alanında çalışan üyemiz var. Mustafakemalpaşa’nın katma değer ve istihdamına büyük oranda katkılar sunan bu meslek dallarına ve daha fazlasına hizmet etmenin bilincindeyiz. Potansiyeli yüksek olan odamızın hangi işlerle uğraştığını, Mustafakemalpaşa’ya katkılarını ayrıca bir meslek odası olarak hedeflerini başta üyelerimiz olmak üzere vatandaşlarımıza her alanda anlattık. Ulaşılabilir olduk. Kapımızı herkese açarak sorunları çözmenin gayretini gösterdik. Üyelerimizin teveccühünü gördükçe doğru yolda olduğumuzu anlıyorum.

2- 4 yıl önce ile kıyaslandığında bir yönetici olarak odayı hedeflediğiniz konuma ulaştırabildiniz mi ? Yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

'MAAŞ ALMADIK, YENİ ARACI ODAMIZIN HİZMETİNE SUNDUK'

Bu konuda önemli bir yol kat ettiğimizi söyleyebilirim. Odamız geçen yıllar içinde Mustafakemalpaşa’daki meslek odaları arasında ayrı bir yer edindi. Üyelerimizin birbirini tanıdığı, sorunlarına muhatap bulduğu bir platform olduk. İletişim kanalarımızı her daim açık tuttuk. SMS sistemini, kurumsal sosyal medya ve internet sitesini hizmete sunduk. Arkadaşlarımızın gerek cemiyet gerekse de cenaze gibi acı ve tatlı günlerini bu sistem sayesinde üyelerimize duyurduk. İlk kez Ahilik Haftası'nı kutlayarak farkındalık oluşturduk. Bu etkinliklerde ebediyette intikal etmiş üyelerimiz için mevlit okutarak, aşure ve lokma ikramımızı halkımızla paylaştık. Ramazan'da iftar sofraları kurarak birlikteliğimize güç kattık. Üyelerimizin bilgi ve tecrübelerini arttırmak için fuar, seminer ve geziler organize ettik. Şeffaf bir yönetim anlayışı çerçevesinde toplantılarımıza tüm üyelerimizi davet ederek bilgi alış-verişinde bulunduk. Mesleki ve esnaf kredileri gibi mali konuların yanı sıra yeni yasal düzenlemelerin üyelerimizle paylaşılmasına öncülük ettik. Avrupa ülkelerindeki organizasyonlardan üyelerimizin faydalanmasını istiyoruz. Bu amaçla İngilizce kursları açtık. Ayrıca odamız hizmetinde kullanılmak üzere sıfır km bir araç aldık. Bu araç üyelerimizin her türlü hizmetinde olacak. Bizler hizmet eri olarak görev yapıyoruz. Bunun için ben ve yönetim kurulum bugüne kadar odamızın menfaatleri doğrultusunda hiç bir ad altında maaş almadık ve almayacağız.

3- Meslek odaları için üye aidatları önemlidir. Aidat ödemeyen üyeler için attığınız adımlar var mı?

'HACİZ İŞLEMİ SÖZ KONUSU BİLE DEĞİL'

Bu konudaki bir kargaşaya açıklık getirmek istiyorum. Bizim asli görevimiz üyelerimizin çıkarlarını korumaktır. Bunu yaparken de hiç bir üyemizin ticaretini olumsuz etkileyecek adımlar atmayız. 570 üyenin bulunduğu odamızda aidatını çeşitli sebeplerle ödeyemeyenler var. Bu oran da az sayıdadır. Bu üyelerimize defalarca hem mesaj hem de telefon aracılığıyla ulaşmaya çalıştık fakat bize dönüş yapanlar olduğu gibi yapmayanlarda oldu. Yasaya göre, aidat ödemesini yapmayanların borçları bizzat oda başkanlarından tahsil edilir. Biz yönetim olarak aidat ödeyen üyelerimizin hakkını savunduk. Avukata verdiğimiz üyelerimizin hiçbirine haciz işlemi uygulanmamıştır. Bu maalesef yanlış biliniyor. Sadece ödeme emri gönderilmiştir. Banka, araç ve ticari işlemlerini etkileyecek en ufak bir işlem bile yapılmamıştır. Ahilik kültürünü yaşatmak isteyen bir yönetim olarak kesinlikle bu tür bir girişim yapmamız söz konusu bile değildir. Tekrar söylemek gerekirse bu tür üyelerimizin eline ulaşan bir haciz işlemi değil ödeme evrakıdır.


4-Biraz da 13Ocak'ta yapılacak kongreden bahsedelim. Tekrar aday olduğunuza göre yapılacak çalışmalarınız var demektir. Nedir bu hedefler?

'ERASMUS VE TANAP PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ'

Üyelerimizin desteği ile tekrar seçilirsem iki önemli projeyi hayata geçireceğiz. Bunlardan ilki ERASMUS Projesi. Bu girişim üyelerimize dönük önemli bir adım. Bu program kapsamında hazırladığımız proje kabul edildi. Tüm masraflarının Avrupa Birliği'nden (AB) karşılanacağı bu proje ile üyelerimizi 8-10 kişilik gruplarla; Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya gibi ülkelere götüreceğiz. Bununla ilgili başlattığımız yabancı dil kursu devam edecek. Üyelerimiz buralardaki mesleki yenilikleri görme, ticari anlamda iş birliği sağlama gibi avantajlar yakalayacak. Diğer önemli projemiz ise eğitim alanında olacak. Kaymakamlığımız öncülüğünde yaptığımız TANAP Sosyal Hibeler kapsamında Mesleki ve Anadolu Lisesi'ne mermercilikle ilgili bir bölüm açmayı planlıyoruz. Bu da Mustafakemalpaşa için mesleki anlamda büyük bir kazanım olacak. Aynı şekilde birlik ve beraberliğimizi güçlendiren çalışmalara devam edeceğiz. Düzenli olarak fuar ve geziler sürecek. Odamızın temsilini güçlendireceğiz.

5- Son olarak kongre öncesi üyelerinize mesajınız var mı?

'GÜVENİ BOŞA ÇIKARMADIK, ÇIKARMAYACAĞIZ'

Mustafakemalpaşa’nın ekonomik gelişimine en büyük katkıyı esnafların verdiği bir gerçek. Bütün esnaflarımız iyi hizmet ve kalitenin peşinde. Bizler Ahilik kültürünü yaşatmak isteyen bir anlayışa sahibiz. Üyelerimizde bunun farkında ve çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Çünkü bizim kapımız herkese açık. Bizler yerelde mesleki bir oda olmanın yanı sıra bir sivil toplum kuruluşu da sayılırız. Odamız bu konuda kabuğunu kırdı ve artık kamuoyuna seslenen adımlar atıyor. Mustafakemalpaşa'mızın sorunlarının çözümü için her platformda çalışmaya hazırız. Üyelerimizin güveni bizlere yeni atılımlar yapmamıza olanak sağlıyor. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Kongreden odamızın daha güçlü bir şekilde çıkacağına inanıyorum. Birlik ve beraberliğin ön planda olduğu bir seçim atmosferi diliyor, tüm üyelerimizi kongremize davet ediyorum.

Önder Aydın kimdir?

1979 Mustafakemalpaşa doğumlu olan Önder Aydın, baba mesleği olan matbaacılık sektöründe, Önder Ofset’in sahibi olarak hizmet veriyor. 2010 yılında Mustafakemalpaşa Spor Kulübü Başkanlığı görevinde bulunan Aydın bugünde kulübün yönetiminde yer alıyor.
2014 yılındaki kongrede Madeni Eşya Sanatkârları Odası Başkanlığı’na seçilen Önder Aydın, 13 Ocak'ta yapılacak seçimlerde bir kez daha adaylığını açıkladı.
http://www.dostmedya.com/haber/1270441340.jpg

http://www.dostmedya.com/haber/1462046398.jpg

http://www.dostmedya.com/haber/1579506877.jpgBu haberin geldigi yer: Mustafakemalpasa Dost Medya
http://www.dostmedya.com

Bu haber icin adres:
http://www.dostmedya.com/modules.php?name=News&file=article&sid=7787