SGK Müdürü Gençer’den GSS Açıklaması
Tarih: 24.03.2018 Saat: 11:25
Konu: GÜNCEL HABERLER


SGK Müdürü Gençer’den GSS Açıklaması.. Sosyal Güvenlik Kurumu İlçe Müdürü Orhan Gençer, Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı ve Binlerce vatandaşı ilgilendiren önemli bilgilendirmelerde bulundu.

 

Geçtiğimiz günlerde ilçede bir ilke imza atarak adeta kapı kapı dolaşan SGK İlçe Müdürü Orhan Gençer, esnaf ve vatandaşları her konuda birinci ağızdan bilgilendirmişti. Bu tür bilgilendirmelerin devam edeceğini belirten Gençer, diğer yandan GSS ile ilgili de oldukça önemli açıklamalar yaptı. Gençer, "Bilindiği gibi, herhangi bir kapsamda sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşlarımız hakkında uygulanan Genel Sağlık Sigortası, 01.01.2012 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmişti. Bu kapsamda olan vatandaşlarımızın 01.04.2017 tarihi öncesi ödenmemiş genel sağlık sigortası prim borçları 6824 sayılı Kanun ile başvuru şartı aranmaksızın yapılandırılmıştır.

“ŞARTLARI TAŞIYANLARIN GSS BORÇLARI SİLİNECEK”

Kendilerine gelir testi başvurusu tebliğ edildiği halde gelir testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalılarımızın 02.04.2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) gelir testine müracaat etmeleri ve gelir testi sonucu gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda genel sağlık sigortası prim borçları silinecektir. Yapılan gelir testi sonucunda aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olan Genel Sağlık Sigortalılarımızın ise 01.04.2017 tarihi öncesine ait gecikme zammı ve gecikme cezası borçları silinmiştir. Gecikme zammı ve gecikme cezası silinen bu borçlar, aylık sadece 53,33 TL üzerinden yeniden hesaplanmış ve son ödeme tarihi ise Nisan ayının 30’u olarak belirlenmiştir.

“GECİKME CEZASI VE ZAM’DAN ETKİLENMEYİN”

1 Nisan 2017 tarihi öncesine ait prim borçları e-devlet üzerinden veya Kurumumuza müracaat edilerek öğrenilebilmekte, Kurumumuzla anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da internet üzerinden internet bankacılığı veya kredi kartı ile “GSS 6824 Prim Tahsilatı” menüsünden ödenebilmektedir. Söz konusu borçların 30.04.2018 tarihine kadar ödenmemesi halinde, 01.04.2017 tarihinden itibaren gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk edecektir. Genel Sağlık Sigortalılarımızın sağlık yönünden mağduriyet yaşamamaları açısından yukarıda belirtilen konularda gerekli tedbirleri almaları kurumumuza gelerek bilgi edinmeleri büyük önem arz etmektedir" dedi.Bu haberin geldigi yer: Mustafakemalpasa Dost Medya
http://www.dostmedya.com

Bu haber icin adres:
http://www.dostmedya.com/modules.php?name=News&file=article&sid=7903