TEMA Vakfı Kültür Gezileri Devam Ediyor
Tarih: 27.09.2018 Saat: 11:20
Konu: GÜNCEL HABERLER


Tema Vakfı Gönüllüleri Yalova Kültür - Doğa Gezisini Ve Hayrettin Karaca (Toprak Dede) Ziyaretini GerçekleştirdiMustafakemalpaşa TEMA Vakfı Sorumlusu Rasim Balaban ve TEMA gönüllüleri gezilerine ilk önce Ulu Önderimiz Mustafakemalpaşa Atatürk’ümüzün Yürüyen Köşkü’nü ziyaret ederek başladı. Ziyaret sırasında tüm TEMA Gönüllüleri duygulu anlar yaşadı.
Mustafakemalpaşa TEMA Gönüllüleri, tema vakfının kurucusu Toprak Dede Hayrettin Karaca’yı Yalova Arboretum Müzesi’ndeki evinde ziyaret etti. Hayrettin Karaca Mustafakemalpaşa TEMA Gönüllülerinin ziyaretinden çok mutlu olduğunu ifade ederek, “TEMA ‘nın kurucuları sizlersiniz,”dedi. İletişim, etkileşim, paylaşımın önemini belirtti. 7000 çeşit ağaç ve bitki bulunan Arboretum Müzesi, Mustafakemalpaşa TEMA gönüllüleri tarafından ilgi ile gezildi.
Geçmiş kültürümüzü yansıtan Subaşı Göç Müzesi ziyaretinde, sergilenen fotoğraflar, çeyiz sandıkları, materyaller Yalova Subaşı Sözlü Tarih Grubu yöneticisi Zeki Gürsu’nun anlatımıyla daha da etkileyici olmuş ve Mustafakemalpaşa TEMA gönüllüler grubunu o yıllara götürmüştür.
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sayın Sadi Kurtulan, Subaşı Göç Müzesinin kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçen Erdemir Fidan’ın eşi Nurper hanımefendiye ve Subaşı Belediye Başkanına verilmek üzere gönderdiği Mustafakemalpaşa ile ilgili kitap ve hediyeler ilgililere teslim edildi.
Gezinin bir bölümünde TEMA gönüllüleri gezi grubuna rehberlik eden, Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan ve eşi Nermin Tezcan ile birlikte İbrahim Müteferrika Kâğıt Müzesi ziyaret edildi. Osmanlı Devletinden günümüze kadar olan kâğıt çeşitleri ve ilk sözlüklerin bulunduğu tarihi kâğıtlar TEMA Gönüllülerinin ilgisini çekti. Mustafakemalpaşa TEMA Gönüllüleri tarafından kâğıt yapımı uygulandı.
TEMA Vakfı sorumlusu Rasim Balaban, gezi boyunca rehberlik eden TEMA İl temsilcisi Faruk Tezcan ve eşi Nermin Tezcan’a, Subaşı Sözlü Tarih Grubu yöneticisi Zeki Gürsu’ya teşekkür etti.
Mustafakemalpaşa TEMA Gönüllüleri gezilerini, Cumhuriyet dönemi mimarisinin ilk dönem yapılarından olan Termal Atatürk Köşkü ziyaret edilerek tamamladılar.
http://www.dostmedya.com/haber/59179660.jpg

http://www.dostmedya.com/haber/729692453.jpgBu haberin geldigi yer: Mustafakemalpasa Dost Medya
http://www.dostmedya.com

Bu haber icin adres:
http://www.dostmedya.com/modules.php?name=News&file=article&sid=8190