Ana Sayfa Haberler 12 Eylül 2019 10:38

Gökyüzünün efsane kanatları hünerlerini sergileyecek

Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Gökyüzünün Efsane Kanatları Derneği tarafından bu yıl 2.si düzenlenen ‘Uluslararası Seyyar Kümes Yarışması’nda rengârenk güvercinler hünerlerini sergileyecek.

 

Mustafakemalpaşa’daki güvercin potansiyelini tanıtmayı hedefleyen organizasyonda Türkiye, Fransa, Hırvatistan ve İsviçre’den 100 farklı ırktan güvercin yarışacak.

 

Güvercinler, Avrupa Uçucu Sanat Güvercinleri Federasyonu (EFU) gözetiminde Heinz Gerber, Franco Visona ve Peter Brlosic’ten oluşan uluslararası komite tarafından puanlanacak. Yarışmada Türkiye ayağında güvercinler, uzun dönme, çember netliği, dalış ve hız gibi değerlendirmelere alınacak.

 

Aralık Mahallesi merasında yapılacak olan etkinlikte Damcı takla, Dönek, Kelebek, Dolapçı, Adana, Osmanlı makaracısı, Birmingham ve Vuta ırkları görücüye çıkacak.

 

‘Güvercin, barışın ve sevginin sembolüdür’

 

Mustafakemalpaşa’da güvercine büyük bir ilginin olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Kanar, bu tür etkinlikler sayesinde uluslararası alanda güvercin ırklarının tanıtılarak korunmasının sağlandığını belirtti.

 

Başkan Kanar; “ Gökyüzünün Efsane Kanatları Derneği’nin girişimiyle böylesi özel bir yarışmaya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Güvercin, barışın ve sevginin sembolüdür. Bu sevgiyi Mustafakemalpaşa’daki güvercin potansiyelini de dikkate alarak seçim öncesinde sunduğumuz Güvercin park projesi ile taçlandırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Yorumlar