Ana Sayfa Haberler 10 Ekim 2019 11:10

Meme Kanserine Dikkat Çekmek için Yürüyüş Düzenlendi

1-31 Ekim meme kanseri bilinçlendirme ayı etkinlikleri kapsamında Mustafakemalpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Sağlıklı Hayat Merkezi ‘Meme Kanseri Farkındalık’ yürüyüşü düzenledi.

Etibank’tan  başlayıp, Adnan Menderes Meydanı’na kadar süren yürüyüşe, Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mehmet Zeki Koçberber, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Dr. Yunuz Arslan, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fehime Esra Asutay, İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Gültekin, İlçe Jandarma Komutanı Emre Kavak, Belediye Meclis Üyeleri ve Birim Amirleri, İlçe Protokolu, sağlık çalışanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yürüyüşte kanser farkındalığının arttırılması adına pembe kurdele açıldı. Yürüyüşe katılımcılar ‘Kanserden değil, geç kalmaktan kork!’, ‘Erken fark edersen çok şey farkeder’, ‘Kanserden korkmuyorum taramamı yaptırıyorum’ sloganlarıyla eşlik etti.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği yürüyüş sonunda Dr. Yunuz Arslan yaptığı konuşmada kanserde erken teşhisin önemine ve Mustafakemalpaşa’lı vatandaşların kanser taramalarını Sağlıklı Hayat Merkezinde yaptırabileceklerine vurgu yaptı.

‘Meme kanseri, dünyada ve ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Yaşam boyu her 8 kadından 1’inin meme kanserine yakalanma riski vardır. Ancak erken teşhis edilir ise %98 oranında tedavi şansı vardır. Erken tanı tedavi şansını arttırmakta meme kanserinin yıkıcı etkilerini azaltmakta hatta ortadan kaldırmaktadır Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede toplumun bilinçlendirilmesi çok önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri yurt genelinde “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” düzenlenmektedir. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak ücretsiz tarama programları yürütülmektedir. Bu tarama programları hakkında bilgi almak ve kanser taramalarını yaptırmak isteyen vatandaşlarımız Bursa Mustafakemalpaşa Sağlıklı Hayat Merkezi’ne (Eski Hastane) başvurabilirler.’ Dedi.

 

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Mahkeme kararıyla zam yaptı

Mahkeme kararıyla zam yaptı