Ana Sayfa Haberler 5 Kasım 2019 11:10

TANAP’tan Damızlık Sığır Yetiştiricilerine Hibe

Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında, Mustafakemalpaşa ve Çevre Köyleri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Kooperatifine 3 adet araç üstü tank 15 süt soğutma tankı 4 tane jenaratör 1 adet süt ölçüm aleti hibe edildi.

Kooperatif Başkanı Kadir Kumsar yaptığı açıklamada, ‘Azerbaycan Doğal Gazını, Türkiye ve Avrupaya taşıyacak olan Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesinin (TANAP)  hattın geçeceği güzergah boyunca yerel nüfusa güçlü faydalar sağlamayı, sürdürülebilir projelerle bölge halkının ekonomik ve sosyal kalkınmasını desteklemeyi, Sosyal ve Çevresel projelere Hibe desteği vereceğini 2017 yılında düzenlenen toplantılarla duyurmuştu.

Mustafakemalpaşa ve Çevre Köyleri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Kooperatifi olarak  bu kapsamda bir proje hazırlayıp HİBESİS Sistemi üzerinden başvuruda bulunduk. Projemizin kabul edilmesi üzerine Kooperatifimize toplam maliyeti 1 Milyar 100 Milyon Lirayı bulan 3 adet araç üstü tank 15 süt soğutma tankı 4 tane jenaratör 1 adet süt ölçüm aleti hibe edildi. Projemizin toplam maliyeti tam olarak, 1.109,300. Liradır, Bu meblağın 1.053.835 lirasını TANAP’tan hibe olarak alırken, projeye Kooperatif olarak 55.465 lira’da biz katkıda bulunduk. Bizlere bu imkanı sunan TANAP yetkililerine ve Projemize destek çıkan dönemin Mustafakemalpaşa Kaymakamı olan şu an Ardahan Valisi olarak görev yapmakta olan Mustafa Masatlı’ya ve projeye emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.’ Dedi.

 

 

TANAP nedir?

 

Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Azerbaycan doğal gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak bir doğal gaz boru hattı projesidir. TANAP, Türkiye’nin doğal gaz arz güvenliğinin artırılması ve arz kaynaklarının çeşitlendirilmesinin yanı sıra ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına da katkıda bulunmaktadır.

TANAP projesinin amacı, Azerbaycan’ın sahalarında üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınmasıdır. TANAP, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğal Gaz Koridorunu oluşturmaktadır. “Her yönüyle Türkiye’ye katma değer sağlayan TANAP, uyguladığı Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) aracılığıyla güzergahı boyunca yerel nüfusa güçlü faydalar sağlamayı, sürdürülebilir projelerle bölge halkının ekonomik ve sosyal kalkınmasını desteklemeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda sağlanacak fon desteğinin hibe olarak verilmesi kararlaştırılmıştır.

DESTEKLENEN PROJELER
Yerel olarak tanımlanan ihtiyaçlara karşılık gelen bölgedeki insan kaynakları potansiyelini ve sosyal sermayeyi güçlendiren; tarım, imalat ve turizm dahil olmak üzere hizmet sektöründeki yerel küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayan; bölgedeki çevre altyapısını, doğal kaynakları, yenilenebilir enerji kaynaklarını, biyo-çeşitliliğini ve eko-sistemlerini geliştiren projeleri destekleyecektir.
SOSYAL ÖNCELİK ALANLARI
– Turizm hizmetlerini çeşitlendiren yatırımlar – Okulların, kütüphanelerin, spor alanlarının ve ortak sosyal alanların ekipman ihtiyaçları – Kırsal alanda sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması ve yaygınlaştırılması – Mesleki eğitim merkezlerinin kapasitelerinin artırılması – Sosyal sermaye yatırımları – Tarımda çeşitliliğin, katma değerin ve verimliliğin artırılması – Yerel ve geleneksel ürünlerin üretimi
ÇEVRESEL ÖNCELİK ALANLARI
– Doğal kaynakların, toprak ve suyun sürdürülebilir yönetimi – Yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve geliştirilmesi – Çevresel altyapının yönetimi ve çevre bilincinin artırılması – Tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesinin ve ekonomik kullanımının desteklenmesi – Biyo-çeşitlilik ve eko-sistemlerin korunması ve geliştirilmesi

Yorumlar