Ana Sayfa Haberler 30 Kasım 2019 10:20

Dünya Şoförler Günü Kutlanıyor

Mustafakemalpaşa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Vahit Girgin 30 Kasım Dünya Şoförler günüyle ilgili bir açıklama yaptı.

Girgin Açıklamasında ‘30 Kasım Dünya Şoförler günü tüm şoförlerimize kutlu olsun.

Her mesleğin günümüz dünya kamuoyunda yılın belli günü meslek günü olarak kutlanmaktadır. Biz şoförlerinde 30 Kasım olarak meslek günümüz uygun görülmüş. Şoförlük mesleği oldukça çileli , zorlu, riskli  ancak bir o kadar da güzel mutluluk ve huzur verici bir meslektir. Kilometrelerce yolda günün 24 saatinin herhangi bir dilimi  içinde evinden ve ailesinden de çok uzaklarda aracında tonlarca yük veya birçok insanın canı emanet edilmiş , mevsimine göre yolların zorlu şartları hiç hata yapmadan , küçük hatanın bedelini mal ve can olarak çok ağır olabildiği bir meslek. Ancak ülke ekonomisine kattığı katma değer ,üreticiden tüketiciye zincirin bir halkası, aracında taşıdığı insan canı, canları itibariyle  o sorumluluk altında vermiş olduğu emek ve hizmetin çok ayrı mutluluk veren bir yanı da vardır. Şoför kelimesinin açılımı; kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, uzun veya kısa mesafeli yolculuklarda, motorlu yolcu taşıma araçlarını trafik kurallarına uygun olarak, güvenli bir şekilde kullanma ve yolcuların gidecekleri yerlere en iyi şartlarda ulaştırma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir. Şoför Görev Ve İşlevleri olarak;  işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, sağlık, güvenlik ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olarak, aşağıdaki görev ve işlemleri yerine getirir.

İş Organizasyonu Yapmak

Aracın Bakımını Yapmak

Aracı Yola Hazırlamak

Güvenli Ulaşımı Sağlamak

Hizmet Vermek

Mesleki Gelişime İlişkin Faaliyetleri Takip edip  Yürütmek

Şoför İçin Gerekli Araç, Gereç Ve Ekipmanları hazırlayıp yanında bulundurmak

Şoförlük Genel Bilgi Ve Becerilerine sahip olmak.

Şoför Tutum Ve Davranışları ile başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplum içerisinde  örnek davranmak zorundadır.

Bu duygu, düşünce ve tespitlerimle tüm şoför meslektaşlarımın günün kutlar kazasız belasız yolculuklar, bol kazançlar dilerim. ‘ dedi.

 

Yorumlar