Ana Sayfa Haberler 6 Ocak 2020 14:23

Yeşilova’da Bocuk Gecesi

Yeşilova Mahalle Muhtarı Beysat Tokuş önderliğinde 05 Ocak 2020 akşamı Muhtarlık yanında bocuk gecesi etkinliği yapıldı.

Mahalle Muhtarı Beysat Tokuş, “Bocuk gecesi” mahalle halkımız tarafından Balkanlardan gelen bir kültür olduğunu, günümüze kadar aileler kendi arasında Kasım 62. günde kabak pişirildiği ve sohbetlerin yapıldığı bir etkinlik olduğunu belirtti. Bu gecede bazen küllü suda mısır kaynatılır, yenirdi. “Bu kültür etkinliğini tanıtmak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için komşularımızla birlikte Bocuk Gecesi düzenledik. Kültürler toplumu ayakta tutar.” diyen mahalle muhtarı Beysat Tokuş katkı veren herkese teşekkür etti.

Gelenlere; Aydın Uslu, Ömer Uncu, Muhammed Koyuncu, Savaş Çidem, Harun Tan, Kamil Durmuş, Ali Hikmet Sütçü, Turgut Dorak, Tansel Durmuş, Ersin Pelik, Ersin Küçük, Okan Aydoğdu, Kaan Tokuş, Aydın Demir aileleri tarafından pişirilen kabak tatlısı ikram edildi.

Etkinliğe Ormankadı Mahalle Muhtarı Mehmet Salih Kalınbacak, TEMA Vakfı Sorumlusu Rasim Balaban, UEDAŞ yetkilisi Halil Din ve mahalle halkı katıldı.

 

Yorumlar