Ana Sayfa Haberler 6 Şubat 2020 12:37

Mustafakemalpaşa ve Karacabey Tehdit Altında

İnşaat Mühendisleri odası, Mustafakemalpaşa ve Karacabey’in Deprem Tehlikesi altında olduğunu belirtti.

İMO Bursa Şubesi, Elazığ ve Malatya’da ağır hasara ve can kayıplarına yol açan depremin ardından Bölgede Bursa Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Adem Doğangün, Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Sami Döven, Bursa Teknik Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Melih Sürmeli ve İMO Yönetim Kurulu Üyesi Burak Alp Özbek tarafından gercekleştirilen teknik incelemenin ardından hazırlanan raporu kamuoyu ile paylaştı.

SORUN YAPILARDA

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğündeki depremde 41 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Albayrak,”İçinde yaşadığımız yapılar depreme dayanıksız olduğundan dolayı, deprem felaket olarak adlandırılıyor, bizim asıl tartışmamız gereken, mühendislik hizmeti almamış, güvensiz, kaçak yapılrımızı, nasıl güvemli hale getiririz olmalı” dedi.

NELER YAPMALIYIZ?

Öncelikli olarak, deprem öncesinde, güvenli binalar inşa etmemiz çok önemli diyen Albayrak, “Mevcut yapılarımızın, güvenlik zafiyeti olabileceğinden hareketle deprem sırasında, 7’den 70’e herkesi bilinçlendirerek önce toplumda hayat kurtaran bilgilendirmeler yapmalıyız, deprem sonrasında ise, arama kurtarma çalışmaları öncelikli olmak üzere toplanma alanlarına yönlendirme, temel ihtiyaçların karşılanması gibi tedbirler gerekiyor, yani kısaca eksiksiz bir şekilde Afet Acil Durum Planı’mızın olması gerekiyor” dedi.

EYLEM PLANI ŞART

Eksiksiz bir şekilde uygulanabilecek ‘Afet Acil Durum Eylem Planları’ yapılması gerektiğini kaydeden İMO Bursa Şube Başkanı, “Bütün yapılarımız güvenli hale gelirse tek bir can kaybı yaşamazsak, işte o zaman kadim devletimiz en büyük başarıyı sağlamış olur” diye konuştu.

KARACABEY VE MUSTAFAKEMALPAŞA TEHDİT ALTINDA

Bursa’da yıllardan beri kaçak yapılaşmaya karşı yeterli denetim yapılmadığını vurgulayan Mehmet Albayrak, “Bursa’da yer alan yapı stoğunun büyük bölümü kaçak, yüzde 80’i hile hisseli parsel üzerine oturmuş durumda. Bursa Ovası’nın yaklaşık 39 bin hektarlık alanın 20 bini aşkın kısmı kaçak sanayileşme ve yapılaşma ile yok edildi. Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovaları aynı tehditle karşı karşıya. İstatistiklere göre deprem anında mevcut binaların yaklaşık yüzde 5 ile 12’si çökmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü açıklamasına göre Bursa’da 1.1 milyon kayıtsız bağımsız bir bulunuyor. Dönüşüme ket vurmak yerine teşvik edici uygulamalar yapılmalıdır. Meslek odalarının uyarılarının dikkate alınmadığı, plansızlık ve çarpık kentleşmenin sürdüğü yapı üretim süreci ve mesleki uygulamalar niteliksiz olduğu ve denetimsizlik sürdüğü sürece ne yazık ki depremi konuşmaktan öteye gidemeyeceğiz” dedi.

Kaynak:Bursadabugün.com

Yorumlar