Ana Sayfa Haberler 7 Mart 2020 10:57

Muhtarlar Toprak Toplulaştırması için DSİ’ye gittiler

Geçtiğimiz günlerde Toprak toplulaştırması için bir araya gelen muhtarlar bu kez Ak Parti İlçe Başkanı ile birlikte DSİ Bölge Müdürlüğüne gittiler.

Mustafakemalpaşa’da yapılacak toprak toplulaştırmanın, sulama sistemiyle birlikte yapılmasını isteyen 17 Muhtar, Ak Parti İlçe Başkanı Murat Hallaçoğlu’yla birlikte, DSİ 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk’e ziyarete gitti.

Ziyarette, Azatlı, Tepecik, Yeşilova, Ormankadı, Kumkadı, Doğancı, Yamanlı, Yaveli, Ayazköy, Karaoğlan, Aralık, Üçbeyli, Çördük, Demireli, Alaseyid, köylerinde yapılacak toplulaştırma sonucu yaşanacak, aksaklıklar DSİ Bölge Müdürü Hayati Çelenk’e aktarıldı. Muhtarlar toprak toplulaştırma ile birlikte, sulama projesinin de yapılması gerektiğini dile getirdiler. Sulama projesinin gerçekleştirilebilmesi için, baraj yapılmasını gerektiğini söyleyen muhtarlar, şuanki mevcut kanalet sistemiyle, toplulaştırmanın yapılamayacağı, cazibeli sulama projesinin mutlaka yapılması ve bu proje yapıldıktan sonra toplulaştırma yapılması konusunda fikir birliği içerisinde olduklarını söylediler.

DSİ 1.Bölge Müdürü Hayati Çelenk ise, projenin büyük bir proje olduğunun altını çizerek, toplulaştırma başlıbaşına büyük bir proje, birde sulama projesiyle birleştiğinde ortaya daha büyük bir proje çıkıyor. Bu konuda çalışmalara başlayalım, bu süreçte çiftçilerimizin mağdur olmaması için de bir takım önlemler alalım dedi.

Toplantı sonucunda, toprak toplulaştırma yapılacak bölgelerde yapılamayan, Arazi satışları, ÇKS sistemi ve Tarsim sigorta sisteminin yapılabilmesine karar verilirken, toprak toplulaştırma işleminin biraz yavaşlatılıp, sulama projesiyle birlikte yeniden değerlendirilmesine karar verildi.

Yorumlar