Ana Sayfa Haberler 26 Mart 2020 11:49

Koronavirüs ile Mücadele ve İlçedeki 65 Yaş Üstü Nüfus

Koronavirüs ile mücadele gündeminin ilk başlıklarından biri 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmaması konusu oldu. Peki Mustafakemalpaşa’da 65 yaş ve üzerinde kaç nüfus yaşıyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de koronavirüs ile mücadele kapsamında başlatılan önlem ve çalışmalar tüm kararlılığıyla sürdürülüyor. Bu çerçevede yurt genelinde ek genelgeler ile alınan çok sayıda tedbir var. Vatandaşların toplu halde ve birbirleriyle yakın temas ve iletişim kurdukları bir çok alanda önlemler alınarak mekanların bir kısmı kapatılırken bir kısmının ise çalışma saatleri kısaltıldı. Diğer yandan mücadeledeki ilk gündem maddelerinden biri de 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların sokağa çıkmalarındaki kısıtlamalar oldu.

İLÇEDE 65 YAŞ VE ÜZERİNDE 14 BİN 745 KİŞİ YAŞIYOR

İlçedeki 65 yaş ve üzeri nüfus ne kadar? Türkiye İstatistik Kurumunun 2019 yılı verilerine göre İlçede 65 yaş ile 69 yaş aralığında 5 Bin 51 kişi yaşıyor. 70 ila 74 yaş aralığında 4 Bin 110 kişi, 75 ila 79 yaş aralığında 2 Bin 609, 80 ila 84 yaş aralığında Bin 695, 85 ila 89 yaş aralığında Bin 33, 90 yaş ve üzerinde ise 247 kişi yaşıyor. Buna göre ilçede toplamda 14 Bin 745 kişi, 65 yaş ve üzerinde oluyor.

UYARILARI DİKKATE ALMAYANLARIN SAYISI FAZLA

Binlerce ölüme neden olan koronavirüs salgınının önlenmesi ve yayılımının azaltılması konusunda alınan bir dizi önlemler içinde belki de en önemlisi 65 yaş ve üzerindeki yani risk grubundaki vatandaşların sokağa çıkmamaları konusundaki kısıtlamalar oldu. Kısıtlamanın ilk gününde, Ülke genelinde olduğu gibi ilçede de yasağa uyulması konusunda sıkıntılar yaşandı. Maaş çekme, fatura ödeme, market alışverişi gibi çeşitli bahanelerle sokağa çıkan yaşlılar ekiplerce uyarıldı.

PARA CEZASI YADA ADLİ İŞLEM HENÜZ YAPILMADI

Başta İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri olmak üzere Zabıta ekipleri, sokakta gördükleri yaşlı vatandaşları evleri gitmeleri konusunda sık sık uyardı. Bazı vatandaşlar ekiplerce evlerine bırakılırken, bazıları ise kendileri evlerine döndü. Kısıtlamanın üzerinden geçen 4 gün içerisinde ekipler, yaşlı vatandaşları tatlı bir dille uyarmaya devam etti, bu zaman zarfı içerisinde herhangi bir para cezası yada adli işlem uygulanmadı.

Haber-Foto: Muharrem Doğantez

 

Yorumlar