Ana Sayfa Haberler 16 Nisan 2020 11:54

Kosova Köyünün Misafiri Kara Leylek

İlçenin Kosova Köyünü her yıl ziyaret edip, cami üzerinde yuva kuran beyaz leyleklere bu sene bir tane de kara leylek eklendi.

Türkiye’de ve Dünyada nadir görülen ve koruma altında olan Kara Leylek tek başına Kosova Köyü Koca çeşme mevkiinde, Melih Recep Salım isimli bir doğasever tarafından görüntülendi.

Beyaz leyleklerin aksine, çok çekingen ve ürkek olan Kara Leylek görüntülendiğini fark eder etmez, bulunduğu yerden uçarak uzaklaştı.

Kara Leylek (Ciconia nigra)
Kara leylek (Ciconia nigra), çeltik kargası olarak da bilinen, leylekgiller (Ciconiidae) familyasından büyük, ince uzun yapılı, ince boyunlu, gagası uzun, ince ve koyu kırmızı renkli, uzun kırmızı bacaklı bir leylek türü.
Özellikler[
Boyu 95–100 cm, kanat açıklığı 145–155 cm’dir. Erişkinin başı, boynu, göğsü ve üst tarafı parlak siyah, karnı beyazdır ve kanat altında kanadın gövdeye birleştiği bölümde küçük beyaz bir üçgen vardır. Ergenin rengi daha mattır, koyu zeytin yeşili-kahverengi gövdesi ve yeşilimsi bacakları ve gagası vardır. Uçuşta kanatlarını düz ya da yay şeklinde tutar, balıkçıllar gibi başını aşağı eğmez. Başını öne, bacaklarını geriye uzatarak, düzenli ve güçlü kanat vuruşlarıyla uçar.
Göçmendirler, kışı tropikal Afrika’da geçirirler. Ağustosun ortasından eylülün sonuna kadar göç ederler. Martın ortasında geri dönerler. Ama İspanya’daki popülasyon yerleşiktir. Yüksek ağaçları delerek yuvasını yapar. leylekten farklı olarak ürkek ve ihtiyatlı bir türdür.

Yorumlar