Ana Sayfa Haberler 26 Nisan 2020 22:30

Gökyüzünde Görülen Sıralı Işıklar Merak Uyandırdı

Mustafakemalpaşa üzerinde bu akşam saat 21:30 sıralarında gökyüzünde sıralı ışık dizisi görüldü.
Pazar akşamı iftardan sonra terasa çıkarak Ay’ı ve hemen yanındaki Venüs gezegenini teleskopla izlemeye çalışan gökyüzü meraklısı iki arkadaş, gözlemlerini sürdürdüğü sırada gökyüzünde düzgün bir şekilde sıralanmış ışık kümesi gördüler.
Çıplak gözle gördükleri ışık kümesini bir süre daha gözlemleyen vatandaşlar, baştan başlayarak ışıkların bir bir gözden kaybolduklarını söylediler.
Dost Medya olarak yaptığımız araştırmada, geçtiğimiz gün Lüleburgaz ve Tekirdağ’da da aynı sıralı ışıkların görüldüğü ve bu ışıkların 60 uydudan meydana gelen spaceX starlink uyduları olduğu tespit ettik.

Salı günü akşam 20:39 da ve Cuma sabah 05:09’da söz konusu uydular gökyüzü açık olduğu taktirde gözlemlenebilecek.

Güney Afrikalı-Amerikalı mucit ve Tesla Motors uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in CEO’su Elon Musk, “ucuz ve yüksek hızlı internet” kapsamında gerçekleştirdiği Starlink projesini hayata geçirmişti.

STARLİNK NEDİR?

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır.Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır

Starlink’in ilk aşamasında her biri 66 uydudan oluşan 24 yörünge düzleminde 1584 uydu yazılı dünya görüntüsü.
Starlink uydu takımyıldızının ilk aşaması ve kabuk yörüngede (550 km.): yaklaşık 1.600 uydu 2019 yılı Kasım ayı itibarıyla SpaceX 122 uyduyu konuşlandırdı. Ayrıca yine bu aydan itibaren her iki haftada bir gerçekleştirilecek fırlatmalarda, fırlatma başına 60’dan fazla uydunun yerleştirilmesi planlanmaktadır. Toplamda ise 2020’lerin ortalarında 12.000 uydu konuşlandırılarak, ardından toplam uydu sayısının 42.000’e çıkarılması planlanmaktadır.İlk 12.000 uydunun üç yörünge üzerinde bulunması planmaktadır: üç yörüngenin ilki yerden 550 km. yükseklikte ve toplam 1.600 uydunun bulunduğu bir yörünge, ardından 1.550 km. irtifada yaklaşık 2.800 Ku- ve Ka-band spektrum uydularının bulunduğu başka ikinci bir yörünge ile 340 km. yükseklikte yaklaşık 7.500 V-band uydularının yerleştirilmesi şeklindedir.[8] Uyduların ticari olarak kullanılmasına ise 2020 yılında başlanabileceği öngörülmektedir.

Gerçekleştirilecek bu girişimle beraber olarak, binlerce uydunun 340 ila 1.550 km. arasındaki yörüngeye yerleştirilecek olmasının gökbilim üzerinde olası etkilerinin olabileceği ve uzun vadede uzay çöplüğü oluşacağı endişelerine yol açmıştır.

Ürünün geliştirilmesine 2015 yılında başlandı ve 2018 yılı Şubat ayında ilk iki prototip uydu test uçuşu ile denendi. İkinci test uyduları seti ve ilk büyük çaplı konuşlandırma ise 60 adet küçük uydu barındırıyordu ve bu uçuş 24 Mayıs 2019 (UTC) tarihinde gerçekleştirildi Starlink araştırma, geliştirme, üretim ve yörünge kontrol operasyonlarının tamamı Redmond, Washington’da bulunan SpaceX uydu geliştirme tesislerinde yapılmaktadır.

Yorumlar