Ana Sayfa Haberler 28 Mayıs 2020 15:33

Mehmet Aydemir Tarım İşçileri İçin Açıklama Yaptı

Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir Tarım İşçileri için yaptığı açıklamada
“Koronavirüs salgını tarımın ne kadar önemli olduğunu ve üzerinde ne kadar ciddiyetle durulması gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Bu hastalıktan ve virüs salgınından korunmak için alınacak ilk tedbir elbette sağlıktır, ancak hemen arkasından gelmesi gereken tarımdır. Tarımın gıda yönünden taşıdığı önem, tarımı şu an diğer tüm sektörlerin önüne almak zorunda bırakıyor. Tarımda üretim ve tedarik zincirinin mutlak suretle aksamadan sürdürülmesi gerekiyor”dedi
Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelerek çalışan tarım işçileri, koronavirüse karşı tedbirler alarak, bir taraftan geçimini sağlarken diğer taraftan da ülke ekonomisine katkı veriyor.
Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir “koronavirüs salgınına rağmen üretmeye devam ettiklerini belirterek, “Siz evde kalın, biz tarıma devam ederiz inşallah. Bizler ülkemizin hizmetinizdeyiz” dedi.
Hem ulusal hem de iller ölçeğinde alınan tedbir kararları Tarım İşçilerinin planlama, hazırlık,seyahat, konaklama ve çalışma koşullarını oldukça etkilemiştir. İller arasında seyahat için izin alma, bu seyahati planlama ve gerçekleştirme, konaklama alanlarını tedbirlere göre organize etme, tarlaya/bahçeye ulaşımdan çalışma ortamlarındaki tedbirlere kadar önceki deneyimlerden farklı uygulamalar gündeme gelmiştir.
Bu aşamada Sağlık görevlileri, işçileri koronavirüsten korunmaları için almaları gereken tedbirlerle tarın işçilerini bilgilendirmiştir
İşçilerin sağlığına ilişkin “Salgın nedeniyle virüsün tarım sektöründeki çalışanlara bulaşmaması için mevsimlik tarım işçilerin sağlıklarını da düşünmek Bu kapsamda tarlada çalışan işçilerinin mümkün mertebe sosyal mesafe kuralına uymalarını, maske kullanmalarını, kaldıkları barınakların temizliğine dikkat ederek kendileri için temin edilmiş olan dezenfektanları kullanmaları yönünde bilgilendirmeler yapılmıştır.
Bu süre zarfında tarım işçilerimizle yakından ilgilenerek hem sağlıkları bakımından hem de sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları bakımından her konuda tarım işçilerimize desteklerini esirgemeyen başta İlçe Kaymakamımız Sayın Ahmet ALTINTAŞ,Belediye Başkanımız Mehmet Kanar, Jandarma Komutanımız Emre KAVAK,Emniyet Müdürümüz Mithat ALTAŞ,Sağlık Müdürümüz Fehime Esra ASUTAY,Tarım İl Müdürümüz Hamit Aygül ve Koordinasyon ve Tarımsal veriler şube Müdürü Esra UZUN’a Tarımın sesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yorumlar