Ana Sayfa Haberler 13 Ağustos 2020 19:17

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Mustafakemalpaşa ziraat odası başkanı Mehmet Aydemir bu günkü salçalık fabrika domatesi’nin tahaüt dışı alımının, üretici ile sanayicinin arasının açılacağını söyledi.
Pandemi süreci başladığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ülkemizdeki toprakların boş kalmamasını, evlerin bahçelerinin bir karışının dahi boş bırakmadan , çiftçimizin ekmesini istemişti.gıda sıkıntılarından dolayı fırsatçılara da gerekli yaptırım ve cezalarında uygulanacağını ifade etmişti.
Mustafakemalpaşa ziraat odası başkanı Mehmet Aydemir köylü milletin efendisi’dir. Alnın teri ile ürettiğini, sanayici gasp ediyor dedi. Bu gün dönümü 55/60 tl maal olan çiftçimizin ürettiği salçalık domates ‘i sanayici 34 ile 37 kuruştan alıyor bu bir fırsatçılık ‘tır dedi.
Üstelik bu yoğun yağışlar ve iklim değişikliklerinden dolayı üretim maliyetleri %40 daha armasına rahmen fiyatların böyle olmasını Mustafakemalpaşa ziraat Odası başkanı Aydemir kınadı.
Bu günlerde çifçimizin yanında olamazsak ne zaman olacağız, çifçimizin üretimi sadece ürün veya mahsül olarak değerlendirmemek gerekir. Çünkü çifçimizin üretim yaparken kazancını esnafımızla paylaşıyor kuyumcusu, emlakçısı,giyimcisi, gübrecisi, fideci ve bankacı derken ekonominin çarklarının dönmesinde çok büyük rol oynuyor dedi.
Ziraat odası Başkanı Aydemir odasının ve çifçisinin sesini duyurmak için üst kuruluşu olan ziraat odaları genel başkanı Ş.Şemsi Bayraktar’a durumu ilettiğini bildirdi, görüşmelerin ardından, ziraat odası Genel Başkanı ş. Şemsi bayraktar Tarım bakanı Bekir Pakdemirliye durumu ilettiğini çözüm için acil bir müdahale gerektiğini ifade etti.
Ziraat odası başkanı Aydemir görüşmeler netice vermez ise çözüm noktalarımız var eylemse eylem, zararına satış olurmu insafsızlık bu bunun zararını ülke olarak hepimiz çekecegiz dedi. Ülkemizin çifçisi 7-8 sanayicimin eline terk edilmiş durumda olmaz böyle bir şey, Cumhurbaşkanımızın talimatı var ekilmedik 1 karış bahçe bile kalmayacak dedi. Ama sanayicimiz faturayı bölge çifçimize kesti, bu yanlış tan acil dönülmezse önümüzdeki yıl gerekirse ülkemizin en iyi domates üretimi için verimli topraklarına domates ekmeme kararı ve örgütlenmesine gideceğiz dedi

Yorumlar