Ana Sayfa Haberler 26 Eylül 2020 15:58

Otomobil Tamircilerini Kötüleyen Habere Tepki Geldi

Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Önder AYDIN, ulusal bir gazetede yayınlanan ‘Otomobil tamircilerine dikkat, bunları söylerse iki defa düşünün’ başlıklı habere tepki gösterdi.

Başkan Aydın; “Esnaf ve sanatkârlarımızı karalamaya yönelik yapılan bu haber çirkinlikten öteye gitmemektedir” diyerek, yapılan haberi eleştirdi.

Ulusal bir gazetenin haber sitesinde yapılan haberi esefle kınayan Mustafakemalpaşa Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkâr Odası Başkanı Önder AYDIN ulusal bir gazetenin internet sayfasında yer alan ‘Otomobil tamircilerine dikkat, bunları söylerse iki defa düşünün’ başlıklı ve 14 maddeden oluşan, tamamen gerçekten uzak, oto sanatkarı esnafımızı karalamaya çalışan ve yetkili servis yandaşlığı yaparak esnaf ve sanatkarlarımızı mağdur etmeye çalışan haberi esefle kınıyoruz” dedi.

Esnaf ve sanatkârlar ahilik gelenek ve görenekleri ile yetişiyor

Esnaf ve sanatkârların ahilik gelenek ve görenekleri ile yetiştiğini ifade eden Aydın, “Esnaf ve sanatkârlarımız ahilik gelenek ve görenekleri ile yetişmiş, mesleki eğitim merkezlerinde öğrenmiş, görmüş, işinin ehli ustalarımızdır. Esnaf ve sanatkârlarımız bağlı oldukları meslek odaları tarafından hazırlanan fiyat tarifesine göre müşteriden ücret talep etmektedirler. Müşterinin isteğine göre orijinal veya eşdeğer parça kullanmaktadırlar. Haberde yapılanın tam aksine yetkili servislerin zaman ve fiyat yüksekliği müşterileri mağdur etmeleri sebebi ile müşteriler araçlarını garanti süresinin bitmesine müteakip yetkili servislere gitmeyerek esnaf ve sanatkârlarımızı tercih etmektedirler. Esnaf ve sanatkârlarımız yetkili servislere göre daha kısa sürede ve yetkili servislerin üçte bir fiyatına araç tamiratı yapmaktadırlar” şeklinde konuştu.

Bunların personelini sanayi ustaları yetiştiriyor.

Yetkili servislerde çalışan personelinde sanayi sitelerinde yetiştiğinin altını çizen Aydın şöyle konuştu; “Yetkili servislerde çalışmakta olan elemanlar sanayide mesleği öğrenmiş, çıraklık ve kalfalıklarını esnaf ve sanatkârlarımızın yanlarında tamamlamış kişilerdir. Dolayısıyla esnaf ve sanatkârlarımız yetkili servis elemanlarının ustalarıdırlar.

Her şey müşteri rızası ve müşterinin gözü önünde olmaktadır

Esnaf ve sanatkârlarımızı tercih eden araç sahiplerinin,  araçlarının tamiratı için direkt usta ile görüşmekte, sorunlarını ustaya anlatarak yeri geldiğinde istişare yapmakta, yeri geldiğinde aracının tamiratının yapılışını seyretmektedir. Bu da müşterinin gönül rahatlığıyla aracını yetkili servis yerine esnaf ve sanatkârlarımıza getirmelerinin nedenlerindendir.”

Bu haber çirkinlikten öte gitmemektedir

Ekmeğini helal yoldan kazanan, müşterilerin parası olmadığında dahi araçların tamiratını yapan, yeri geldiğinde gece geç saatlerde ve Pazar günleri dâhil 5 kuruş menfaat gözetmeksizin ekmeğinin peşinde olan, devletine ve milletine sadık esnaf ve sanatkârlarımızı karalamaya yönelik yapılan bu haber çirkinlikten öteye gitmemektedir.”dedi

 

Yorumlar