Çerkesler'den renkli şölen Mustafakemalpasa Dost Medya

 Anasayfanız Yapın!  |   Favorilere Ekleyin!

  Ana Sayfa         Haber Arşivi |Dost Rehber |Tarihçemiz |Köylerimiz | Video Galeri | Ziyaretçi Defteri | İletişim | Canlı Yayınlar | Hava Durumu |Üye ol
  Ana Menü
 ANA SAYFA
 HABER ARŞİVİ
 TARİHÇE
 FOTO GALERİ
 VİDEO GALERİ
 DOSYALAR
 İSTATİSTİK
 HESABINIZ
 İLETİŞİM
 ZİYARETÇİ DEFTERİ
  Facebook Grubu
  Mustafakemalpaşa Hava Durumu
M.KEMALPASA M.KEMALPASA
  Haberlerde Arama Yap
 

Çerkesler'den renkli şölen

Çerkesler'den renkli şölen

Mustafakemalpaşa Belediyesi'nin ev sahipliğinde bu yıl 17.'si düzenlenen Güney Marmara Çerkes Şöleni renkli görüntülere sahne oldu.
Mustafakemalpaşa Belediyesi, Bandırma Belediyesi ve Kafkas Federasyonu'na (KAFED) bağlı 11 Çerkes derneğinin gençlik grupları tarafından organize edilen şölen; Bursa, Balıkesir, Yalova, Çanakkale, Düzce, İstanbul, Ankara, Kayseri, Samsun, İskenderun ve Hatay'dan gelen yaklaşık 4 bin kişinin katılımıyla Karaorman Mahallesi'nde gerçekleştirildi.
Türkiye'nin dört bir yanından gelen Çerkes kökenli vatandaşların kültürlerini yaşattığı etkinliğe; Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Başkan Yardımcısı Mustafa Eren, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, Yıldırım Belediye Meclis Üyesi Ayhan Özbek, Büyükşehir Koordinatörü Rüştü Suna, KAFED Bursa Derneği Başkanı Şamil Jane, KAFED İskenderun Derneği'nden Arzu Doğan, İstanbul Abhaz Kültür Derneği Başkanı Hakan Ander, KAFED Kayseri Derneği Başkanı Hayrettin Seyhan, Balıkesir Adige Derneği Başkanı Cemal İnan, Orhanlı Çerkes Kültür Derneği'nden Mehmet Yılmaz ile birlikte siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri katıldı.
Şölenin açılış konuşmasını yapan Karaorman Mahalle Muhtarı Ramazan Beysi, Çerkeslerin yüzlerce yıllık geleneğini birlik içinde yaşatmaya devam edeceklerini söylerken etkinliğe emeği geçenlere teşekkür etti. 'Bu birliktelik sürecek' Kafkas halkları ile Türkiye arasındaki tarihsel bağların yeni girişimlerle güçlendiğini belirten Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise 1864'teki acıları unutmadan geleceğe yürümenin önemine dikkat çekti.
Başkan Kurtulan; " Milletin hafızası tarihtir. Bu nedenle geçmişten geleceğe uzanan kültürel değerlerin devamı çok önemlidir. 21 Mayıs 1864'te yaşananlar bugüne taşınıyorsa,
yaşanan acılar ve çileler kültürümüzde, folklorumuzda yaşıyorsa gelecek nesillerin
hafızasına aşılanıyor demektir. Biz birlikte güzel bir tablo ifa ediyoruz. 17 yıldır bu değerli etkinliği devam ettiren, Karaorman'da bütün Marmara'yı toplayan bütün derneklere teşekkür ediyorum " dedi.
KAFED Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Doğan'da konuşmasında Çerkes kültür varlıklarının ve özelliklerinin özgün biçimleriyle korunup, kendi iç dinamikleri ile geliştirilebilmesi için çalıştıklarını söyledi.
KAFED Bursa Derneği Başkanı Şamil Jane ise uluslararası alanda kendilerinin 'Çerkes' olarak tanındıklarını söylerken bu kimliğin yaygınlaşması için herkese görev düştüğünü kaydetti.
Çerkes kültürünün devam ettirilmesi ve kaynaşmayı amaçlayan gecede sahne alan; Aşhemez, Ridade, Blane, Emef, İlbahar, Şhabraz, Şağdiy ve Tinikona grupları sergiledikleri oyunlar ve ezgilerle büyük alkış aldı.
Yöresel oyunlarıyla hasret gideren Çerkeslerin gönüllerince eğlendiği gecede bu kültürün tanıtılmasına destek olanlara teşekkür plaketi takdim edildi.
http://www.dostmedya.com/haber/1186451897.jpg http://www.dostmedya.com/haber/457821238.jpg http://www.dostmedya.com/haber/636195078.jpg
Bu İlan İlginizi Çekebilir !


Yasal Uyarı : Bu sitedeki tüm haber ve resimlerin telif hakları tarafımızdan korunmaktadır.Sitemizdeki hiçbir resim,haber veya diğer materyaller izinsiz veya kaynak gösterilerek kullanılamaz.Aksi bir durum tespit edildiğinde kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.
Tarih: 04.07.2017 Saat: 11:23 Gönderen: admin
 
  İlgili Bağlantılar
· Daha fazla GÜNCEL HABERLER
· Haber gönderen admin


En çok okunan haber: GÜNCEL HABERLER:
ŞEHİT ATEŞİ İLÇEYE DÜŞTÜ

  Haber Puanlama
Ortalama Puan: 1
Toplam Oy: 1


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

  Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

BlinkList del.icio.us FaceBook Folkd Furl Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG


performans kremi,cialis satın al,cialis fiyatı radyo dinle mustafakemalpaşa haber son dakika haber aylak bakkal