Üreticiler 'Elimizden Yöremizden Sergisi'nde buluştu Mustafakemalpasa Dost Medya

 Anasayfanız Yapın!  |   Favorilere Ekleyin!

  Ana Sayfa         Haber Arşivi |Dost Rehber |Tarihçemiz |Köylerimiz | Video Galeri | Ziyaretçi Defteri | İletişim | Canlı Yayınlar | Hava Durumu |Üye ol
  Ana Menü
 ANA SAYFA
 HABER ARŞİVİ
 TARİHÇE
 FOTO GALERİ
 VİDEO GALERİ
 DOSYALAR
 İSTATİSTİK
 HESABINIZ
 İLETİŞİM
 ZİYARETÇİ DEFTERİ
  Facebook Grubu
  Mustafakemalpaşa Hava Durumu
M.KEMALPASA M.KEMALPASA
  Haberlerde Arama Yap
 

Üreticiler 'Elimizden Yöremizden Sergisi'nde buluştu

Mustafakemalpaşa Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlenen 'Yöresel Ürünler Tanıtım Günleri' kapılarını açtı.

Başta Mustafakemalpaşa Tatlısı olmak üzere salçalık biber, domates, kırmızı biber ve süt üretiminde son yıllarda bölgenin lokomotifi konumuna yükselen Mustafakemalpaşa, kırsal kalkınmanın temeli olan doğal gıda ürünlerinden orman ürünlerine kadar sahip olduğu tüm yerel lezzetleri, 'Elimizden Yöremizden' sloganıyla açılan sergiyle tanıttı.
Kırsalda yetişen ürünlere yeni pazarlar sağlanması amacıyla gerçekleştirilen etkinliğin Adnan Menderes Meydanı'ndaki açılışına; Kaymakam Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Dırakman, Ticaret Borsası Başkanı Ali Altıntaş, PAŞADER Başkanı Kıvanç Atmaca, daire amirleri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte vatandaşlar katıldı. 'Her ürün bir marka' Kestelek Halk Oyunları Ekibi'nin renkli gösterisiyle başlayan organizasyonun açılışında konuşan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, yoğun bir saha çalışmasının ardından Mustafakemalpaşa'ya değer katan ürünleri keşfederek Türkiye'nin gündemine sunduklarını söyledi.
Bereketli topraklar üzerinde yaşadıklarını belirten Başkan Sadi Kurtulan: " Mustafakemalpaşa, Bursa'nın en büyük bölgelerinin başında geliyor. 131 mahallesiyle üretimde pozitif değer taşıyan bir çok özelliği var. Biz, bize ait değerlerle özeliz. Ürettiğimiz her şeyi paylaştığımız kadar değerliyiz. Dağında ayrı, ovasına ayrı ürünlerin yetiştiği bu coğrafyada üreten her insanı destekliyoruz. Bu da doğal yaşamı ve oradan yetiştirilen ürünleri fark etmekle, üreticilerimize yeni ekonomik alanlar açmakla oluyor. İlki düzenlenen bu tanıtım günlerinde 140 katılımcımız var. Akçapınar'ın kara incirini, Paşalar'ın yoğurdunu, Çeltikçi'nin biberini artık tüm Türkiye tanıyacak. Bunun yanında ustaların elinden çıkan baston, kasnak ve yayık gibi el emeği ürünlerde geleneksel bir miras olarak geleceğe taşınacak. Yöresel Ürün Tanıtım Günleri, kıyıda köşede kalmış yerel lezzetlerin coğrafi işaretler başta olmak üzere benzeri belgelendirmelerle tescil edilmesine ve daha geniş pazarlarda değer bulmasına yardımcı olacak. Tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum." dedi. 'Zenginliğimiz artıyor' Kaymakam Mustafa Masatlı ise Mustafakemalpaşa'nın iklimsel elverişliliğinin sebze ve meyve üretimine büyük olanak sağladığını dile getirdi.
Kırsalda incir ve zeytinin aynı bölgede yetiştiğini, 20 çeşide ulaşan biber üretiminin bölge ekonomisine değer kattığını kaydeden Kaymakam Masatlı: " Türkiye tarımsal üretimde dünyada 7. sırada bulunuyor. Bu hiçte azımsanmayacak bir nokta. Bunun değerini bilmek lazım. Tabi ki tüm bunlar toprağın işlenmesiyle ortaya çıkıyor. İnsanlarımızın emeği her şeyin üstündedir. Sergide gördüğümüz tüm bu ürünler bizim zenginliğimizdir." dedi.
Üretici ve alıcıyı buluşturan iki günlük serginin açılışının ardından katılımcılar, yüzden fazla yöresel ürünün satışa sunulduğu stantları gezdi.
http://www.dostmedya.com/haber/392484598.jpg http://www.dostmedya.com/haber/1315991838.jpg http://www.dostmedya.com/haber/790764250.jpg
Bu İlan İlginizi Çekebilir !


Yasal Uyarı : Bu sitedeki tüm haber ve resimlerin telif hakları tarafımızdan korunmaktadır.Sitemizdeki hiçbir resim,haber veya diğer materyaller izinsiz veya kaynak gösterilerek kullanılamaz.Aksi bir durum tespit edildiğinde kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.
Tarih: 23.10.2017 Saat: 10:29 Gönderen: admin
 
  İlgili Bağlantılar
· Daha fazla GÜNCEL HABERLER
· Haber gönderen admin


En çok okunan haber: GÜNCEL HABERLER:
ŞEHİT ATEŞİ İLÇEYE DÜŞTÜ

  Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

  Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

BlinkList del.icio.us FaceBook Folkd Furl Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG