ENKADER ‘den Panel Mustafakemalpasa Dost Medya

 Anasayfanız Yapın!  |   Favorilere Ekleyin!

  Ana Sayfa         Haber Arşivi |Dost Rehber |Tarihçemiz |Köylerimiz | Video Galeri | Ziyaretçi Defteri | İletişim | Canlı Yayınlar | Hava Durumu |Üye ol
  Ana Menü
 ANA SAYFA
 HABER ARŞİVİ
 TARİHÇE
 FOTO GALERİ
 VİDEO GALERİ
 DOSYALAR
 İSTATİSTİK
 HESABINIZ
 İLETİŞİM
 ZİYARETÇİ DEFTERİ
  Facebook Grubu
  Mustafakemalpaşa Hava Durumu
M.KEMALPASA M.KEMALPASA
  Haberlerde Arama Yap
 

ENKADER ‘den Panel

Engelli Kadınlar Derneği (ENKADER), Engelliler haftası etkinlikleri kapsamında bir panel düzenledi.

Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda gerçekleştirilen Panel’de, ENKADER Mustafakemalpaşa Temsilcisi, Nuray Köse bugüne kadar yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Daha sonra Özel İlgi Gerektiren Engelli Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı konusunda bilgi vermesi için konuşmacı olarak, bu konuda deneyimli Türkiyedeki dört beş diş hekiminden biri olan, İlçenin Diş Hekimlerinden Metin Ayan konuşmasını yapmak için kürsüye davet edildi. Özel İlgi Gereken Engelli Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı konusunda oldukça büyük bir tecrübeye sahip olan Metin Ayan, yaptığı konuşmasında şu sözlere yer verdi.
Ülkemizde engellilerin birçok sorunları bulunmaktadır. Sağlık sorunları ve özellikle ağız ve diş sağlığında yaşanan sıkıntılar bunların başında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar engellilerde ağız-diş sağlığı sorunlarının görülme sıklığının normal bireylerden oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Ülkemizde mevcut sağlık sistemi içersinde gerek devlet gerekse özel teşebbüsler engellilerin ağız ve diş sorunlarını çözümüne yönelik yeterli çalışma yapmadıkları için, engelliler diş hekimliği hizmetlerinden yeterince yararlanamamaktadır. Bu sorunun çözümü için konunun hem diş hekimleri açısından hem de engelliler açısından değerlendirilmesi gerekmektedir.
Diş hekimlerinin engelli bireylerin diş tedavileri konusundaki tecrübe yetersizliği, diş tedavileri için çok fazla zaman ayrılması gerektiğinin düşünülmesi (fakat bunun geri dönüşümünün maddi açıdan tatminkar olmaması), diş tedavi işlemleri için ekstra yatırım yapılması gerekliliği gibi sebeplerden, diş hekimleri engelli bireylerin tedavilerinden uzak durmaya çalışmaktadırlar.
Engellilerin diş hekimliği hizmetlerine ulaşmasında yaşadıkları zorluklar ise;
- Erişilebilirlik
- Eğitimli Diş hekimi sayısındaki yetersizlik
- Engellilik Tipi
- Ailelerin veya bakıcıların ağız diş sağlığına olan yaklaşımları
- Kullandıkları ilaçların yan etkileri
- Tıbbi Sorunlar
- Maddi Kaygılar
gibi birçok sebep sayılabilir.
Özel ilgi gereken çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı Sorunlarından Korunma
Bütün çocukların sağlıklı bir diş ve dişetine sahip olmaları en doğal haklarıdır. Engelli çocukların da bu konuda herhangi bir ayrıcalığı yoktur. Güzel bir ağız ve dişler çocuğun genel sağlığı için çok önemlidir. Güzel ve sağlıklı dişleri olan çocuklar daha iyi çiğneyebilir, harfleri daha güzel söyleyerek daha net ve anlaşılır konuşabilirler. Sağlıklı dişlerin estetik görüntüsü çocukların kendilerine olan güvenlerinin artmasına da sebep olmaktadır. Engelli çocuklarda görülebilecek tıbbi, beslenme, duygusal sorunlar; günlük ağız ve diş sağlığı bakımının yeterince yapılamamasına sebep olmaktadır. Ayrıca onları diş hekimi muayenehanesine götürmek ve diş ve dişeti sorunlarının tedavilerini yaptırmak da oldukça zor bir iştir. Olayın tedavi kısmına baktığımızda ise; engelli çocuklarımızın dişlerine yönelik tüm müdahale boyunca onları sabit tutmanın zorluğunu hepimiz biliriz. Günümüzde çocuklarında huzursuz olmaması için en etkili yöntem, uyutarak tedavidir. Bu tedavide hastamızı uyutup, hem hastanın zarar görmemesini, hemde biz diş hekimlerinin rahat çalışmasını sağlıyoruz. Normal kişilerin ağız sağlıkları için yapılması gereken ne varsa; aynı şekilde Engelli çocuklarımıza da uygulayabiliyoruz.’ Dedi. http://www.dostmedya.com/haber/1528321933.jpg http://www.dostmedya.com/haber/1160464102.jpg http://www.dostmedya.com/haber/1860411252.jpg
Bu İlan İlginizi Çekebilir !


Yasal Uyarı : Bu sitedeki tüm haber ve resimlerin telif hakları tarafımızdan korunmaktadır.Sitemizdeki hiçbir resim,haber veya diğer materyaller izinsiz veya kaynak gösterilerek kullanılamaz.Aksi bir durum tespit edildiğinde kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.
Tarih: 08.12.2017 Saat: 19:51 Gönderen: admin
 
  İlgili Bağlantılar
· Daha fazla GÜNCEL HABERLER
· Haber gönderen admin


En çok okunan haber: GÜNCEL HABERLER:
ŞEHİT ATEŞİ İLÇEYE DÜŞTÜ

  Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

  Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

BlinkList del.icio.us FaceBook Folkd Furl Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG


radyo dinle mustafakemalpaşa haber