Mustafakemalpaşa Mağaraları Projesi Mustafakemalpasa Dost Medya

 Anasayfanız Yapın!  |   Favorilere Ekleyin!

  Ana Sayfa         Haber Arşivi |Dost Rehber |Tarihçemiz |Köylerimiz | Video Galeri | Ziyaretçi Defteri | İletişim | Canlı Yayınlar | Hava Durumu |Üye ol
  Ana Menü
 ANA SAYFA
 HABER ARŞİVİ
 TARİHÇE
 FOTO GALERİ
 VİDEO GALERİ
 DOSYALAR
 İSTATİSTİK
 HESABINIZ
 İLETİŞİM
 ZİYARETÇİ DEFTERİ
  Facebook Grubu
  Mustafakemalpaşa Hava Durumu
M.KEMALPASA M.KEMALPASA
  Haberlerde Arama Yap
 

Mustafakemalpaşa Mağaraları Projesi

Mustafakemalpaşa Mağaraları Projesi

Türkiye’de ilk kez bir ilçe genelinde alan taraması yaparak gerçekleştirilen çalışmada rekor sayıda mağaraya ulaşıldı.

Haziran 2016 da Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası (MKPTSO) girişimi ile başlatılan “Mustafakemalpaşa’nın mağaralarını ve doğal güzelliklerini gün yüzüne çıkaralım” projesinde sona yaklaşıldı.
MKP TSO da ortaya atılan bir fikir, Mağara Araştırma Derneği (MAD) Bursa Şube Başkanlığı ile iletişime geçilerek ortak çalışma haline getirilmiştir. MKP TSO öncülüğünde, MAD Bursa Şube Başkanı Attila Ülgen, MAD üyesi ve Uludağ Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı Programı Başkanı İsmet Ceyhun Yıldırım ve doğa sporcusu ve gönüllüsü Alim Ölmez den oluşan araştırma ekibi daha önce MTA (Maden Teknik Arama Enstitüsü) tarafından kayıt altına alınmış 11 mağarayı ve ihbarı alınan 8 yeni mağarayı araştırmak üzere çalışmalarına Temmuz 2016 da başladı.
Çalışmalar hakkında bilgi veren Alim ÖLMEZ projeye başladıkları günden bu yana İlçeye bağlı 110 (köy) mahallede alan taraması yaparak gelen ihbarları değerlendirdiklerini ve bu güne kadar 57 si ilk kez kayıt altına alınan, toplam 68 mağara tespit ettiklerini söyledi.

“Araştırmalarında 25/ 03/2016 tarih ve 29664 sayılı resmi gazetede yayımlanan "Tabiat Varlığı Olarak Belirlenecek Mağaraların Tespit, Tescil Ve Koruma Kullanma Koşullarına İlişkin Teknik Esaslar " kararlarını da dikkate alarak çalışmalarını sürdüren ekip tespit edilen mağaralara profesyonel mağaracılık ekipmanları ve teknikleri kullanılarak girmiştir. Fotoğraflama, haritalama çalışmaları yapılarak, mağara sınıfı, koordinat bilgileri gibi teknik veriler kayıt altına alınmıştır.
Federasyonu çatısı altında 6 dernek ve 9 üniversite kulübü ve 2 topluluk bulunmaktadır. Bu kulüp ve dernekler her yıl yaptıkları çalışmalarla ülkemizdeki bilinmeyen mağaraları envantere kazandırmaktadırlar.

Ülkemiz 2023 turizm stratejisinde mağara turizmi alternatif turizm kapsamında geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Mağara turizmi ülkemizde sadece görsel mağaralar olarak dikkat çekmekte; bununla birlikte yanlış uygulamalar olduğu görülmektedir.
Bursa ve ilçelerinde İrili ufaklı yüz yirmi civarında mağara tespit edilmiş ama ne yazık ki büyük çoğunluğu definecilerin yarattığı tahribattan korunamamıştır.
Mağaracılık; yeraltına doğru uzanan sonsuz karanlıktan yeryüzüne geri çıktığınızda yıldızları daha parlak, gökyüzünü daha mavi, çimenleri daha yeşil, çiçekleri daha renkli, kokuları daha keskin, yemekleri daha lezzetli, dostlukları daha sağlam, hayatı daha güzel algıladığınız, bu yüzden bağımlılık yapan, zor koşullar altında problem çözme yeteneğini geliştiren, fiziksel ve psikolojik dayanıklılığı arttıran bir spor ve bilim dalıdır.

Mustafakemalpaşa da yapılan çalışma tüm ilçe sınırlarını kapsaması ve alan taraması ile gerçekleştirilmesi bakımından bir örnek çalışmadır. 19 mağara araştırmak için çıkılan yolda çeşitli büyüklüklerde 68 mağaraya ulaşılması rekor düzeyde sonuçlar ortaya koymuştur. 17 aydır devam eden çalışma tamamlandığında kitap haline getirilerek basılacaktır.
http://www.dostmedya.com/haber/1267770070.jpg http://www.dostmedya.com/haber/1686648906.jpg Haber/Fotoğra : Çetin Güler
Bu İlan İlginizi Çekebilir !


Yasal Uyarı : Bu sitedeki tüm haber ve resimlerin telif hakları tarafımızdan korunmaktadır.Sitemizdeki hiçbir resim,haber veya diğer materyaller izinsiz veya kaynak gösterilerek kullanılamaz.Aksi bir durum tespit edildiğinde kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.
Tarih: 14.12.2017 Saat: 11:32 Gönderen: admin
 
  İlgili Bağlantılar
· Daha fazla GÜNCEL HABERLER
· Haber gönderen admin


En çok okunan haber: GÜNCEL HABERLER:
ŞEHİT ATEŞİ İLÇEYE DÜŞTÜ

  Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

  Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

BlinkList del.icio.us FaceBook Folkd Furl Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG


performans kremi,cialis satın al,cialis fiyatı radyo dinle mustafakemalpaşa haber son dakika haber aylak bakkal