Mustafakemalpaşa Birinci Oldu Mustafakemalpasa Dost Medya

 Anasayfanız Yapın!  |   Favorilere Ekleyin!

  Ana Sayfa         Haber Arşivi |Dost Rehber |Tarihçemiz |Köylerimiz | Video Galeri | Ziyaretçi Defteri | İletişim | Canlı Yayınlar | Hava Durumu |Üye ol
  Ana Menü
 ANA SAYFA
 HABER ARŞİVİ
 TARİHÇE
 FOTO GALERİ
 VİDEO GALERİ
 DOSYALAR
 İSTATİSTİK
 HESABINIZ
 İLETİŞİM
 ZİYARETÇİ DEFTERİ
  Facebook Grubu
  Mustafakemalpaşa Hava Durumu
M.KEMALPASA M.KEMALPASA
  Haberlerde Arama Yap
 

Mustafakemalpaşa Birinci Oldu

Mustafakemalpaşa, Bursa İlçeleri arasında en fazla çöp parası toplanan ilçe oldu.

Olay Gazetesi yazarı Ahmet Emin Yılmaz dünkü köşesinde ‘Su faturalarıyla gelen hesap: Hangi belediye hangi çöpü kaça topluyor?’ başlıklı bir yazı yayınladı.
Ahmet Emin Yılmaz yazısında şu konulara değindi.
Konu… Evlerden toplanan çöp bedeli olarak her ilçede farklı uygulamasıyla zaten tartışılıyordu. Buna, işyerlerinden alınan çöp bedeli tartışması eklendi.
Üstelik…
İşyerleri Küçük, Orta ve Büyük Ölçekli olarak üç kategoride fiyatlandırılmış.
Fiyatları…
İlçelerin belediye meclisleri belirliyor, BUSKİ de Katı Atık Toplama Bedeli olarak su faturasının içinde tahsil edip ilgili ilçe belediyesine veriyor.
İşte…
Su faturası içinde hangi ilçenin evlerden ve işyerlerinden ne kadar çöp bedeli topladığını gösteren bir liste ulaştı elimize.
Buna göre…
17 ilçede evlerden çöpü 12.90 lirayla en yüksek fiyata Mustafakemalpaşa Belediyesi topluyor. İkinci sırada 12 lirayla Osmangazi Belediyesi yer alıyor. Yenişehir Belediyesi 11.98 lirayla üçüncü.
Listede…
İznik 11 lirayla dördüncü, Nilüfer 10.91 lirayla beşinci, Yıldırım 10.90 lirayla altıncı, Karacabey 10.30 lirayla yedinci, İnegöl ve Harmancık 10 lirayla sekiz ve dokuzuncu, Mudanya 9.90 lirayla onuncu sırada bulunuyor.
Orhangazi 9.70 lira, Gürsu, Kestel ve Gemlik 9 lira, Orhaneli 8 lira, Büyükorhan ise 7 lira alıyor. Evlerden çöpü en ucuza 6.50 lirayla Keles alıyor.
İşyerlerine gelince…
Küçük İşyerleri’nin ödedikleri çöp bedeli sıralaması şöyle:
Mudanya 30 lirayla birinci, Nilüfer 27 lirayla ikinci, Osmangazi 25 lirayla üçüncü, Yıldırım 23.70 lirayla dördüncü, Karacabey 21.72 lirayla beşinci.
Devamında…
Mustafakemalpaşa ve Orhangazi 20 lira, İnegöl 19.75 lira, Yenişehir 16.88 lira, İznik, Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık 15 lira, Gürsu 14.36 lira, Kestel ve Gemlik 14 lirayla sıralanıyor.
Orta Ölçekli İşyerleri çöp bedelinde ilk sırada 779.50 lirayla Nilüfer var. 380 lirayla İnegöl ikinci, 300 lirayla Yenişehir üçüncü.
Liste şöyle:
Mudanya 250 lira, Orhangazi 100 lira, Mustafakemalpaşa 50 lira, Karacabey 31.50 lira, Osmangazi ve Kestel 25 lira, Yıldırım 23.70 lira, Gürsu 22 lira, Orhaneli ve Harmancık 20 lira, İznik, Keles, Büyükorhan 15 lira, Gemlik 14 lira.
Son liste…
Büyük Ölçekli İşyerleri’nden çöp toplama bedelini gösteriyor:
Rekor, 4 bin 300 lirayla Nilüfer Belediyesi’nde. 1.500 lirayla Yenişehir ikinci, 1.000 lirayla Mudanya üçüncü sırada.
Devamı şöyle:
İnegöl 800 lira, Orhangazi 250 lira, Mustafakemalpaşa 75 lira, Karacabey 41.80 lira, Kestel 35 lira, Orhaneli 30 lira, Osmangazi, Gürsu ve Harmancık 25 lira, Yıldırım 23.70 lira, İznik, Keles ve Büyükorhan 15 lira, Gemlik 14 lira.

İlçeler arasında farkı dengelemek gerek

İlçelerin belediye meclisleri tarafından belirlenen ve BUSKİ’nin su faturalarına Katı Atık Toplama Bedeli olarak yansıtıp, ilçe belediyesine verdiği çöp toplama bedelleri listesinde şunu gördük:
Evlerde, küçük ölçekli işyerlerinde, orta ölçekli işyerlerinde ve büyük ölçekli işyerlerinde ilçeler arasında ciddi farklar var. Bu durum büyük ölçekli işyerlerinde çarpıcı tahsilata dönüşüyor.
O nedenle…
Bir oran belirlenmesi, bunun için de yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Yoksa tartışma bitmez.
Kaynak: Su faturalarıyla gelen hesap: Hangi belediye hangi çöpü kaça topluyor? - Ahmet Emin Yılmaz
  http://www.dostmedya.com/haber/2120363580.bmp
Bu İlan İlginizi Çekebilir !


Yasal Uyarı : Bu sitedeki tüm haber ve resimlerin telif hakları tarafımızdan korunmaktadır.Sitemizdeki hiçbir resim,haber veya diğer materyaller izinsiz veya kaynak gösterilerek kullanılamaz.Aksi bir durum tespit edildiğinde kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.
Tarih: 14.02.2018 Saat: 14:01 Gönderen: admin
 
  İlgili Bağlantılar
· Daha fazla GÜNCEL HABERLER
· Haber gönderen admin


En çok okunan haber: GÜNCEL HABERLER:
ŞEHİT ATEŞİ İLÇEYE DÜŞTÜ

  Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

  Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

BlinkList del.icio.us FaceBook Folkd Furl Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG


radyo dinle mustafakemalpaşa haber