Kosovalılar Biyoenerji santralini istemiyor. Mustafakemalpasa Dost Medya

 Anasayfanız Yapın!  |   Favorilere Ekleyin!

  Ana Sayfa         Haber Arşivi |Dost Rehber |Tarihçemiz |Köylerimiz | Video Galeri | Ziyaretçi Defteri | İletişim | Canlı Yayınlar | Hava Durumu |Üye ol
  Ana Menü
 ANA SAYFA
 HABER ARŞİVİ
 TARİHÇE
 FOTO GALERİ
 VİDEO GALERİ
 DOSYALAR
 İSTATİSTİK
 HESABINIZ
 İLETİŞİM
 ZİYARETÇİ DEFTERİ
  Facebook Grubu
  Mustafakemalpaşa Hava Durumu
M.KEMALPASA M.KEMALPASA
  Haberlerde Arama Yap
 

Kosovalılar Biyoenerji santralini istemiyor.

Mustafakemalpaşa Kosova Köyüne kurulmak istenen biyoenerji santraline köylüler tepki gösterip Pazar günü eylem çağrısında bulundular.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise; “Çevrenin kirletilmesine ölsem de izin vermem. En küçük bir şüphe olursa ben karşı çıkarım” dedi. Kosova Köyü Muhtarı Selami Salım, köylülerin tarım arazisine kurulacak bu tesisi istemediklerini belirterek, 25.02.2018 Pazar günü saat 10’da eylem yaparak seslerini duyuracaklarını söyledi.
Hükümet, köyden kente göçü önlemek için köyüne dönene destek veriyor, köylerde ise zaten bir avuç kalan tarım arazileri sanayi tesislerine, enerji santrallerine kurban gidiyor. Bunun son örneği ise Mustafakemalpaşa Kosova (Köyü) Mahallesinde yaşanıyor. Kosova (Köyü) Mahallesine yalnızca 400 metre uzaklıktaki tarım arazisi biyoenerji santrali kurulması için bir şirkete kiralandı, köylüler ise tepki gösterdi.
Mustafakemalpaşa’da geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, AK Parti, CHP, MHP, SP, DP, BBP ve İYİ Parti ilçe başkanlarıyla birlikte basın toplantısı düzenleyerek ilçede siyanürle altın ve gümüş çıkarılması faaliyetlerinin tekrar gözden geçirilmesini isteyen bildiriye imza atmıştı.
Mustafakemalpaşa’da geçmişte de ilçeye kurulmak istenen baca tozu geri kazanım tesisleri konusunda da aynı birliktelik gösterilerek, Başkan Kurtulan’ın ifadesiyle ‘şehir bir felaketten’ kurtarılmıştı.
Hem baca tozu geri kazanım hem de siyanürle altın ve gümüş madenciliği konusunda sağduyulu tavır ortaya koyan Mustafakemalpaşa’da son günlerde Kosova Köyü’nde kurulacak biyoenerji tesisi ile ilgili tartışma yaşanıyor.
Tesisin kurulacağı Kosova, ilçeye 17, Karacabey’e 25 kilometre uzaklıkta olan bir tarım köyü.
Kosova Köyü Muhtarı Selami Salım, köylülerin tarım arazisine kurulacak bu tesisi istemediklerini belirterek, 25.02.2018 Pazar günü saat 10’da eylem yaparak seslerini duyuracaklarını söyledi. Selami Salım, tesisin tavuk ve büyükbaş hayvan gübrelerinden enerji üretiminin çevre kirliliğine yol açacağını ve köyün kokudan yaşanmaz hale geleceğini savundu.
Çevre konusundaki hassasiyetini bildiğimiz ve baca tozu geri kazanım tesisi ile Siyanürle altın arama konusunda tavrını açıkça ortaya koyan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’a Kosova’daki gelişme ve köylülerin tepkileri soruldu.
Köydeki arazinin 29 yıllığına kiraya verildiğini belirten Kurtulan, “Bölge tavuk çiftlikleri ve hayvancılık yapılan bir yer. Buradaki atıklar çevreye saçılıyor, yeraltı sularını kirletiyor. Kurulacak tesis bunları hem enerjiye hem de gübreye dönüştürecek. Haldeki atıklar bile kullanılacak. Normalinde bu atıkların bertaraf edilmesi için bizim para ödememiz gerekirken tesis bu soruna çözüm bulacak’ dedi.
Başkan Kurtulan ‘Çevrenin kirletilmesine ölsem de izin vermem’
Kurtulan, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili yapılacak toplantıya hem köylüleri hem de ilgili kurumları davet ederek, “Çevrenin kirletilmesine ölsem de izin vermem. En küçük bir şüphe olursa ben karşı çıkarım’ diye konuştu.
Bu arada, çevre konusunda mücadelesiyle önemli başarılar elde eden Doğader de, Kosova’da inceleme yaparak köylüleri dinledi. Elde ettikleri bilgileri ve projeyi konunun uzmanlarına inceleten Doğader, önümüzdeki günlerde bu konudaki görüşünü açıklayacak.
Kosova köylüleri ise 25.02.2018 Pazar günü saat 10’da gerçekleştirecekleri eylem için tüm Mustafakemalpaşalılardan destek beklediklerini ifade ettiler.
http://www.dostmedya.com/haber/62565617.jpg http://www.dostmedya.com/haber/1091367641.jpg
Bu İlan İlginizi Çekebilir !


Yasal Uyarı : Bu sitedeki tüm haber ve resimlerin telif hakları tarafımızdan korunmaktadır.Sitemizdeki hiçbir resim,haber veya diğer materyaller izinsiz veya kaynak gösterilerek kullanılamaz.Aksi bir durum tespit edildiğinde kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.
Tarih: 24.02.2018 Saat: 18:03 Gönderen: admin
 
  İlgili Bağlantılar
· Daha fazla GÜNCEL HABERLER
· Haber gönderen admin


En çok okunan haber: GÜNCEL HABERLER:
ŞEHİT ATEŞİ İLÇEYE DÜŞTÜ

  Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

  Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

BlinkList del.icio.us FaceBook Folkd Furl Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG