Gagavuzya’ya dostluk çıkarması Mustafakemalpasa Dost Medya

 Anasayfanız Yapın!  |   Favorilere Ekleyin!

  Ana Sayfa         Haber Arşivi |Dost Rehber |Tarihçemiz |Köylerimiz | Video Galeri | Ziyaretçi Defteri | İletişim | Canlı Yayınlar | Hava Durumu |Üye ol
  Ana Menü
 ANA SAYFA
 HABER ARŞİVİ
 TARİHÇE
 FOTO GALERİ
 VİDEO GALERİ
 DOSYALAR
 İSTATİSTİK
 HESABINIZ
 İLETİŞİM
 ZİYARETÇİ DEFTERİ
  Facebook Grubu
  Mustafakemalpaşa Hava Durumu
M.KEMALPASA M.KEMALPASA
  Haberlerde Arama Yap
 

Gagavuzya’ya dostluk çıkarması

Mustafakemalpaşa Belediyesi, Türk Dünyası ülkelerinden Gagavuzya Cumhuriyeti’nin Kıpçak Belediyesi’ne ziyarette bulundu.

Kardeş kentlerle ilişkilerini her alanda geliştirmek isteyen Mustafakemalpaşa Belediyesi, Moldova’ya bağlı otonom bir devlet olan soydaş Gagavuzya’nın Kıpçak Belediyesi ile dostluk köprülerini taçlandırdı.
Kıpçak Belediyesi’nin kuruluşunun 227. yıldönümü kapsamında gerçekleşen ziyarete, farklı siyasi partilerin belediye meclis üyeleriyle birlikte 15 kişilik bir heyet katıldı.
Mustafakemalpaşa’nın kardeş şehri Kıpçak’a yapılan 4 günlük gezide, iki kentin birbirine daha da yakınlaşması, karşılıklı sosyal, ekonomik ve kültürel iş birliğinin arttırılması amacıyla bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunuldu.
Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan tarafından karşılanan heyet, kentin tarihi ve kültürel yerlerini gezerek, yetkililerden bilgiler aldı.
Ziyaret kapsamında bir dizi temaslarda bulunan Mustafakemalpaşalı heyet, TİKA’nın Kişinev Koordinatörü Selda Özdenoğlu ile bir araya geldi.
Moldova Cumhurbaşkanlığı binasının yapımı ile birlikte ülkede birçok proje yürüten TİKA’nın çalışmaları hakkında bilgiler alan misafirler daha sonra Türkiye’nin Kişinev Büyükelçisi Halil Gürol Sökmensüer’e nezaket ziyaretinde bulundu.
Yerel yönetimlerin Türkiye dışındaki kardeş şehirlerle ilişkilerinin ele alındığı ziyarette gelecek dönemde yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Kişinev’deki Türk misyonu ziyaretinin ardından 28 Ağustos’ta Kıpçak’taki törenlere katılan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ve beraberindeki heyet burada sevgi gösterileriyle karşılandı. ‘Kardeşliğimiz yeni atılımlara güçlenecek’ Törende konuşan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Kıpçaklı heyetlerin bugüne kadar Türkiye’nin ulusal bayramlarına 3 kez iştirak ettiklerini hatırlatarak, kendilerine gelen davet üzerine meclis üyeleriyle birlikte bir iade-i ziyaret gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Türk dünyası ile Anadolu arasında çok güçlü tarihsel bağların bulunduğuna dikkat çeken
Başkan Kurtulan; “ Cumhurbaşkanımız bizlere göreve geldiğimiz gün bir talimat verdi. Bizlerin yalnız bulunduğumuz şehirlerin değil Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Adriyatik’ten Orta Doğu’ya kadar dünyanın birçok bölgesiyle iletişimimizi her daim güçlü tutmamız gerektiğini söyledi. ‘İnsanı yücelt ki devlet yücelsin’ anlayışıyla bizler, dil, din, ırk ayrımı yapmadan dostluk elimizi her coğrafyaya uzatıyoruz. Dünya her alanda hızlı bir değişimden geçiyor. Ülkeler arasında kurulan gönül köprüleri sınırları ortadan kaldırıyor, bizleri birbirimize daha çok yaklaştırıyor. Bizim hedefimiz, iki ülke insanlarını birbiriyle yakınlaştıracak yolları açmak. Ülkeler arasında kurulacak kardeşlik köprüleri ekonomik ve kültürel ilişkilerin güçlendirilmesinden geçiyor. Bunun için yalnızca belediyelerin değil, üniversitelerin, STK’ların ve iş dünyası gibi kurumların da işbirliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Türk dünyasındaki yerel yönetimlerle Türkiye’deki yerel yönetimler arasında daha etkin iş birlikleri kurulması yönünde atılacak her adıma her platformda destek vermeye hazırız. Kıpçak’a bugüne kadar meclisimizin kararıyla hem araç desteğinde bulunduk hem de yeni yapılan ibadethanelerine mermer gönderdik. Son olarak geçtiğimiz 23 Nisan’da kardeş şehrimizin halk oyunlarını ekiplerini Mustafakemalpaşa’da ağırladık. Önceki dönem Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu ile yaptığımız o günkü görüşmede Kıpçak’a TİKA aracılığıyla bir park ve meydan projesi kazandırıldı. Bizler hep bir ağacın dallarıyız. Ortak akıl ve iş birliği bizi aynı çatı altında geleceğe taşıyacak ve kültürel birlikteliğimizi devam ettirecektir” dedi. ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a müteşekkiriz’ Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın ziyaretini ‘dostların buluşması’ olarak niteleyen Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan ise Türkiye ile her alanda işbirliğini önemsediklerini söyledi.
Başkan Garizan; “ Türkiye bizim her zaman yanımızda oldu. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bunun için müteşekkiriz. Türk Dünyası’na, Gagavuz kardeşlerine, mazlum milletlere yönelik girişimleri ve liderliğiyle bizleri yalnız bırakmıyor. Bu büyük liderlik, dilimizi ve ortak kültürümüzü geleceğe taşımamızı sağlıyor. Bölgemize yapılan çalışmaları memnuniyetle karşılıyoruz. Mustafakemalpaşa Belediyesi ile de yıllara dayanan güzel bir kardeşlik ilişkimiz var. İnanıyorum ki bu iletişim, ekonomik ve kültürel boyutlarda da kendini gösterecek ve güçlenecektir” dedi.
Törenin ardından heyet TİKA’nın Kıpçak’ta açtığı 600 kişilik anaokulunun yanı sıra yapımı devam eden park ve meydan projesinde incelemelerde bulundu. http://www.dostmedya.com/haber/1174828382.jpg
  http://www.dostmedya.com/haber/1174822235.jpg http://www.dostmedya.com/haber/1790367754.jpg
Bu İlan İlginizi Çekebilir !


Yasal Uyarı : Bu sitedeki tüm haber ve resimlerin telif hakları tarafımızdan korunmaktadır.Sitemizdeki hiçbir resim,haber veya diğer materyaller izinsiz veya kaynak gösterilerek kullanılamaz.Aksi bir durum tespit edildiğinde kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.
Tarih: 31.08.2018 Saat: 16:58 Gönderen: admin
 
  İlgili Bağlantılar
· Daha fazla GÜNCEL HABERLER
· Haber gönderen admin


En çok okunan haber: GÜNCEL HABERLER:
ŞEHİT ATEŞİ İLÇEYE DÜŞTÜ

  Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

  Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

BlinkList del.icio.us FaceBook Folkd Furl Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG


radyo dinle mustafakemalpaşa haber