Ana Sayfa Genel 3 Eylül 2018 5 Görüntüleme

Mustafakemalpaşa’da Dama Bayramı

Türk Daması’nı yaşatmak, tanıtmak ve dünyadaki dama oyuncularını bir araya getirmek amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Türk Daması Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği ‘19. Uluslararası Türk Daması Şampiyonası’ Katlı Pazar Yeri’nde yapılan final maçları ve ödül töreni ile sona erdi.
Şampiyonaya bu yıl Japonya, Lübnan, Kuveyt, İsveç, İran, Irak ve Katar gibi dost ülkelerden gelen 34’ü yabancı toplam 221 dama sporcusu katıldı.

Büyük ödül İstanbul’a

Üç günlük geleneksel şampiyona nefes kesen zekâ mücadelelerine sahne olurken, 9 tur üzerinden yapılan çekişmeli final karşılaşmaları sonucunda dereceye giren damacılar belli oldu.
19. Uluslararası Türk Daması Şampiyonası’nda birinciliği İstanbul’dan Ogün Tancer kazandı.
Turnuva’nın ikincisi Batman’dan Hasan Yoğurt, üçüncüsü de Aydın’dan Göksel Kaya oldu.
Uluslararası Satranç Kuralları’nın (İsviçre Sistemi) uygulandığı şampiyonda birinci 3.000 TL, ikinci 2.000 TL, üçüncü ise 1.000 TL’lik para ödülü kazandı.
Dereceye giren damacılar, kupa ve para ödüllerini Kaymakam Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Bursa Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik ve TÜDAF Başkanı Muzaffer Ceylan’ın elinden aldı.
Programda, damanın yaygınlaştırılmasına yaptıkları katkılardan dolayı sponsorlara plaket verildi.

‘Dama taşı gönül köprüsü’

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan törende yaptığı konuşmada, dama taşlarıyla kurulan gönül köprülerinin Japonya’dan Lübnan’a, Bursa’dan İsveç’e ulaştığını söyledi.
Başkan Kurtulan; “ Nasıl ki güreşin Kırkpınar’ı varsa, damanın Kırkpınar’ı da Mustafakemalpaşa’dır. Bu güzel oyun aracılığıyla sporcularımız, insanlığın paylaşma duygusunu milletimizin hasletleriyle birleştiriyor. Kültürle, sanatla, sporla, medeniyetle kurduğumuz köprüleri geleceğin dünyasına armağan ediyoruz. Çocuklarımızı yalnızlığa iten bilgisayar oyunları yerine; her türlü ihmal ve kayıtsızlığa rağmen bilgi çağına ulaşmayı başaran bu sportif ve kültürel değerimize birlikte sahip çıkmaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıllarda Kemal Demirel, Osman Pıtır ve Ali Tayfur gibi damayı geleceğe taşıyan ustalarımızı yitirdik. Onlar hem damaya hem de bu şampiyonanın yapılmasına çok destek verdiler. İnanıyorum ki bizler onların yolundan giderek dama çıtasını daha da yukarılara taşıyacağız.
Birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını ön planda tutarak gerçekleştirdiğimiz şampiyonada mücadele eden sporcularımızı tebrik ediyor, tüm dama severlere ve bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
 

http://www.dostmedya.com/haber/664261623.jpg

http://www.dostmedya.com/haber/1841315840.jpg

Yorumlar

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir