Ana Sayfa Genel 12 Eylül 2018 3 Görüntüleme

TEMA Gönüllülerinden Tarihi Gezi

TEMA Vakfı Mustafakemalpaşa Sorumluluğunda TEMA Gönüllüsü öğretmenlerle 07 Eylül 2018 Cuma günü Paşalar Kazı Alanına gezi düzenlendi.
TEMA Vakfı Mustafakemalpaşa Sorumlusu Rasim Balaban ve gönüllü öğretmenleri, Uzman Antropolog Gülşah Güler ve kazı gurubu öğrencileri karşıladı. Gülşah Güler ile bahçede kazı alanı ve çevre ile ilgili karşılıklı sohbet edildi. Daha sonra sergi salonuna geçilerek Paşalar kazı alanı tarihi ve alanda bulunan kemikler ve dişler hakkında bilgi verildi. Çıkarılan bulguların yıkama ve eleme yöntemiyle en küçük parçasına kadar değerlendirilip numaralandığı ve bilim dünyasına tanıtıldığı anlatıldı. Bahçede Kazı alanına geçilerek öğrencilerin yaptığı kazılar gözlemlendi.
Kazı başkanı Profesör Berna Alpagut da daha sonra TEMA Gönüllüsü öğretmenlere katılarak hoş geldiniz dedi. Kazı başkanı Profesör Berna Alpagut sohbetinde: “1984 yılında başladığımız çalışmalar günümüze kadar devam ediyor. Adeta iğneyle kuyu kazıyoruz. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin de kazı alanını ziyaret ederek tarih ve kültür alanında bilgilerinin artması gerektiğini düşünüyoruz.” Dedi. Sohbetin devamında burada çıkan bulgularda endemik tür olarak Paşalar Filinin bilim literatürüne geçtiği anlatıldı.
TEMA faaliyetleri ile ilgili olarak kazı başkanı Profesör Berna Alpagut: “TEMA Vakfı ile bahçemizde kuruyan fidanların yerine fidan dikim etkinliği yapabiliriz. Öğrencilerimize doğa tarihi hakkında proje geliştirebiliriz.” dedi.
TEMA gönüllü öğretmenleri ve Mustafakemalpaşa Sorumlusu Rasim Balaban, kazı başkanı Profesör Berna Alpagut, Uzman Antropolog Gülşah Güler ve öğrencilere teşekkür ederek ziyaret sonlandırıldı.
http://www.dostmedya.com/haber/1908797663.jpg

http://www.dostmedya.com/haber/231739382.jpg

Yorumlar

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir