Ana Sayfa Genel 12 Eylül 2018 6 Görüntüleme

Tulpar İkinci Geleneksel Güz Toyu Gerçekleştirildi

Bu yıl ikincisini düzenledikleri Tulpar Geleneksel Güz Toyu’nda Geleneksel Türk Okçuluğu Turnuvaları, Mangala Turnuvası, Çuval Yarışı ve Halat Yarışı gibi hem yarışanlara hem de izleyicilere keyifli anlar yaşatan müsabakaların yanı sıra Karya Organizasyon ekipleri tarafından yapılan kılıç kalkan gösterisi ve Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Erdem ÖZDEMİR’in Türk Dünyası Müzikleri Konseri ile Mustafakemalpaşa’ya dolu dolu iki gün yaşattı.
Toy’un ana iskeletini oluşturan Geleneksel Türk Okçuluğu turnuvalarında cumartesi günü minikler turnuvası ile başlayan turnuvalar; gençler, kadınlar, erkekler birinci tur turnuvaları ve Pazar günü yapılan ikinci tur turnuvaları ile Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İstanbul, Düzce, Kastamonu, Konya, Tekirdağ başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren 26 kulüpten 260 sporcunun kıyasıya yarıştığı anlara sahne oldu.
Yalıntaş Mahallesinde yer alan ve dernek üyeleri tarafından işletilmekte olan Yalın Aile Çay Bahçesinin dernek üyeleri tarafından talim ve at biniciliği eğitim alanı olarak da kullanılmakta olan alanında yapılan Toy’da kamp yapmak isteyen sporcular için düzenlenen kamp alanında, cumartesi akşamı geleneksel toy ve şölenlerin ruhuna uygun biçimde ateş başında yapılan Türk Dünyası Müzikleri konseri ve demir dövme etkinliği hem kamp alanında konaklayan sporculara hem de Mustafakemalpaşa sakinlerine unutulmaz bir akşam yaşattı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2013 yılında ortaokullarda zeka oyunları dersine aldığı ve yeniden yaygınlaşması için büyük çaba sarf ettiği, geleneksel Türk zeka oyunlarından olan Mangala’nın ilk ve ortaokul seviyesindeki öğrenciler için yapılan turnuvası; Toy’a katılan sporcu ailelerin çocukları ve Mustafakemalpaşalı çocuklarca tatlı bir rekabet içerisinde yoğun ilgiyle karşılandı.
Geleneksel Türk Okçuluğu turnuvaları sonrası düzenlenen çuval yarışı ve halat yarışmasında sporcuların son terlerini döktüğü keyifli bir rekabet ortamına ve bütün turnuvaların yorgunluğunu silip atan keyifli anlara sahne oldu.
Çeşitli dallarda dereceye giren sporculara çeşitli ödüllerin verildiği ödül töreni sonrasında Bursa dışından katılan sporcuların katılımıyla düzenlenen, Mustafakemalpaşa ilçesinin en önemli tabiat varlığı Suuçtu Şelalesi gezisi ile son buldu.
Turnuvaya katılan sporculara ve desteklerini esirgemeyen Behrud Teknoloji, Procolor Teknoloji ve Reklam Ürünleri, Kayra Organizasyon, Mustafakemalpaşa Yörük-Manav-Türkmen Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Tatkavaklı Taşıyıcılar Kooperatifi, Alper Makine, Yavuz Süt Ürünleri, Kirmasti Kervan Mobilya AVM, Albayrak Ticaret, Ada İnşaat başta olmak üzere tüm sponsorlarına ve Toy’a ilgi gösteren Mustafakemalpaşalılara teşekkür eden dernek başkanı Aynur TURAN, iki yıldır olduğu gibi gelecek yıl da eylülün ilk hafta sonunda daha geniş katılımlı ve daha çok etkinliği içerisinde barındıran bir Toy organizasyonunda hem Geleneksel Türk Okçuluğu sevdalılarına hem de Bursalılara unutulmaz bir hafta sonu yaşatacaklarını belirtti. Atlı Okçuluk üzerine yaptıkları çalışmaların da altını çizdiği bu konuşmada Bursa’da gelecek yıl atlı okçuluk turnuvası düzenleme planı yaptıklarının sinyalini verdi.
http://www.dostmedya.com/haber/420629422.jpg

http://www.dostmedya.com/haber/1622628781.jpg

http://www.dostmedya.com/haber/990796817.jpg

Yorumlar

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir