Ebru kursları sınırları aştı Mustafakemalpasa Dost Medya

 Anasayfanız Yapın!  |   Favorilere Ekleyin!

  Ana Sayfa         Haber Arşivi |Dost Rehber |Tarihçemiz |Köylerimiz | Video Galeri | Ziyaretçi Defteri | İletişim | Canlı Yayınlar | Hava Durumu |Üye ol
  Ana Menü
 ANA SAYFA
 HABER ARŞİVİ
 TARİHÇE
 FOTO GALERİ
 VİDEO GALERİ
 DOSYALAR
 İSTATİSTİK
 HESABINIZ
 İLETİŞİM
 ZİYARETÇİ DEFTERİ
  Facebook Grubu
  Mustafakemalpaşa Hava Durumu
M.KEMALPASA M.KEMALPASA
  Haberlerde Arama Yap
 

Ebru kursları sınırları aştı

Mustafakemalpaşa Belediyesi Uğur Böceği Kültür Merkezi’nin sanat ve mesleki eğitim alanındaki çalışmaları sınırları aşıyor.

Bugüne kadar on binlere ulaşan vatandaşa birçok branşta kurs eğitimi vererek üretme bilinci aşılayan Uğur Böceği Kültür Merkezi’nin özellikle ebru, hat ve minyatür gibi geleneksel el sanatlarının yaşatılması için verdiği özel çaba yurt dışına ulaştı.
Ebru sanatının inceliklerini öğrenmek için Azerbaycan ve Almanya’dan Türkiye’ye gelen kursiyerlerin ilk adresi Mustafakemalpaşa oldu.
Azerbaycanlı Sevinç Aliyeva ve Almanya’da yaşayan gurbetçi Hakan Bayram, internet üzerinden ebru kursu aldıkları Uğur Böceği Kültür Merkezi’nin usta öğreticisi Bekir Özsu’nun Taş Mektep’teki atölyesinde verdiği derslere katılarak eğitimlerini yerinde pekiştirdi.
Yurt dışından gelen kursiyerleri ziyaret eden Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Uğur Böceği Kültür Merkezi’nin geleneksel sanatların yaygınlaşması için gösterdiği özel ilginin taçlandığını söyledi. ‘Kursiyerler kültür elçilerimiz’ Başkan Kurtulan; “ Uğur Böceği Kültür Merkezi kursiyerleri, çalışmalarını sergi ve festivallerle 9 yıldır halkımızla paylaşıyor. Özellikle geleneksel sanatlarımızın, sınırlarımızı aşan bir boyutta tanıtılması bizler için çok değerli. Sanat, insanların yaşamlarında oldukça toplumlar birbirine daha çok yakınlaşacaktır. Almanya ve Azerbaycan’dan gelen kursiyerlerimiz bizim için birer kültür elçisidir. Ebru sanatının bu ülkelerde daha fazla tanıtılması onların yapacakları çalışmalar sayesinde olacaktır. Kursiyerlerimize duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

İnternetten eğitimle başladılar Azerbaycan’da gazetecilik yapan Sevinç Aliyeva ise izin günlerinde ve mesleğinden geri kalan zamanlarında kendisini ebru çalışmalarına adadığını belirtti.
Ebru sanatının Azerbaycan’da 12. yüzyıla kadar icra edildiğini fakat artık yaygın olarak yapılmadığını söyleyen Aliyeva; “Amacım bu geleneği yeniden gün yüzüne çıkarmak. Ebru sanatına 2 yıl önce internet üzerinden tanıştığım Bekir Özsu sayesinde ilgi duydum. Kendisinden dersler aldım. Türkiye’den malzemeleri alarak ebru yapmaya başladım. Eksik kaldığım yerler olduğunu fark edince soluğu burada aldım. Uğur Böceği bünyesinde yaklaşık 10 gündür kurs görüyorum. Azerbaycan’da hem bu sanatı öğretmek hem de kişisel sergiler açmak istiyorum” dedi.
El sanatlarına ilgi duyduğu için ebru çalışmalarına katıldığını dile getiren gurbetçi Hakan Bayram’da internet üzerinden başladığı eğitim çalışmaları sonucu yeteneklerini geliştirdiğini kaydetti.
http://www.dostmedya.com/haber/1931190692.jpg
Bu İlan İlginizi Çekebilir !


Yasal Uyarı : Bu sitedeki tüm haber ve resimlerin telif hakları tarafımızdan korunmaktadır.Sitemizdeki hiçbir resim,haber veya diğer materyaller izinsiz veya kaynak gösterilerek kullanılamaz.Aksi bir durum tespit edildiğinde kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.
Tarih: 25.09.2018 Saat: 10:23 Gönderen: admin
 
  İlgili Bağlantılar
· Daha fazla GÜNCEL HABERLER
· Haber gönderen admin


En çok okunan haber: GÜNCEL HABERLER:
ŞEHİT ATEŞİ İLÇEYE DÜŞTÜ

  Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

  Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

BlinkList del.icio.us FaceBook Folkd Furl Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG


radyo dinle mustafakemalpaşa haber