Nihayet! 100.696 Mustafakemalpasa Dost Medya

 Anasayfanız Yapın!  |   Favorilere Ekleyin!

  Ana Sayfa         Haber Arşivi |Dost Rehber |Tarihçemiz |Köylerimiz | Video Galeri | Ziyaretçi Defteri | İletişim | Canlı Yayınlar | Hava Durumu |Üye ol
  Ana Menü
 ANA SAYFA
 HABER ARŞİVİ
 TARİHÇE
 FOTO GALERİ
 VİDEO GALERİ
 DOSYALAR
 İSTATİSTİK
 HESABINIZ
 İLETİŞİM
 ZİYARETÇİ DEFTERİ
  Facebook Grubu
  Mustafakemalpaşa Hava Durumu
M.KEMALPASA M.KEMALPASA
  Haberlerde Arama Yap
 

Nihayet! 100.696

İlçenin Nüfusu nihayet 100 bini geçti

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2018 yılı nüfus bilgilerini yayınladı. Türkiye nüfusu 82 Milyon 3 Bin 882 kişiye yükselirken, bu nüfusun %50,2 sini erkekler %49,8 ini ise kadınlar oluşturdu. Bursa Büyükşehir Nüfusu 2 Milyon 994 Bin 521 kişi olarak açıklandı. Mustafakemalpaşa’da ise kadınlar 50 bin 635 kişiyle, 50 bin 61 kişi olan erkek sayısını geçti. Nüfusun 100 Bini geçmesi neyi değiştirecek Yeni Büyükşehir Yasası’na göre nüfusu 10 bine kadar olan ilçeler 9, 10’dan 20 bine kadar olanlar 11, 20 binden 50 bine kadar olanlar 15, 50-100 bin arası olanlar 25, 100 bin-250 bin arasında olanlar 31, 500 bin ile 1 milyon arasında olanlar 45, 1 milyonun üzerindeki yerlerde de 55 ilçe belediye meclis üyesini seçecekleri öngörülüyor. Büyükşehire ise her ilçeye düşen üye sayısının 5’te biri oranında üye gönderiliyor. Mustafakemalpaşa’nın şu an Belediye meclisi sayısı 25 ve Büyükşehir’e seçilecek belediye meclis üyesi sayısı ise 5’tir. Nüfus 100 Bini geçtiği için Mustafakemalpaşa Belediye Meclisi 31 kişiyle oluşturulacak. Büyükşehir belediye meclisini, ilçe belediyesi seçmenlerince belirlenen üyeler oluşturduğu için, Büyükşehir meclisinde ise 6 kişiyle temsil edileceğiz. Temsil sayısında artış kadar önemli olan bir diğer husus ise, genel bütçeden gelen belediye gelirlerinin artacak olması. Yani nüfusumuz 100 Bini geçtiği için , ilçenin merkezi hükümetten alacağı pay ciddi oranda artacak ve İller Bankası`ndan nüfusa göre gönderilen payın yükseltilmesiyle yapılacak yatırımlar artacaktır. Yaklaşan yerel seçimler öncesi bu durum, Belediye Başkan adaylarının yüzünü güldürürken, Partilerde de, meclis listelerine yeni meclis üyeleri yazma heyecanı yarattı.Bu İlan İlginizi Çekebilir !


Yasal Uyarı : Bu sitedeki tüm haber ve resimlerin telif hakları tarafımızdan korunmaktadır.Sitemizdeki hiçbir resim,haber veya diğer materyaller izinsiz veya kaynak gösterilerek kullanılamaz.Aksi bir durum tespit edildiğinde kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.
Tarih: 01.02.2019 Saat: 11:05 Gönderen: admin
 
  İlgili Bağlantılar
· Daha fazla GÜNCEL HABERLER
· Haber gönderen admin


En çok okunan haber: GÜNCEL HABERLER:
ŞEHİT ATEŞİ İLÇEYE DÜŞTÜ

  Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 1


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü

  Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa

Haberi ... Bookmark Ağına Ekle.

BlinkList del.icio.us FaceBook Folkd Furl Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG


mustafakemalpaşa haber