Ana Sayfa Genel 9 Şubat 2019 75 Görüntüleme

Hastanede Koltuk Çilesi

Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi Polikliniklerinin koridorlarında bulunan ve hastaların oturup sıralarını bekledikleri koltuklar kaldırılınca, hastalar mağdur oldu.
Poliklinik kapılarındaki yığılmaları önlemek amacıyla kaldırıldığı öne sürülen koltukların yerine, hastaların polikliniğin ana girişinde oturup sıralarını beklemeleri istenirken, bu uygulama hastaların mağdur olmasına yol açıyor.
Yaşlı hastaların, bebekli bayanların ve özellikle ortopedi hastalarının mağdur olduğunu belirten vatandaşlar; ‘Eskiden doktorların kapılarının önünde koltuklar vardı, yaşlılar, hamile yada çocuklu bayanlar, ayakta durmakta zorluk çeken hastalar bu koltuklara oturur sıralarını beklerlerdi. Şimdi bu koltuklar kaldırıldı. Maksat kapı önlerinde yığılmayı önlemekmiş. Fakat bu uygulamada hastalar mağdur oluyor. Sırası gelen hasta zaten adı üstünde hasta!! Ana bekleme koridorundan gelene kadar dakikalar geçiyor. Ayrıca doktor sekreterlerinin sesi ana bekleme salonundan duyulmadığı için, mecburen bir hasta yakını doktorun kapısının önünde bekliyor. Yani doktor kapısındaki yığılmalarda herhangi bir azalma olmadı. Hasta genç olsada mağduriyet bitmiyor. Mesela sabah sıra aldınız ve hastaneye geldiniz. Ayakta sıranızı bekliyorsunuz, doktorunuza görünüyorsunuz, doktorunuz kan yada başka bir tahlil istedi, birde röntgen, ultrason gibi bir görüntüleme istedi diyelim. Hemen koşup, ultrason sırası alıyorsunuz, görüyorsunuz ki; öğlene doğru sıra size ancak gelecek, hemen kan vermeye koşuyorsunuz, upuzun bir kan verme kuyruğu sizi bekliyor. En iyi tahminle bir saat ayakta bekleyip, kan veriyorsunuz. Hemen ultrason yada röntgen kuyruğuna giriyorsunuz. Burada işiniz bittiğinde öğlen olmuş oluyor. Doktorunuzun öğleden sonra mesaiye başlamasını mecburen kapısının önünde bekliyorsunuz. Çünkü, tahlil sonuçlarınızı öğrenecek ve ilacınızı yazdıracaksınız. Tabi bu arada randevulu hastaların ve sıradaki hastaların arasından sıyrılmanız gerekiyor. Tabi siz her kapı açıldığında hamle yaptığınız için, hem doktorun, hem sekreterin, hem sıradaki hastaların tepkisini çekiyorsunuz. Bu durum hergün böyle devam ediyor. Bu koltuklar işte bu koşuşturmanın sonunda, hiç değilse tahlil sonuçlarını bekleyenler için iyi bir uygulamaydı. Şimdi insanlar doktor kapısının önünde çökmüş vaziyette sıra bekliyorlar.’ Şeklinde şikayetlerini dile getirdiler.
Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi yetkililerinin koltuk konusunu tekrar gözden geçirmeleri temennisinde bulundular.

Yorumlar

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir