Ana Sayfa Genel 4 Mart 2019 7 Görüntüleme

Ovaazatlılar Biber Kurutma Tesislerini Geri istiyor.

Bölgenin en büyük ihtiyacı olan biber kurutma tesisi için 2010 yılında meclise giden biber üreticileri, Başbakan Erdoğan’a kırmızı biber hediye etmişlerdi. Konu ile ilgili olarak zamanın İl özel idaresi kurumuna talimat veren Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, aynı zamanda tesis için ayrılan 1 Milyon TL’lik ödeneği de 3 Milyon TL’ye çıkarmıştı. 2011 yılında Bursa il özel idaresi tarafından yapımına başlanan tesis inşaatı tamamlanmış, ve gerekli makine ve ekipmanlar kurularak faaliyetine başlamış ve Biber Kurutma Tesisinin işletmesi ise Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan TARIM A.Ş.’ye devredilmişti.

RENKTE BOZULMA VE ALTOTOKSİN RİSKİ YOK

Bölge üreticisi de faaliyete başlayan tesisi sabırsızlıkla beklemişti. Yıllık Bin 500 ton toz biber üreten çiftçi, biberlerinin kurutulma aşamasında hava şartlarına bağlı olarak biberde renk kaybı yaşadıklarını ve aynı Zamanda da biberde altotoksin çoğalması meydana geldiğini, bu olumsuzlukların satışta problem oluşturduğunu, ancak tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte bu olumsuz şartların ortadan kalktığını belirtmişler, Bölge biberi bundan böyle el değmeden üretilecek ve bu sayede bir Dünya markası olacak demişlerdi.

DÜŞÜNÜLEN GİBİ OLMADI

Yıllık 1500 ton kuru biber üreten Ovaazatlılı çiftçiler, kurutma tesisi açıldıktan bu güne kadar tesiste yalnızca 150 ton kuru biber üretebildiklerini ve tesisin şu anda işletmecisi olan Tarım A.Ş. tarafından işletilmeyerek atıl durumda bırakılmasından şikayetçi oldular.
Bu amaçla kullanılmayan Kurutma tesisinin bahçesinde toplanan, Ovaazatlı Tarımsal Kalkınma derneği üyeleri bir basın açıklaması yaparak, Tarım A.Ş. tarafından atıl durumda bırakılan tesisin, gerçek sahibine yani köylülere devredilmesini istediler.
Dernek başkanı tarafından yapılan basın açıklamasında üreticiler şu bilgileri verdi.

‘Mustafakemalpaşa İlçesi, Ovaazatlı mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin bünyesindeki TARIM A.Ş tarafından işletmeciliği üstlenilen ‘’Ovaazatlı Beldesi Biber, Sebze ve Meyve Kurutma Fabrikası’’ 2013 yılında o dönemde faaliyet gösteren İl Özel İdaresi Teşebbüsü ile Ovaazatlı Belediye’si tarafından hibe edilen alana, bir endemik bitki türü olan Ovaazatlı Biberinin daha iyi şartlarda işlenip kurutulması ve Ovaazatlı halkının kalkınmasını sağlamak amacıyla Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatı ile seçim yatırımı statüsünde yapılmış olup köy halkının kullanımına sunulmuştur. Kurulduğu günden bu yana toplamda 151 ton kuru ürün üretmiş olup, Köylünün beklentisini karşılayamamış ve kendi kapasitesinin çok altında çalışmıştır.
Beldemizde 13000 dönüm arazi üzerinde tarım yapılmakta, yıllık takribi 10.000-15.000 ton yaş ürün ve/veya takribi 1500 ton toz biber üretimi olmaktadır.
Beldemizde yaşayan 450 hane toz biber işini meslek edinmiş aile bulunmaktadır.
İlçe merkezinde bu işi yapanlarda hesaba katıldığında oldukça geniş bir insan kitlesine hitap eden bu meslek, daha iyi şartlarda icra edilip kâfi derecede ürün kalitesinin yakalanmasını ve kârlılığın yeterli derecede artmasını hak etmektedir.
Bu gerekçe ile Ovaazatlı Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetimi, söz konusu fabrikanın Kooperatife devredilmesini istiyor. 109 adet ortak faaliyet gösteren kooperatifin sezonluk şahsi işletim veya adi ortaklık kurma yöntemleriyle tesisi tam yıl işletmeyi hedeflemektedir. Köylünün ürününü en iyi şekilde işleyip kalite ve karlılığın artmasını sağlamak, serpme çadırlar üzerinde kurutulan Ovaazatlı biberini bir sanayi ürünü olarak işlemek ve Türk gıda korteksine uygun şekilde paketlenip Yurtiçi ve Yurtdışı pazarında en sağlıklı şekilde tüketiciye ulaşması amacını gütmektedir.
Üretilen ürünün köylüden isteğe bağlı olarak sadece kurutma ve satışa hale getirip, yine köy halkının pazarlamasına olanak sağlanacak şekilde işlenmesi, yada yaş hammadde olarak köylüden satın alınıp işlendikten sonra bünyemizde pazarlanması yöntemiyle çalışmayı hedefleyen kooperatifin köy halkının büyük desteğini görmektedir.
Köy halkı ile yaptığımız istişareler neticesinde, aldınan bu karar uygun şartlarda ve tarafınızla imzalanacak teşvik edici bir sözleşme ile kısa sürede hayata geçirilebilecek niteliktedir.
Yapılan başvuruların süremeçte bırakılması neticesinde seslerini duyurmak amacıyla bu basın toplantısını yapma zorunluluğu doğmuştur.
Buradan Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a ve Cumhurbaşkanlığı makamına sesimizi duyurmak ve işletmenin hak ettiği yerde, yani köylünün tasarrufunda kalmasını talep ediyoruz.’

Yorumlar

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir