Ana Sayfa Haberler 16 Mayıs 2019 10:44

İYİ Parti’den Meclis Gündemiyle ilgili Basın Açıklaması

İYİ Parti Belediye Meclis Gündemiyle İlgili Basın Açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında şu bilgilere yer verildi.

Sayın basın mensupları, saygıdeğer Mustafakemalpaşalılar.

Bilindiği üzere seçimlerden sonra belediye meclisi 20 nisan 2019 cumartesi günü ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantıda iyi parti grubu olarak;  belediyemizdeki daimi personel sayısı, taşeron şirketler üzerinden çalıştırılan personel sayısı ve iş kur üzerinden çalıştırılan personel sayısının ne kadar olduğunu ve ayrıca 20 nisan 2019 tarihi itibarı ile belediyemizin borcunun kaç tl. olduğunu yazılı önerge ile sorduk. Bu önergenin görüşülmesi Akp ve Mhp nin oylarıyla ret edildi. Daha sonra toplanan plan bütçe komisyonunda komisyon üyemize sorusu üzerine 40.000.000 ( kırk milyon tl.)  civarı olduğu şifai olarak yazılı bir metne dayanmadan söylendi. Soru önergesiyle cevap alamadığımız ve plan bütçe komisyonunda tahmini olarak söylenen belediyemizin borcu, bir internet sitesinde de 83.000.000 tl. olduğu belirtilerek haber yapıldı. Belediyemizin yani halkımızın borcu belediyemiz tarafından neden açıklanmamaktadır. Diğer il ve ilçelerde devir teslimlerde belediyelerin borçları halkla açık açık paylaşılır iken Mustafakemalpaşa Halkının bu borcu öğrenmesinde ne gibi bir sakınca vardır.   Eğer doğru ise Belediyemizin borcunu sosyal medya haberlerinden mi öğreneceğiz. Ya da şimdiden   çok borcumuz var bu yüzden herhangi bir yatırım beklemeyin algısı mı oluşturulmaya çalışılmaktadır.? Ayrıca 20nisan 2019 da verdiğimiz  önergenin ikinci maddesinde belediyemizde çalışan daimi personel,  taşeron ve işkur dan gelen personel tam sayısını öğrenmek istedik. Yönetime gelmeden önce Sürekli belediyede çalışan sayısının fazlalığından yakınan ve ayrıca göreve geldiğinde şeffaf belediyecilik anlayışıyla hizmet edeceğini vaat eden bu yönetimin, söylemlerinin tam tersi bir davranışla bu önergemizi de reddetmesini halkımızın taktirine bırakıyoruz. Bu arada halkımız tarafından merak edilen bir diğer konu da personel fazlalığından yakınırken son 30 gün içinde belediye bünyesinde  kaç personel işe başlamış olduğudur.

20 nisan 2019 belediye meclisinde Akp ve Mhp meclis üyelerinin kabul  oylarıyla alınan bir diğer karar ise, ki bu karar gündem dışı önerge ile gelmiştir. Burada ki konu belediyemiz ile kısa adı Tügva olan vakfın beraber proje oluşturması ve bu projelerde oluşacak protokollerde temsil ve ilzama gerekli belgeleri imzalama yetkisi Mehmet Kanar a verilmesidir. Yani bu vakıf bir proje geliştirdiğinde bu projenin sponsoru belediyemiz  olacaktır. İyi parti grubu olarak bu gündem dışı  maddeye hayır oyu kullandık. Bu konudaki sosyal projeler kent konseyi çatısı altında oluşturulmalıdır düşüncesindeyiz. Ve bir an önce kent konseyinin kurulması için gerekli çalışmaların başlamasını önemle belirtiyoruz.

Belediye meclisi Mayıs  ayı toplantısında; Büyükşehir yasası ile mahalle olan beldelerdeki hizmet binalarının  vatandaşın hizmete daha kolay ulaşması için tekrar faaliyete geçmesi ve bu buralara araç ekipman temini sağlanmasının gerekliliği ayrıca ekim dikim sezonunun başlaması sebebiyle arazi yollarının bir an önce elden geçirilmesi gerekliliğinden bahseder bir önerge verdik. Bu önergemiz de Akp ve Mhp oylarıyla ve siyasi bir önerge niteliğinde olduğu söylenerek reddedildi. Kendilerinin hizmete talip olduğu belirtilerek bu bahsedilen konuların kendi gündemlerinde de olduğu söylendi. Biz de bunun takipçisi olacağımızı beyan ettik. Umarız en kısa zamanda eskiden belde olan mahallelerimizde ve eski nahiyelerimizde hatta gerekli olan nokta yerlerde vatandaşa hizmeti çabuk ve kolay ulaştırabilmek için hizmet binaları açılır. Araç ekipman ve görevli tahsis edilir. Vatandaşın mağduriyeti bir nebze olsun giderilir.

Belediye başkan yardımcılarının maaşları konusundaki görüşmede ise iyi parti grubu olarak ilçemizin içinde olduğu durumdan bahisle borçlarının bilmememize rağmen bir hayli çok olduğunu düşünerek ve hizmet noktasında ilçemiz yıllardır yatırım almamasını parasızlığa bağlandığı bu durumda belediye başkan yardımcıları maaşlarının tabandan verilmesini talep ettik. Fakat bu düşüncemiz yine Akp ve Mhp li meclis üyeleri ile bir değer bulmadı ve Akp ve Mhp li meclis üyelerinin oylarıyla belediye başkan yardımcıları maaşları tavan miktardan kabul olundu.

Belediye meclisi mayıs ayı toplantısındaki bir diğer gündem maddesi ise belediye meclis üyelerinin Mehmet Kanar a borçlanma yetkisi verme konusunun görüşülmesi idi. İyi parti grubu olarak borç içinde yüzen belediyenin ve bu borçları yıllardır bahane ederek hizmet ve yatırım  yapamayan belediyenin değil kredi alması aksine tasarrufa gitmesi yönünde görüş bildirdik. Bu ekonomik kriz ortamında bulunacak kredinin de yüksek faizli olacağı da aşikardır. Yüksek faizli borçlanma gelecek nesillere ipotek koymaktır. Nihayetinde Akp ve Mhp li meclis üyelerinin oyları ile belediye meclisi Mehmet Kanar a borçlanma yetkisi verdi. İyi parti grubu olarak biz ret verdik. Bununla beraber Bursa Büyükşehir belediyesi geçtiğimiz pazartesi olağanüstü toplandı. Konu yine borçlanma idi ve Bursa Büyükşehir belediyesi ve ona bağlı olan buski toplam 350 milyon borçlanma yetkisini yine Akp ve Mhp oylarıyla meclisten geçirdi. Kısacası bir hafta içinde bu borçlanma yetkileriyle zaten çok olan borcumuz daha da çoğaldı. Bizlerin ve çocuklarımızın geleceğine bir ipotek daha konmuş oldu. Bu borçlanma yetkileriyle ilçemize ve Bursa Büyükşehir’e güzel ve kalıcı yatırımlar beklemek tabi ki vatandaş olarak en büyük hakkımız ilerleyen günlerde bu borçların niye alındığı mutlaka ortaya çıkacaktır. Umarız belediye kasalarının boş olduğu ve personel maaşlarının ödenmesi için bu borçların alındığı söylentisi bir rivayetten öteye gitmez.

Başka bir gündem maddesinde Tepecik mahallesi 140 ada 1 parsel numaralı 63 dönümlük yerin satışına iyi parti grubu olarak ret verdik. Önerge Akp ve Mhp nin oylarıyla meclisten geçti. Seçim çalışmalarında da sık sık bahsettiğimiz gibi köylünün öz ve öz malı olan ve Büyükşehir yasası ile köylünün elinden çıkan bütün taşınmazların satışına karşıyız. Buraları o bölge halkının isteği ne şekilde ise o doğrultuda değerlendirilmelidir düşüncesindeyiz. Bu satışa alınan arsa tepecik halkıyla istişare edilerek en iyi şekilde değerlendirilmelidir.

Yorumlar