Ana Sayfa Haberler 25 Mayıs 2019 15:25

TEHLİKELİ YIKIM!!!

Mustafakemalpaşa’da belediye iş hanının yıkımı tehlikeli bir şekilde devam ediyor.

Uzun yıllar Mustafakemalpaşa ilçe esnafına hizmet veren belediye iş hanı, depreme dayanıklı olmadığı yönündeki raporların ardından boşaltılarak yıkılmaya başlandı.

1990’lı yılların başında, dönemin belediye başkanı Yaşar Yenipazar döneminde yapımı tamamlanan belediye iş hanı için alınan yıkım kararı sonrası çalışmalar başladı. O dönemde Cumhurluk alanında bulunan esnafların ve binanın şimdiki yerinde bulunan bazı işyerinin istimlak edilmesi ile inşa edilen ve yaklaşık 30 yıldan bu yana halka hizmet veren belediye iş hanı, depreme dayanıklılık incelemesinden olumsuz rapor alınınca yıkılmasına karar verildi.

Yapılan ihale sonucu yıkım ihalesini alan firma çalışmalarına başladı. İş hanındaki esnaf ise çevredeki diğer iş hanı ve binalara taşındı.

 

Binanın boşaltılmasının ardından başlanan yıkım çalışmalarında, önce binanın üst katına küçük bir iş makinası çıkarıldı. İş makinasının binanın bir katını yıkmasının ardından, bina yüksekliği yerden yıkım için uygun hale geldi.

İki gün ara verilen yıkım çalışmaları Cumartesi günü itibariyle büyük iş makinalarıyla başladı.

 

Tehlikeli Yıkım

 

Büyük iş makinası köprü üzerine çıkarılıp yıkıma hızlı bir şekilde başlandı. Yıkım işlemi devam ederken, yaya ve araç trafiğinin kapatılmaması ise vatandaşların tepkisine yol açtı.

Yıkım ekibinin hızlı çalışmak istemesi, meraklı vatandaşların ve araç sürücülerinin yıkım yerinden yavaş geçmesi tehlikelere yol açıyor.

 

Vatandaşlar gerekli önlemleri almayan yetkililere ateş püskürerek, yıkımın daha kontrollü birşekilde yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

 

Binanın yıkım çalışmaları tamamlandıktan sonra yerine yeni ve dayanıklı olan çok daha işlevsel iş hanının inşa edilmesi planlanıyor.

 

Yorumlar