Ana Sayfa Haberler 17 Haziran 2019 19:16

Mustafakemalpaşa HEM’den Bursa Çıkarması

Mustafakemalpaşa İsmail Hakkı Şenpamukçu Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri, eserlerini Bursa’da sergiliyor.

Mustafakemalpaşa İsmail Hakkı Şenpamukçu  Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri, eserlerini Bursa’da sergiliyor.

Mustafakemalpaşa İsmail Hakkı Şenpamukçu  Halk Eğitim Merkezinin Osmanlı PadişahTuğraları konulu sergisi , Pazartesi günü Saat 16’da Tayyare Kültür Merkezinde, Bursa Milletvekili Mustafa Esgin tarafından açıldı.

 

Açılışa Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Mustafakemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zafer Göllü, Usta öğreticiler Aysun Beyaz, Semra Aydın ve kursiyerlerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Mustafakemalpaşa İsmail Hakkı Şenpamukçu  Halk Eğitim Merkezi  Geleneksel Türk İslam Sanatları, ‘Alamet-i Farika’ Osmanlı Tuğraları projesiyle ilgili bir konuşma yapan Mustafa Esgin ‘çok güzel bir çalışma olmuş bu çalışmayı Türkiye Büyük Millet Meclisinde de sergilemek istiyoruz,  ayrıca tüm Osmanlı Baş Şehirlerinde sergilenmesi gereken çok güzel eserler, bunun  için gerekli girişimlerde bulunacağız. ‘dedi.

Sergi  21 Hazirana kadar Tayyare Kültür Merkezinde Bursalıların beğenisine sunulacak.

Serginin girişinde, misafirler şu yazıyla karşılanıyor.

“TUĞRA

HÜKÜMRANLIK ALAMET-İ FARİKALARI

Tuğra kelimesinin yaklaşık 1400 yıllık tarihi ve Türk devleti olan Oğuzlara kadar uzanan bir geçmişi mevcuttur. Ancak Tuğraların önemini ve değerini Osmanlı Devleti döneminde görmek daha mümkündür. Tuğralar Osmanlı padişahlarının hükümranlık alametleridir. Padişahların Hüküm sürdüğü süre içerisindeki saltanatlarını simgeler Tuğralar birbirinden farklı klasik Osmanlı El Sanatlarıyla harmanlanarak geçmişten günümüze sanatsal bir karşılık bulmuştur. Geçmişimizin izlerini taşıyan bu hükümranlık ALAMET-İ FARİKALARI olan Tuğraları bizlerde kendi emeklerimiz ve nacizane desenlerimiz ile sizler için yorumladık. 35 farklı Osmanlı Tuğrasını Tezhip ve minyatür sanatı ile süsledik. Padişahların imzalarıyla yaptığımız bu çalışma bizler için ne kadar öğretici olduysa umuyoruz ki geçmişimizin hükümranlarının imzalarını bu günün müzehhibe ve müzehhiplerinin sanatı Tezhip ile harmanlanmasından keyif alırsınız.

60 Kursiyer 80 Eser ile huzurlarınızdayız”

Yorumlar