Ana Sayfa Haberler 2 Temmuz 2019 334 Görüntüleme

Su Sorunu Vatandaşları Bezdirdi

Mustafakemalpaşa’daki su sorunu vatandaşları bezdirdi.

Mustafakemalpaşa’daki su sorunu vatandaşları bezdirdi.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, musluk suları içilemez oldu. İçilemeyen musluk suyunu bile almak başlı başına dert oldu.

Çok değil geçtiğimiz yıllarda Mustafakemalpaşanın önümüzdeki 50 yıllık su sorununu çözdüğü söylenen Çan deresi projesi hizmete girdi. Çan deresi projesiyle musluklardan içme suyu ihtiyacı bir nebzede olsa karşılanırken, son 5 yıldır özellikle yaz aylarında musluklardan akan su içilemez durumda. Bu içilemeyen su bile, ulaşılamaz durumda. Vatandaşların içilemez durumdaki bu suya ulaşmak için kartlı sayaçlarına kredi yüklemek için, çalışabilen bir yükleme noktası bulması da ayrı mesele. Mustafakemalpaşa da 3 yerde su yükleme noktası bulunmakta. Bunlardan Yunus Emre Mahallesindeki Muhtar Hizmet binasının yanındaki nokta, sık sık arıza vermekte.  İkinci nokta belediye binasında ve üçüncü noktada Buskinin önünde. Vatandaşlarda genel olarak  bu noktaları kullanıyorlar.

Gece yarısı suyu kesilen ve su yükleyebilmek için acil olarak Buskinin önündeki noktaya giden bir vatandaş ise başına gelenleri şu şekilde anlatıyor.

‘Gece bir gibi evimdeki su kesildiği için, Buski kredi yükleme noktasına gittim. Üzerime iki abonelik bulunmakta. Ayrı adreslerdeki bu iki aboneliğimden birisi normal sayaçlı ve bankadan otomatik ödeme talimatı bulunuyor. Şu an ikamet ettiğim evde kartlı sayaç kullanıyoruz. Bu kartlı sayaca kredi yüklemek istediğimde, ‘Kuruma olan borcunuzdan dolayı kredi yüklemesi yapamıyoruz’ mesajıyla karşılaştım. Birkaç denememe rağmen, hep aynı mesajı alınca geceyi susuz geçirmek zorunda kaldım. Ertesi gün ise sorunun sebebini öğrenebildim. Otomatik ödeme talimatı bir şekilde işlevini yerine getirmemiş ve 24 liralık bir borç gözüktüğü için Buskiye borçlu gözüküyorum ve bu borçtan dolayı ön ödemeli kartıma  yükleme yapamıyorum. Böyle bir uygulama nerede görülmüş? Bu zaten ön ödemeli sistem, önce parayı yatırıyorsun, sonra suyu kullanıyorsun. Buski beni gece yarısı susuz bırakıyor ve diğer aboneliğimden olan 24 liralık borcumu ödemezsem kartıma kredi yüklemiyor. Zaten ‘Mustafakemalpaşada su çeşmeden içilir’ sloganı yalan olmuş durumda. Çeşmeden akan suyu değil içmek, çay bile demleyemiyoruz. Suyun tadı garip, kireçten çaydanlıklar tıkanıyor, çamaşırlar güzel temizlenmiyor, bulaşık yıkadığımız bardaklar bile lekeli kalıyor. Birde parasını peşin peşin vereceğimiz halde kartımıza yükleme yapamıyoruz.’ Dedi.

Özellikle yaz mevsiminde meydana gelen bu ve bu gibi durumlar, sosyal medya yoluylada sık sık gündeme geliyor.

Yorumlar