Ana Sayfa Haberler 15 Temmuz 2019 10:54

Pilot proje ‘Karaoğlan Manda Evi’ açıldı

BEBKA, Milli Parklar ve Mustafakemalpaşa Belediyesi paydaşlığı ile yürütülen Bursa Kırsalında Eko-Agro Turizm projesi ‘Karaoğlan Manda Evi’ açıldı.

Yaklaşık 458 bin TL destek yatırımı ile hayata geçirilen proje’de manda yetiştiriciliği, turizm ve pansiyonculuk eğitimi alan kursiyerler sertifikalarını aldı.

 

BEBKA’nın Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programındaki başarılı projeler listesinde yer alan ‘Karaoğlan Manda Evi’ düzenlenen törenle birlikte resmen açıldı. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği açılış ve tanıtım programı Mustafakemalpaşa Belediyesi Mehteran Takımının konseri ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Kılıç Kalkan Ekibinin gösterisiyle başladı.

 

Karaoğlan mahallesinde düzenlenen törene Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Mustafakemalpaşa İlçe Kaymakam vekili Yusuf Gökhan YOLCU, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, vatandaşların gösterdiği yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek projede kimin emeği varsa herkese teşekkür ediyorum dedi.

Projenin yüzde 62’si Bebka, yüzde 28’i milli parklar ve yüzde 10’unun Mustafakemalpaşa Belediyesi’ne ait olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Kanar, “Devlet Hükümet ve Yerel yönetimler el ele işte proje burada, İlçeye nitelikli turist getirmesi bakımından da çok önemli bir proje. Mustafakemalpaşa’da katma değerli projelerin gelişerek artacağına inanıyorum.  Proje kapsamında eğitim gören kursiyerlerimizi kutluyorum.” dedi.

 

Mustafakemalpaşa adını söylemekten gurur duyuyorum diyerek sözlerine başlayan Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal “Buraya gelirken kapalı bir mekanda toplantı ile açılış yapacağımızı düşündüm ama bu kalabalığı görünce heyecanlandım. Neşet Ertaş’ın Kadınlarımız insan, biz insanoğluyuz sözlerini hatırlatmak istiyorum. Milli kurtuluş mücadelemiz de dahil her zaman yanımızda olan insanlarımızı tanımak tebrik etmek için geldim. İnanıyorum ki bu proje tüm Türkiye’de dalga etkisi yaratacak turizm ve kültür bakımından ilçeye büyük katkı sağlayacak. Projede emeği olan herkesi kutluyor başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından “Karaoğlan Manda Evi” tanıtım filmi izletildi. Uzman Biyolog Burçak Gönül sunumu ve slayt gösterisiyle projenin amacı anlatıldı. 111 kursiyere sertifikalarının verilmesinin ardından Manda Evi’nin açılışı gerçekleştirilerek Manda Evi müzesi gezildi.

Program sonunda Yöresel lezzetler noktasında el emeği göz nuru hazırlanan manda ile ilişkili ürünlerin yanı sıra yöresel tatlar ikram edildi.

 

Protokol ile birlikte lezzet noktasını gezen Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal tezgahtaki organik köy yumurtalarını göstererek bunlarda manda yumurtası mı diye espri yaptı o anlar gülümseye neden oldu.

 

BEBKA, Milli Parklar ve Mustafakemalpaşa Belediyesi paydaşlığı ile yürütülen Eko-Agro turizm: Manda Evinde Mandanın eti, sütü, yoğurdu, kaymağı, peyniri ve doğal olarak hazırlanan yöresel lezzetleri satışa sunulmaya başlandı.

 

 

Yorumlar