DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Açık
33°C
Bursa
33°C
Açık
Cumartesi Açık
33°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C
Salı Az Bulutlu
26°C

BASINA VE KAMUOYUNA

İlçemizde kurulmak istenen Tehlikeli ve Zehirli atık tesisine yönelik gelişmeleri Sivil Toplum Platformu olarak yakinen takip etmekteyiz.

BASINA VE KAMUOYUNA
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Son günlerde yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmamız mümkün olmadığından, İlçemizin duyarlı insanlarını yaşanan gelişmelerden haberdar etmemiz gerektiğini düşünüyoruz.

Bilindiği üzere İl Genel Meclisine 2020 yılı 1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni Planıyla ilgili itiraz da bulunmuş, bu itirazımız değerlendirilmiş ve haklı bulunarak, 2020 yılı 1/100 000 ölçekli Çevre Planında sehven yapılan yanlışlık düzeltilerek Bursa Büyükşehir Belediye Meclisine sunulmuştu. Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi ise bu karara onay vermeyerek, İlçeyi hayal kırıklığına uğratmıştı.

Bu olay AK Parti Genel Merkezi ve Bursa Teşkilatının Mustafakemalpaşa’nın sesine kulak vermediğinin en büyük göstergesi iken, Bursa Milletvekili Ali Koyuncu ve Ak Parti Mustafakemalpaşa İlçe Teşkilatını da müşkül durumda bırakmıştır.

Ciğerci Osman

İlçe Teşkilatınca yapılan açıklamada, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yanlış bir karar aldığını, ve 8 Ocak’ta yapılacak olağanüstü bir toplantıda bu kararın değiştirileceğini belirtmişlerdir.

Tüm bunların ardından, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Ak Parti İlçe Başkanı Şaban Korkmaz ve OSB Başkanı Erhan Onar, Bursa Osmangazi Belediyesinde bir görüşmeye çağırılmış, bu görüşmede Devlet Bakanı Faruk Çelik ve Bursa Milletvekili Ali Koyuncu’nun yanı sıra Marzinc Firması yetkilileri de katılmıştır. Görüşmenin Marzinc Firması yetkililerince talep edildiği öğrenilirken, Bakan Faruk Çelik’in Mustafakemalpaşa’daki Sivil Toplum Örgütlerinin görüşünü alarak Başbakana ileteceği söylenmiştir.

Marzinc Firması yetkilileri, her makama başvurarak, kurmak istedikleri tesisin Mustafakemalpaşa Halkınca istendiğini fakat dışarıdan gelen bazı grupların tesisin aleyhinde konuşarak, basın açıklaması ve toplantılar düzenleyerek; sanki Mustafakemalpaşalılar bu tesisi istemiyormuş gibi bir hava yaratıldığını Bakan Çelik’e ve diğer kurumlara anlatmışlardır.

Marzinc Firmasını dışarıdan gelen grupların değil, Tüm Mustafakemalpaşa Halkının istemediğini yapılan mitinge 5 Bin kişi katılarak göstermiştir. Yalnızca Mustafakemalpaşa halkı değil, Karacabey ve Susurluk halkı da bu tesisi istememektedir. Bunun kanıtı da toplanmış olan 10 Bin imzadır.

Mustafakemalpaşalıların bu tesisi istemedikleri bu kadar açıkken, 5 bin kişiyi görmemek ve duymamak mümkün değildir. 10 Bin imzalı dilekçe ise gerekli bütün kurum ve kuruluşlara gönderilmiştir. Tüm bunlara rağmen Bakan Faruk Çelik’in bunlardan haberdar olmaması mümkün değildir. Yani, Halk istiyor mu istemiyor mu diye bir görüşme talep etmesi tarafımızdan manidar karşılanmaktadır. Yine de böyle bir görüşmenin, Mustafakemalpaşa Halkının sesinin daha yakından duyulması için faydalı olacağını düşünerek, İlçedeki Tüm Sivil Toplum Örgütleri ve Siyasi Partilerin bir araya gelmesiyle oluşmuş Sivil Toplum Platformu olarak Bakanımızla her zaman görüşmeye hazırız.

Hiçbir yasal dayanağı bulunmayan bir tesisin, hukuksuzca Mustafakemalpaşa’ya kurulmasına her zaman karşıyız. Bununla birlikte, yasal bir dayanağı olmayan firma yetkililerinin, Sermaye güçlerini ve nüfuzlarını kullanarak, yanlış beyanatlarla siyasi baskı sağlama çalışmalarını kınıyoruz.

Buradan Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a, Ticaret ve Sanayi Bakanımız Sn. Nihat Ergün’e, Çevre ve Orman Bakanımız Sn. Veysel Eroğlu’na, Devlet Bakanımız Sn. Faruk Çelik’e, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Recep Altepe’ye ve Meclis Üyelerine sesleniyoruz: Lütfen Mustafakemalpaşalıların sesine kulak verin. Unutmayın ki sermaye geçici, Mustafakemalpaşa ise kalıcıdır.

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.