DOLAR
18,8251
EURO
20,1973
ALTIN
1.135,34
BIST
4.186,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Bursa
2°C
Karla Karışık Yağmurlu
Perşembe Az Bulutlu
4°C
Cuma Az Bulutlu
6°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
3°C
Pazar Parçalı Bulutlu
5°C
Papirüs Pastanesi Mustafakemalpaşa
Papirüs Pastanesi MKP

Bursa üzerinde bulunan fay hatları

Bursa üzerinde bulunan fay hatları
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa’da merkez üssü Körekem Mahallesi’nde dün meydana gelen 3.8 ve 4.2 büyüklüğündeki iki depremin ardından yer bilimci Prof.Dr. Naci Görür’den değerlendirme geldi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Naci Görür, korkutan sarsıntılarla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Bursa üzerinde bulunan fay hatları

Görür, yaptığı paylaşımda;

“Körekem-Mustafakemalpaşa / Bursa’da 4,2’lik deprem oldu. Deprem yerinin hemen kuzeyinde Ulubat Fayı, güneyinde ise Mustafakemalpaşa Fayı var. Deprem muhtemelen bu fayların biri üzerinde. Her iki fay da sağ yönlü, doğrultu atımlı. Bursa fay hattı da stres biriktiriyor.” ifadelerine yer verdi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er ise, Bursa’da sadece merkezden geçen değil, neredeyse her Mustafakemalpaşa’nın kendi adıyla anılan bir fay hattının bulunduğunu söyledi.

Mustafakemalpaşa da var

Er; “Bursa’da sadece merkezden geçen değil, neredeyse her Mustafakemalpaşa’nın kendi adıyla anılan bir fay hattı var. Bunlar; Mustafakemalpaşa, İznik, Gemlik, Orhangazi, İnegöl, Barakfakih, Karacabey ve Mudanya’nın hemen ucundan geçen aktif fay hatlarıdır. Bu hatlar 2012 yılında devletin yayınlamış olduğu aktif fay hatları haritasına göre; diri ve canlıdır. Sadece üç Mustafakemalpaşa’nın hemen kenarından veya içerisinden fay hattı geçmiyor. Bunlar ise; Büyükorhan, Harmancık ve Keles’tir. Bu yüzden bizim depremle ilgili bir kaygımızın olmaması lazım. Biz olası depreme hazırlıklı olmalıyız.

Tarihsel depremlere baktığımız zaman Bursa’da en büyük deprem küçük kıyamet olarak adlandırılan 1855 Depremi’dir. Bu deprem yaklaşık olarak 7 büyüklüğünde gerçekleşmişti. Bunun paleosismolojik çalışmalarının yapılıp, kaç büyüklüğünde olduğunun belirlenmesi lazım. Bu konuyla ilgili birçok yeni çalışmalar başladı. Bizim en azından 1855’te olan yaklaşık 7 büyüklüğündeki gibi bir depreme Bursa’yı hazır hale getirmemiz gerekiyor.

Depremde sadece fay hattıyla beraber açığa çıkan enerji tehlikeli değildir. Doğal olay olan depremlerin doğal afete dönüşmesine sebep olan faktörlerden bir diğeri ise binaların sağlam yapılmamasıdır. Mühendislik hizmeti almamış binalar ancak doğal olayları doğal afet haline getirebilir. Bursa’daki binaların yaklaşık yüzde 50’si mühendislik hizmeti almamış binalardır. Sıvılaşma bölgesi olan eski binalara ve mühendislik hizmeti almamış binalara dikkat etmek lazım. Bina zemin uygunluğunu tespit etmek gerekiyor. Bursa’da en riskli olan ilçe şu diye belirtmek doğru olmaz. Bursa’nın tam ortasında 20 katlı bir bina var. Bu binaya 1999 Depremi’nde hiçbir şey olmadı, çünkü bina, depremi karşılayabilecek mühendislik hizmeti alarak kazık yöntemiyle yapılmış. Onun karşısındaki iki katlı bina ise aynı depremde çatladı ve patladı.

Biz 17 Ağustos Depremi’nde Bursa’da mühendislik hizmeti almış ve almamış olan binayı karşılaştırmış ve test etmiş olduk. Tedbirler konusunda birçok şeye dikkat edilmesi gerekiyor. 17 Ağustos Depremi Türkiye’de bir milattır. 17 Ağustos’tan sonra bütün yönetmelikler, uygulamalar değişti. Yeni kanunlar çıktı. Hükümet ve belediyeler bazında; insanlarda deprem bilinci oluşturmak için sosyal olarak yapılması gereken çalışmalar var.

Kentsel dönüşümün mutlaka yapılması lazım. Depremler olduğu için bu kentsel dönüşümler oldu. Maalesef biz kentsel dönüşümden sonra yeniden rantsal dönüşüme geçer hale geldik. Bursa’nın en lüks semtlerindeki binalar yıkılıp yerine yeni binalar yapıldı. Halbuki böyle olmaması lazım. Heyelan riski taşıyan veya sıvılaşmanın olduğu bölgelerin, kentsel dönüşüme tabi tutulup, vatandaşlarımızın sağlam binalarda güvenilir bir şekilde yaşamasını sağlamak amacıyla kentsel dönüşüm projesi yapılmıştı. Buna çok uyulmadığını söyleyebiliriz. Hükümetin yapı denetim kanununu revize etmesi, yapılan çalışma arazilerinin mutlaka denetlenmesi lazım. Belediyeler kendi içerisinde zemin birimlerini oluşturmalı ve arazi denetlemelerine daha fazla dikkat etmeli.

Bugün birçok belediye de bu konu dikkat edilir hale geldi, ama hala yapılması gereken çok şey var. Mesela Büyükşehir Belediyesi yönetmeliğinin mutlaka yeniden revize edilmesi lazım. Dolayısıyla hükümet ve belediye bazında yapılması gereken çalışmalar olduğunu söyleyebiliriz. Kentsel dönüşüm mutlaka hızlandırılmalı. Kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulmayan yerleri yeniden yapmamamız lazım. Jeoloji mühendislerinin verileri göz önüne alınarak; Bursa’nın ortak sesini bir araya getirip kentsel dönüşümü mahalle bazında değil, bir bütün halinde planlayıp uygulamak gerekiyor. İsterseniz bina bina, isterseniz ada ada yapabilirsiniz.

Bursa’nın kentsel dönüşüm anlamında bütüncül bir plana ihtiyacı var diyebiliriz. Eğer bir daha 17 Ağustos gibi bir deprem Bursa’da yaşansaydı, sonucu 1855 Depremi gibi olurdu. Biz her zaman hazırlıklı olmalıyız. Eğer hazırlıklı olursak 17 Ağustos’taki can kayıplarını yaşamayız. Tıpkı; Japonya’da yaşayan insanların 6-7 büyüklüğündeki depremlerde sadece 15 saniye bekleyip kendilerini güvende tuttuktan sonra işlerine devam etmesi gibi. Biz de bu şekilde yaşayabiliriz. Önemli olan; 17 Ağustos’tan ders çıkartabilmek ve güvenli bir şehri kendi ellerimizle oluşturabilmek” diye açıklamada bulundu.

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.