DOLAR
18,8005
EURO
20,4149
ALTIN
1.161,62
BIST
5.069,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Karla Karışık Yağmurlu
3°C
Bursa
3°C
Karla Karışık Yağmurlu
Çarşamba Az Bulutlu
8°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
3°C
Cuma Çok Bulutlu
2°C
Cumartesi Karla Karışık Yağmurlu
1°C
Papirüs Pastanesi Mustafakemalpaşa
Papirüs Pastanesi MKP

Büyükşehir’e Bağlanıyoruz!

Uzun zamandır gerçekleştirilmesi planlanan uygulama, Meclis’in gündemine girdi. Kesin gözüyle bakılan yasa Meclisten geçerse, merkez ilçe olarak Büyükşehir’e bağlanıyoruz. Bu sayede Mustafakemalpaşa’ya yakın beldeler mahalle, uzak beldeler ise köy olacak. Bu uygulamaya Karacabey itiraz ediyor,, Başkan Kurtulan ise sıcak bakıyor. Yasa Meclisten geçtikten sonra isteyen ilçeler hemen, diğerleri ise 2014’te Büyükşehir’e bağlanmış olacak.
TBMM gündemine alınan ve önümüzdeki günlerde görüşülerek yasalaşması beklenen tasarıyla birlikte nüfusu 750 binin üzerindeki tüm büyükşehir belediyelerinin sınırı, il sınırına eşitleniyor. Tasarıdaki bu hükmü Bursa’ya uyarladığımızda ise Kocaeli ve İstanbul örneklerinde olduğu gibi, tüm ilçelerin Büyükşehir Belediyesi sınırları içine girmesi, açıkçası tüm ilçelerin ‘merkez ilçe’ haline gelmesi söz konusu.

Büyükşehir’e Bağlanıyoruz!
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe’nin hizmetin tek elden yürütülmesi anlamında çok olumlu bulduğu bu tasarıya göre, mevcut merkez ilçelerin dışında kalan İnegöl, Mustafakemalpaşa, Karacabey, Orhangazi, İznik, Yenişehir, Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık ilçeleri de aynı statüye dönüştürülecek ve merkez ilçe olacak..

İki ilçe itiraz ediyor

Tasarıyla ilgili açıklamaya 10 ilçe içinde sadece Karacabey ve İnegöl’den itiraz geldi. Orhangazi ise Yalova ile Bursa arasında seçenek oluşturulması talebinde bulunacak gibi görünüyor. Diğer 8 ilçe belediye başkanı ise yasanın çıkmasıyla birlikte daha geniş hizmet imkanı bulunacağı görüşünde
İşte ilçe belediye başkanlarının konu ile ilgili net görüşleri :

SADİ KURTULAN (MUSTAFAKEMALPAŞA): “Mustafakemalpaşa’nın merkez ilçe olmasına direnecek değiliz. Elbette gelişmenin artılarını eksilerini belediye meclisiyle tartışıp yasal süreçte karar verebiliriz. Daha doğrusu Mustafakemalpaşa’nın menfaatleri neyi gerektiriyorsa o kararı alırız. Nitekim, ilçemizin en önemli sorunu altyapıdır. Şayet Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanırsak, öncelikli talep edeceğimiz hizmet de bu olacaktır.”

ERGÜN KOÇ (KARACABEY): “Ben konuya dünyadaki örnekleri üzerinden bakıyorum. Şöyle ki, yönetimler büyüdükçe karar mekanizmasındaki kişiler ile faydalanıcı kişiler arasında iletişim hantallaşır. Bu da hizmetin daha verimsiz hale gelmesine yol açar.
1992-1993 yılında, yerinden yönetim anlayışı çerçevesinde yerel yönetimlerin aktif hale getirilmesi için yapısal ve mevzuat düzenlemeleri yapılacağına dair AB’ye taahhüt verdiğimiz ne yazık ki unutuldu. Nitekim bugün Avrupa’da bu yerel yönetimler dediğimiz karar mekanizmaları çok yüksektir. Buradaki amaç sorunlara bulunduğu yerde çözüm aranmasıdır. Fiziki uzaklıklara ilave olarak, karar mekanizmalarının ihtiyacı olan kişilere ulaşmasındaki zorluklar, hizmetlerin daha fazla aksamasına sebebiyet verecektir. Bunun örnekleri dünyada pek çoktur. Dünyadaki bu örnekleri göremiyorsak siyasi iradenin bu konudaki düzenlemelerine şimdilik benim diyeceğim bir şey yoktur.”

ALİNUR AKTAŞ (İNEGÖL) : “Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’nin yaptığı açıklamanın üzerine yorum yapmam. Açıklaması kendisini ilgilendirir. Sözü edilen yasa tasarısı ile ilgili herhangi bir gelişme henüz yok. Ben böyle bir tasarının Bursa’yı ilgilendirdiğini de zannetmiyorum. Çünkü böyle bir gelişmeye ilişkin bugüne kadar ne bir milletvekilinden ne de bakanlarımızdan bir şey duymadım. Dolayısıyla da bu konuda yorum yapmayacağım.”

İSMAİL TARTAR (ORHANGAZİ): “Konu gündeme geldiğinden bu yana sanırım en büyük tepkiyi Mustafakemalpaşa’dakisivil toplum örgütleri koymuştur. Ancak gelinen noktaya baktığımızda emir demiri keser sözü sanırım bu konuda da belirleyici olacak. Biz de belediye olarak bu konuda haddimizi bilmek zorundayız. Şu da unutulmamalıdır ki belli bir kesim de, Mustafakemalpaşa’ya 15 kilometre mesafedeki Yalova’ya bağlanmamızı istiyor. Elbette bu durum birilerin istemesiyle değil yasalar çerçevesinde oluşur. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmamız yasalarla olacaksa diyecek ne olabilir ki? “

KADRİ ERYILMAZ (İZNİK): “Muhalefet partisi MHP’li bir belediye başkanı olarak bu yönde görüşümü bildirmem doğru olmaz. Bunun için de 2014 seçimlerine kadar süre içerisinde bağlanmamız konusu gündeme gelirse de, Mustafakemalpaşa’dakitüm siyasi parti ve sivil toplum dernekleri temsilcileriyle birlikte bu kararı verebiliriz. Daha doğrusu tek başıma verebileceğim bir karar değil. Bunun yanı sıra bu tecrübeyi geçtiğimiz yıllarda yaşayan Gemlik, Mudanya, Kestel ve Gürsulu vatandaşlara da danışarak fikirlerini almak isteriz. Ancak, bu sadece bizim 2014 yılında yapılacak yerel seçim tarihine kadar bugünkü konumda kalmamızı sağlar. Bu tarihten önce merkez ilçe statüsüne geçişimiz dediğim gibi İzniklilerle birlikte vereceğimiz bir karar olmalıdır. Şu da unutulmamalıdır, yasalara karşı boynumuz kıldan incedir.”

İRFAN TATLIOĞLU (ORHANELİ): “Orhaneli yatırıma aç bir bölge. Dolayısıyla da Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarından faydalanacak olmamız önemli bir gelişme. 4 milyon liralık kısıtlı bütçemizin imkanları dahilinde Mustafakemalpaşa’ya en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bundan dolayı da Büyükşehir’e bağlanmamız menfaatimize olacaktır. Bununla birlikte bizim Büyükşehir Belediye Meclisi’nde söz sahibi olmamız Orhaneli’ye gelecek yatırımları daha iyi takip etmemizi sağlayacaktır. Doğru yatırımlar yapıldığı sürece muhalefet dahil olmak üzere kimsenin bölgenin bu hizmetlerle kalkınmasına itirazı olacağını zannetmiyorum. Çünkü biz Orhaneli’yi siyasi kaygıyla değil hizmet aşkıyla yönetiyoruz. Kısacası Büyükşehir Belediyesi şemsiyesi altına girmek bizi ıslanmaktan koruyacaktır.”

BÜLENT HAMDİ CİNGİL (YENİŞEHİR): “Büyükşehir’in büyük nimetlerinden mevcut merkez ilçeler gibi bizim de eşit şekilde faydalanacak olmamız elbette Yenişehir için çok daha iyi olacaktır. Bu durumu Yenişehir meselesi gibi değil yurt geneline yayılan yerel yönetimler reformu çerçevesinde değerlendirmelidir. İlçemizin en önemli sorunlarının başında gelen ve Yenişehir Belediyesi olarak bir kısmını kısıtlı bütçemizle yapabildiğimiz altyapı sorununun çözümü için, öncelikli olarak Büyükşehir’den talebimiz bu yönde olacaktır. Bizler de bundan böyle Büyükşehir Belediyesi’ne yakışan ilçe olmak için üzerimize düşeni yaparız.”

SÜLEYMAN KAYNAK (KELES): “Keles olarak yıllardır hizmet anlamında geri kalmışlığın ezikliğini inşallah Büyükşehir’e bağlanmakla gidermiş olacağız. En önemlisi de Büyükşehir’in hizmetleriyle birlikte geriye göçün başlaması olacaktır. Bu yüzden bir an önce konunun TBMM’den geçerek yasalaşmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Yıllık 3 milyon lira olan belediye bütçemizle yapmayı planladığımız hizmetleri tamamlama şansımız yok. Bu yüzden de Büyükşehir Belediyesi’nin hem personel hem de teknik donanımından yararlanmak, Keles açısından milat olacaktır.”

S.SELÇUK TÜRKMEN (BÜYÜKORHAN): “Belki de bu yasaya en çok sevinen ilçe Büyükorhan olacaktır. Bursa gibi Türkiye’nin dördüncü büyük ilinin bazı ilçelerinin bu denli hizmet yoksunu kalması zaten yakışmıyordu. Bundan böyle Büyükorhan ilçesi Büyükşehir nimetleriyle gelişip büyüyecektir. Bu durum her geçen gün artan Mustafakemalpaşa’dan şehre göçü tersine çevirecektir. 3 milyon gibi komik belediye bütçemizin büyük bir kısmı personel giderlerine gittiği için ancak kalanıyla hizmet vermeye çalışıyorduk. Bu da takdir edileceği gibi yetersiz kalıyordu. Yaz aylarında içme suyu sıkıntımız had safhada. İmar revizyonu için maddi olmasa da teknik anlamda yardıma ihtiyacımız var. Bu ve benzeri acil ihtiyaçlarımızın Büyükşehir imkanlarıyla çözüme kavuşacağına inancımız tam.”

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.