Burası sayfanın başıdır.Örnek HTML sayfası Burası sayfanın gövdesidir.
DOLAR
33,0430
EURO
36,0039
ALTIN
2.558,20
BIST
11.180,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
36°C
Bursa
36°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
34°C
Salı Az Bulutlu
33°C

CUMHURİYET HALK PARTİSİNDEN SERT AÇIKLAMA

Geçtiğimiz gün Bursa Büyük Şehir Belediye Meclisinin aldığı kararın yankıları Mustafakemalpaşada artarak sürüyor.

CUMHURİYET HALK PARTİSİNDEN SERT AÇIKLAMA
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

AKP’nin maskesini düşündüğünü belirterek sert açıklamalarda bulundu.
Açıklamada şu görüşlere yer verildi.

Bilindiği üzere son dönemde ilçemize akın eden zehirli ve tehlikeli atık tesislerine karşı ilçemiz sivil toplum örgütleriyle birlikte CHP olarak ilçemizin geleceğinin karartılmaması için yoğun bir mücadeleye girmiş bulunmaktayız. En son ilçemiz OSB bölgesine kurulmak istenen marzinc şirketinin kurmak istediği baca tozu ve tuval kazanım tesisinin birinci sınıf tarım arazilerine sahip ilçemize kurulmaması gerektiği yönünde tepkimizi ortaya koymuştuk. Bununla ilgili olarak içinde yer aldığımız sivil toplum platformu yoğun bir mücadele vermiş ve bu mücadelenin sonunda yasal dayanak olan Bursa 2020 yılı 1/100.000 ölçekli çevre düzenindeki planı plan notunda yer alan ‘kirletici Sanayinin yer alması’ şeklindeki metnin sehven yazıldığından ‘yer almaması’ olarak değiştirilmesine karar verilmiştir.

Mustafakemalpaşa halkının lehine olan bu değişiklik Mustafakemalpaşa’da sevinçle karşılanmıştır. Ancak ne değiştiyse bu değişiklikten sonra bir şekilde büyükşehir Belediye meclisi önceki gün toplantıya çağırılmış ve bu toplantıda İl Genel meclisinin kararına rağmen ve yine İmar ve Bayındırlık komisyonunun bu doğrultuda karar vermesine karşın, Büyük Şehir Belediye başkanı Recep Altepe’nin İl Genel Meclisinin Mustafakemalpaşa lehine olan son kararıyla çelişkili olarak ilk plan notunu oylatması İlçemizde ve bizler tarafından kuşku ve kaygıyla karşılanmıştır.

Sözde her platformda ve ortamda Mustafakemalpaşa ya kurulmak istenen bu tesisin ilçemize zararlı olduğunu beyan eden ve bununla ilgili her türlü mücadeleyi vereceklerini söyleyen AKP Millet Vekili, İlçe Başkanı, Belediye Başkanı na rağmen AKP li Büyükşehir Belediye Meclis üyelerin katılanlarının tamamının oy birliğiyle ve hatta bu yönde toplantıdan önce grup kararı alarak Mustafakemalpaşa nın Coğrafyasına hançer saplayan böyle bir kararı almış olmaları İlçemizdeki AKP li yöneticilerin samimiyetini sorgulamayı gerekli kılmıştır.

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan oylama sonrası yaptığı açıklamada ‘Hayırlı olsun yoğun çabalarımız sonucu karar istediğimiz gibi geçti’ demesine rağmen görülmüştür ki; karar Mustafakemalpaşa aleyhinde çıkmıştır.
Bahse konu Büyükşehir Belediye meclisinde yer alan CHP li meclis üyeleri bu konuda Mustafakemalpaşa halkının hassas olduğunu, bu tesisin ilçemiz coğrafyasına zararlı olduğunu, İlgenel meclisinin son plan notu değişikliğinin doğru olduğunu ve bu yönde karar verilmesini beyan etmelerine rağmen AKP li meclis üyelerinin ilk plan notunu oylamalarına İtiraz etmişler ve ret oyu vermişlerdir.

Hiçbir parti örgütü kademesi o yerdeki ilçe örgütüne rağmen onların iradesi dışında hareket edemeyeceğine göre; her platformda şov yapmayı fırsat bilen ve bu tesise karşı olduklarını söyleyen AKP milletvekilleri, ilçe başkanı ve yöneticileri, belediye başkanı anlaşılıyor ki halkımızı kandırmıştır. Halkımızın gözünün içine baka baka yalan söylemişlerdir. Soruyoruz ilçemiz halkının mücadelesini engelleme niyeti taşıyan bu kararın öncesinde gurup toplantısı yapılmasını, bu olağan üstü toplantısının düzenlenmesine, AKP li meclis üyelerince oy birliğiyle karar verilmesine kim etki etmiştir. Karar neticesinin ardından Mustafakemalpaşa daki bazı yetkilileri aranarak biz Mustafakemalpaşa nın lehine karar aldığımızı biliyoruz. Hatamızı en kısa zamanda düzelteceğiz demeleri neyin nesidir. Ya ikiyüzlü davranıyorsunuz yada acemiler mangası gibi davranarak karar alıyorsunuz.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak diyoruz ki halka rağmen hiçbir eylem sonuca ulaşmaz. Bizce il genel meclisinin son plan notu değişikliğinde de belirtildiği gibi böyle tehlikeli kazanım tesisinin birinci sınıf tarım arazilerine sahip Mustafakemalpaşa’da yer almaması gerekmekte olup OSB müteşebbis heyetinin derhal toplanarak bu son plan notu değişikliği ve yasal mevzuata göre ilçemize kurulması sakıncalı olan bu tesise ilişkin tahsis kararının iptal edilmesi gereklidir. Unutulmamalıdır ki bu topraklar çocuklarımıza bırakacağımız en kutsal emanettir.
 

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.