Burası sayfanın başıdır.Örnek HTML sayfası Burası sayfanın gövdesidir.
DOLAR
32,2133
EURO
35,0277
ALTIN
2.440,86
BIST
10.936,69
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
22°C
Bursa
22°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
23°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
22°C

DOĞADER’den Karyağmaz Köyü ile ilgili açıklama

Mustafakemalpaşanın Yalıntaş Mahallesine getirilmek istenen, Balıkesir’ın Dursunbey ilçesine bağlı Karyağmaz köyüyle ilgili bir bilgilendirme yapıldı.

DOĞADER’den Karyağmaz Köyü ile ilgili açıklama
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Özellikle Orman Haftasının başladığı gün olan 21 Martta ve Karyağmaz köyünün getirilmek istendiği çam ormanında yapılan bilgilendirmede Doğader Mustafakemalpaşa temsilcisi Seyit Ali Geçici şu açıklamalarda bulundu.
Kamuoyuna;
Şu an Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesi Yalıntaş Beldesi’nin hemen yanında bir orman alanında bulunuyoruz. Bu orman, 104 hektar, yani 1 milyon metrekareden fazla yer kaplamaktadır. Orman, 5-8 metre yüksekliğinde sık çam ağaçlarıyla kaplıdır. 100 bin den fazla genç çam ağacının bulunduğu bu orman alanı ne yazık ki 2010 yılında orman alanı sınırlarından çıkartılarak Hazine’ye devredilmiş. En temel görevi ormanı korumak olan Orman ve Su Bakanlığı, bu sağlıklı gelişen ormanı devletin orman kayıtları dışına çıkartarak kendi varlık nedenine ihanet etmiştir.
Karyağmaz Köyü, Balıkesir ili Dursunbey İlçesine bağlı, Yalıntaş Beldemize bir saat uzaklıkta ve en az Bursa’nın turistik Cumalıkızık köyüyle boy ölçüşecek kadar güzel geleneksel mimarisi korunmuş bir köyümüzdür. Türkiye’de bugüne kadar ilk ve tek örnek olarak, 2010 yılında Karyağmaz Köyünün yollarının, kışın kardan kapanması gerekçe gösterilerek! Bakanlar Kurulu kararıyla köyün taşınması kararlaştırılmış. İşte, Orman Bakanlığı yanlış bir kararla, şu an içinde bulunduğumuz 1 milyon metrekareyi kaplayan bu ormanı Karyağmaz’ın taşınması için Hazine’ye devretmiş.
Bununla da kalınmamış. Bu nasıl köy taşıma dedirtecek cinsten, Karyağmaz köylüsünün turistik bir merkez olabilecek kadar güzel köy evlerini 5-6 bin liraya, ekin ektikleri tarlalarını, metrekaresi 5-6 liraya kamulaştırarak ellerinden alınmış. Yalıntaş’ta orman üzerine yapılması planlanan villa tipi evlerin, köylüye 20 yıl borçlandırılarak satılması planlanmış. Planlarda köylünün ahırı var ama ekecek tarlası yok. Ne büyük hatadır ki, topraktan koparılmış, ekin ekmesi engellenmiş bir köy yaratılmak istenmiş.
Kasım 2015 seçimlerinde 212 kayıtlı seçmenin olduğu, Karyağmaz’da köylülerin ifadesiyle, şu anda 30-35 hanenin sürekli ikamet ettiği belirtilmektedir. Oysa ki şu an bulunduğumuz bu orman alanı üzerine 406 adet villa tipi ev, 100 ahır, 16 derslikli bir okul ve bir cami yapılması planlanmış. Temmuz 2015’te planda gözüken yolları açmak için ağaç kesimine başlandıysa da yöre halkının ve DOĞADER’in tepkisi üzerine durdurulmuştu. Son olarak, iki ay önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bursa Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, burada bulunan 100bin ağacın ölüm fermanına bir imza da o atarak planlanan binaların inşaatı için ihale açtı. Eğer bu yanlıştan dönülmezse yakın bir zamanda buradaki ağaçların tümünü kesmeyi göze aldılar.
Yoksul Karyağmaz köylüsünden birçoğunun, evleri ödeyebilecek kadar geliri yok. Bu gelire sahip olanlar ise zaten kente göç edenlerdir. Burada sormak gerekiyor. Köy taşıma kime hizmet ediyor? Zamanla taksidini ödeyemeyen köylüler bir bir evlerini varlıklı kişilere satmak zorunda kalmayacak mı? Anlaşılıyor ki burada, orman alanı yok edilerek, Bursa’nın Bademli mahallesine benzer bir varlıklı sınıf mahallesi yaratılmak isteniyor.
Bizler, içinde bulunduğumuz bugünü, 21 Mart Dünya Orman Günü’nü çeşitli etkinliklerle kutlayan Orman ve Su Bakanlığı’nı kutlama yapmaya değil, “varlık nedeni olan ormanı koruma görevini yerine getirmeye” çağırıyoruz. Buradaki ormanda 100bin ağaç varsa en az her ağaçta bir kuş yuvası vardır. Orman, sincabı, tilkisi, tavşanı ve daha onlarca canlısıyla bir bütün halinde yaşayan canlı bir varlıktır. Siz ormanı yok ederek yalnızca ağaçları yok etmezsiniz. Tüm bu canlı yaşamları da yok edersiniz. Bunun tek bir adı vardır: Katliam. Bu nedenle Yalıntaş’ta, Mustafakemalpaşa’da Bursa’da yaşayan bizler, bu katliamın yapılmasını istemiyoruz. Bu yanlış karardan derhal dönülmelidir. Orman ve tarım alanları üzerinde yerleşim ve sanayileşmeye izin verilmemelidir. Yalıntaş ormanı, toplumun ortak varlığıdır. Kurduyla kuşuyla bu orman bizden sonraki nesillere bırakılmalıdır.
DOĞADER Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği
 

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.