DOLAR
18,6344
EURO
19,6306
ALTIN
1.077,07
BIST
4.962,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Çok Bulutlu
13°C
Bursa
13°C
Çok Bulutlu
Pazar Çok Bulutlu
11°C
Pazartesi Çok Bulutlu
12°C
Salı Çok Bulutlu
13°C
Çarşamba Az Bulutlu
16°C
Papirüs Pastanesi Mustafakemalpaşa
Papirüs Pastanesi MKP

Eğitim Sen’den basın açıklaması

AKP 4+4+4 İLE KIZ ÇOCUKLARIMIZI EVE KAPATIRKEN
EĞİTİM SEN 7 MART’TA KARA TAHTAYI MOR’A BOYUYOR
EĞİTİMDE CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE SON DİYOR

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak, yıllardır AKP iktidarına ve Milli Eğitim Bakanlığı’na eğitimdeki cinsiyet eşitsizliği ile ilgili uygulamalardan vazgeçmesini, ders kitaplarından müfredata kadar cins ayrımcı öğelerin temizlenmesi gerektiğini vurguluyoruz. Birçok inceleme ve raporlar hazırladığımız halde bugün hala okullar ve eğitim alanı cinsiyet eşitsizliğinin ve ayrımcılığın yeniden üretildiği bir alan olmaktan kurtulamamıştır.
Eğitim Sen olarak ders kitaplarından okulda kurulan sosyal ilişkilere ve öğrencilere benimsetilen toplumsal rollere dek uzanan eşitsizlik biçimlerinin farkına varılmasını ve bunlarla mücadele etmeyi önemsiyor, toplumsal cinsiyet eşitliğini sendikal mücadelenin temel başlıklarından biri olarak görüyoruz. 8 Mart Kadınların Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü yaklaşırken, 7 Mart’ta okullarımızdaki kara tahtaları MOR renge boyayacağımız MOR TAHTA etkinliğiyle kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın önlenmesinde eğitimin oynadığı role dikkat çekmek istiyoruz.

Eğitim Sen’den basın açıklaması
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

Sendikamız 7 Mart’ta, kız ve erkek çocuklarının oynadığı oyuncakların dahi nasıl farklılaştığını öğrencilerde bilince çıkartacak, atasözlerinin dahi kadına yönelik şiddeti beslediğini anlatacak etkinlikler planlanmaktadır. Bu etkinlikler kapsamında sınıfta öyküler anlatılması, kadın ve erkekle ilişkilendirilen sembollerin tartıştırılması, cinsiyet kalıpları ile ilgili ilköğretim öğrencilerinde sorgulayan bir yaklaşım geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bir ders saatini kapsayacak bu etkinlikler ilköğretimdeki farklı yaş gruplarına göre planlanmıştır.

Bizler Eğitim Sen’li öğretmenler olarak çocukların eğitimi sırasında kullanılan her türlü materyalin toplumsal cinsiyet eşitliği açısından incelenmesini varsa cinsiyet ayrımcı öğelerden arındırılmasını öneriyoruz. Elbette tüm materyallerin bir anda değiştirilmesi çeşitli zorluklar içermektedir. Ancak biraz dikkatle, “bilim adamı”, “iş adamı” gibi ibarelerin “ bilim insanı” şeklinde değiştirilmesi, öykü ve masallarda kadın ve erkek rollerinin değiştirilerek okunması… gibi basit uygulanabilir yöntemlerin bile çok şeyi değiştirebileceğini düşünüyoruz.

Peynirci Baba

Elbette 40 dakikalık bir ders saati böyle bir farkındalığın yaratılması için tek başına yeterli değildir. Ancak yine de kamuoyunun dikkatini çekmek, bu konuda yetkililerin harekete geçmesini sağlamak için tüm üyelerimizi 7 Mart’ta Mor Tahta eylemine katılmaya davet ediyoruz Eğitim Sen olarak toplumsal cinsiyet eşitliğinin bir ara disiplin olarak müfredat programının içine yerleştirilmesini ve eğitim alanının tüm cinsiyetçi, ayrımcı unsurlardan temizlenmesini talep ediyoruz.

Gerçekleştireceğimiz eylem aynı zamanda 4+4+4 ile formüle edilen ve kız çocuklarımızın eğitim hakkını engellemeye dönük düzenlemeler içeren kanun teklifine karşı, kız çocuklarımızın kesintisiz eğitim hakkı içinde yapılan bir eylemdir. Eğitimin her kademesinde ırkçı, gerici, cins ayrımcı uygulamalara devam eden, ülkemizi çocuk gelinler mezarlığına çevirmeye çalışan AKP’nin tüm uygulamalarının karşısında Eğitim Sen bilimin ve eşitliğin güneşi olamaya devam edecektir. 7 Mart’ta, tüm eğitim emekçilerini 4+4+4 formülü ile bir kez daha kız çocuklarımızın eğitim hakkını ortadan kaldıran kanun teklifine ve cinsiyet eşitsizliğine karşı, 1 ders saatinde MOR TAHTA eylemine katılmaya davet ediyoruz.

EĞİTİM SEN MUSTAFAKEMALPAŞA TEMSİLCİLİĞİ

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.