Burası sayfanın başıdır.Örnek HTML sayfası Burası sayfanın gövdesidir.
DOLAR
32,2044
EURO
35,0338
ALTIN
2.528,78
BIST
10.703,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
24°C
Bursa
24°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
30°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C

Geçmişe ışık, geleceğe umut oldu

İlçenin tarihi, kültürel ve sanatsal birikimine değer katanlar, ‘İz Bırakanlar Sempozyumu’nda gün yüzüne çıktı. Başarıyla gerçekleştirilen sempozyum geçmişe ışık tutarken geleceğe de umut oldu.

Geçmişe ışık, geleceğe umut oldu
Yavuz Süt Mamülleri Mustafakemalpaşa

İlçe belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Araştırmaları Merkezi ve Uludağ Üniversitesi’nin akademik desteğiyle düzenlenen “İz bırakanlar” sempozyumunda, İlçede yetişen devlet adamlarından, ilim ve fikir insanlarına, Milli mücadelede iz bırakanlardan diğer önemli şahsiyetlere kadar pek çok değerli isim tanıtıldı. Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’ndaki bilgi şölenine; AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, U.Ü. Rektörü Profesör Doktor Kamil Dilek, Bursa Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

‘Değerlerimize sahip çıkacağız’

İlginin yoğun olduğu sempozyumun açılışında konuşan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, şehir kültürünün insanların tutum ve davranışlarını etkilediğini söylerken, şehircilik bilincini arttıran kültürel değerlere dönük çalışmalar yapmayı önemsediklerini dile getirdi. Sempozyumlar aracılığı ile Mustafakemalpaşa’yı her yönüyle tanıtmaya çalıştıklarını belirten Başkan Kurtulan; “ 2011 yılında gerçekleştirdiğimiz ilk sempozyumda Mustafakemalpaşa’nın tarihi, kültürü, etnik yapısı, sosyal hayatı ile tarihten bugüne gelen sorunlar ve beklentiler ele alınmıştı. Şimdi ise Mustafakemalpaşa’da tarih boyunca iz bırakanlar kişileri tanıma ve tanıtma fırsatı bulacağız. Bilimsel araştırmalar sonucu gün yüzüne çıkacak yeni bilgilerle oluşacak tarih, kültür ve sosyal bilinç sayesinde gelecek nesillere daha bilinen ve değerlendirilen bir geçmiş bırakacağız. Bununla beraber Mustafakemalpaşa’nın tüm değerlerinin yer alacağı ve geçmişle gelecek arasında bir köprü olacak ‘Kent Müzesi’ kurma hazırlıklarını sürdürüyoruz. Bundan sonrada dönemler halinde Mustafakemalpaşa’nın nabzını farkındalık oluşturan sempozyumlar serisi ile tutmayı sürdüreceğiz” dedi.

‘İz Bırakanlar’ geleceğe ışık tutacak

U.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve KETAM Başkanı Profesör Doktor Mefail Hızlı ise bir toplumun değerleriyle ve kültürüyle büyük bir medeniyet kurabileceğini belirterek, Mustafakemalpaşa’daki bu sempozyumun geçmişte büyük işler yapan isimlere ışık tutarak, iz bırakanları bugünden yarına taşıyacağını kaydetti. Bursa Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak’da sosyal belediyecilik anlayışıyla kültürel faaliyetler yürüten yerel yönetimlere desteklerinin devam edeceklerini söylerken, U.Ü. Rektörü Profesör Doktor Kamil Dilek ise sempozyumun değerli isimlere bir vefa anlamı taşıdığını ifade etti. Mustafakemalpaşa’nın Bursa’nın tarihi yerleşim bölgelerinin başında geldiğine dikkat çeken AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk’de ‘İz Bırakanlar Sempozyumu’ ile Lalaşahin Paşa’dan Ayaz Paşa’ya kadar birçok manevi önderin gelecek kuşaklara daha iyi anlatılarak, kültürel ve tarihi mirasa sahip çıkmada önemli bir adım atılacağını belirtti.

2 günlük bilgi şöleni

Prof Doktor Mefail Hızlı’dan, Yrd. Doç Doktor Sezai Sevim’e, spor yazarı Osman Tanburacı’dan, eski Spor Bakanı Şükrü Erdem’e kadar çok sayıda bilim, sanat, siyaset ve spor insanının konuşmacı olarak katıldığı ‘ Mustafakemalpaşa’da İz Bırakanlar Sempozyumu’, 2 gün boyunca 7 oturum halinde gerçekleştirildi. Konuşmacılar sempozyumun ilk günkü oturumlarında; Lala Şahin Paşa’dan Hamzabey’e, belediye başkanlarından, kaymakamlara, kitabelere, dedelere, sağlık ve sporda iz bırakanları tanıtırken, ikinci gün ise milli mücadele ve edebiyatta öne çıkan isimler için bildiriler sunuldu. Renkli söyleşilerin gerçekleştiği organizasyon çerçevesinde açılan fotoğraf sergisi ile de Mustafakemalpaşa’nın doğal ve kentsel zenginlikleri tanıtıldı. Ayrıca sempozyumda sunulan bildirilerden oluşan ‘ Mustafakemalpaşa’da İz Bırakanlar’ isimli hacimli kitap da önümüzdeki günlerde basılarak, Mustafakemalpaşa’nın kent hafızası ve kültür arşivine kalıcı bir eser bırakılacak.

https://www.dostmedya.com/haber/690649844.jpg

https://www.dostmedya.com/haber/6199886.jpg

Dostmedya Haber’i sosyal medyada takip ederek, son dakika Mustafakemalpaşa Haberleri’ne anında ulaşabilirsiniz.