Ana Sayfa Haberler 28 Kasım 2019 12:12

4. Bodrun Ultra Maraton Koşusunu Deniz Çelik Kazandı

  1. Uluslararası Aydem Bodrun Ultra Maraton koşusunu Mustafakemalpaşa Belediyespor adına koşan Deniz Çelik Kazandı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Aydem Bodrun Ultra Maratonu’na katılan sporcular ve vatandaşlar 7’den 70’e koşu yarışı yaptı.

4. Uluslararası Aydem Bodrun Ultra Maraton koşusu renkli görüntülere sahne oldu. Bodrum’a gelen profesyonel yarışçıların yanı sıra Bodrum’dan da yaklaşık 500 sporcu koşu yarışına katıldı. Özel bir organizasyon şirketi tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi ve Aydem’in destekleriyle düzenlenen Bodrun Ultra Maratonu, bu yıl 4’üncü kez gerçekleştirildi.
Sporcuların yarıştıkları kategorilere göre, Barlar Sokağı, İçmeler, Kızılağaç, Usuluk, Kaynar ve Çamlık bölgelerinde koşunun başlangıcı verildi. Sabah saat 07.00’da 60K startı verildi. Hava aydınlanmadan önce zorlu parkura başlayan 60K yarışçıları, gün boyu zorlu parkuru geçmeye çalıştı.

60 kilometre boyunca keçi yollarından geçerek 2670 metrelik bir rakıma ulaşan sporcular, Bodrum Belediyesi önündeki finish çizgisine ulaşmaya çalıştılar.

Mustafakemalpaşa Belediye Spor adına yarışan, İlçemizde görev yapan Beden Eğitimi Öğretmeni Deniz Çelik bu zorlu maratonu birincilikle tamamlayarak, ilçenin adını bir kez daha duyurdu.

Dost Medya olarak tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

 

 

 

Bodrun UltraMaraton Koşusu Nedir?

Bodrum Belediyesi önünden başlayan 60 km’lik ultramaraton yarışmasıdır. Katılımcılar Bodrum Barlar Sokağı’ndan başlayıp Bodrum Yarımadası’nın en bakir koylarını ziyaret edip inanılmaz Ege Denizi manzarası eşliğinde kendileri ile baş başa kalma fırsatı yakalarlar, bunun ile birlikte ülkemizin en keyifli keçi patikalarında adımlama fırsatını yakalarlar, yarışma Bodrum Belediyesi’nin önünde son bulur.

60 Km toplam rakım kazanımı 2670 metre.

Bodrun Ultra Maratonu 6K, 10K , 23K , 60K olmak üzere 4 farklı etapta , Bodrum Yarımadası ve çevresinde, tarihi Leleg Yolu üzerinde koşulan bir yarıştır. Yarış rotasının yüzde 90’lık kısmı patika, yüzde 10’luk kısmı asfalttan oluşmaktadır. Parkur genellikle sert zemin üzerinde jeep yolundan geçmektedir. Bazı bölgelerinde single track mevcuttur. Bodrun Ultra Maratonu’ nun tüm etapları Bodrum Belediyesi önünden başlamaktadır ve yaklaşık 7. Km’ye kadar birlikte devam etmektedir. Halikarnas Plajı takip edilerek Bodrum Tersanesine kadar koşulacak olan ilk 3.5 km’lik bölüm asfalt yoldan oluşmaktadır. 4’üncü km’de su istasyonu bulunmaktadır. Buradan sonra patikaya girilmektedir ve koşucuların farklı açılardan Bodrum’u görebilecekleri yaklaşık 200 metre yükseklikteki tepeye doğru single trackten devam etmektedir. Bodrum Tepe ‘de kontrol görevlileri 6.5’inci km’de koşucuları karşılamaktadır ve bu noktadan sonra parkurlar ayrışmaya başlamaktadır.

Son yarışçı geliş saati(cut off) 18:00’dır.

Yorumlar