Ana Sayfa Haberler 3 Aralık 2019 10:28

Ticaret Borsası Kırsala Yönelik Çalışmalarına Devam Ediyor

Tıbbi ve aromatik bitkilere yönelik gelişmeleri yerinde görüp ,incelemek için konusunda uzman teknik ekibi Keles ilçesinin Belenören Köyüne gönderdi.
Keles Belediye Başkanı yapılan çalışmaları ve uygulama alanlarını Meclis Üyesi Mustafa Toksöz ile Zıraat Mühendisleri gezdi.
Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin tıbbi ve aromatik bitkilerin ekonomideki yeri ve üreticiye katkısı hakkında önemli bilgiler verdi. Kırsaldaki üreticiye güzel bir gelir kapısı olduğunu belirtti. Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığının kendilerine büyük destek verdiklerini, fide temini ve damıtma tesisi kurarak kırsala katkı sağladıkları söyledi.
Ticaret Borsası Başkanı Sadettin Akkoyunlu kırsaldaki üreticiye ek gelir kaynağı olarak tıbbi ve aromatik bitkilerin geliştirilmesi için gerekli kurumlarla görüşüp gerekli projeleri hazırlayıp müracaatlarını yapacaklarını söyledi.
Ticaret Borsasının göndermiş olduğu teknik bilirkişi heyeti yapılan çalışmaları yerinde inceledikten sonra ilçemiz için az masrafla çok karlı bir ürün olan tıbbi ve aromatik bitkilerin, kırsal arazilerin değerlendirilmesi ve verimli hale getirilmesi için bu bitkilerin tarımına bir an önce geçilip atıl durumda ki arazilerin kullanılır hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
Üretilen tıbbi bitkileri standardize edilmiş bitmiş ürün haline getirebilmek için ekstrat ya da yağ çıkarım işlemlerinin yapılması gerektiğini ancak bu şekilde yüksek gelir elde edileceğini, pazar sorunun olmadığını belirtti.

Yorumlar