Ana Sayfa Haberler 7 Aralık 2019 18:25

Mustafakemalpaşanın ilk Ortodonti Kliniği Açıldı

Ortodonti Uzmanı Gözde Beygirci Öğrenim, Mustafakemalpaşa’nın ilk Ortodonti Kliniğini Açtı.
7 Aralık Cumartesi Saat:14:30’da gerçekleştirilen açılışa, AK Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa Esgin ve Refik Özen’in yanı sıra Ak Parti İlçe Yönetimi ve çok sayıda davetli katıldı.
Açılışta küçük bir konuşma yapan Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, ‘Ortodonti Uzmanı Gözde Beygirci Öğrenim’i tebrik ediyorum. Ortodonti uzmanı olmak zorlu bir süreçten geçer. Önce 5 yıl Diş Hekimliği Eğitiminden sonra en az 4 yıllık Uzmanlık programını tamamlarlar. Mustafakemalpaşalı bu kardeşimizde bu zorlu süreci tamamlayıp, doğup büyüdüğü ilçeye hizmet etmek için, Mustafakemalpaşanın ilk ve tek ortodonti kliniğini burada açıyor. Kendisini tebrik ediyor, işlerinde başarılar diliyorum.’dedi.
Yapılan duaların ardından, klinik açılışı gerçekleştirildi.
Ortodonti Uzmanı Gözde Beygirci Öğrenim’in, Mustafakemalpaşanın sevilen işadamlarından rahmetli Veli Beygirci’nin kızı olduğu belirtildi.

Ortodontist Kimdir? Ortodonti Uzmanı Ne Yapar?
Ortodonti bozuklukları ve tedavi yöntemleri üzerine uzmanlık eğitimi almış diş hekimlerine ortodontist denir. Diş, ağız ve çene düzensizliklerinin teşhis ve tedavisinde uzmanlaşan ortodontistler, öncelikli olarak 5 yıllık Diş Hekimliği eğitiminden sonra en az 4 yıllık Ortodonti uzmanlık veya doktora programına katılırlar. Bu süreç sonucunda da uzmanlık tezi hazırlayarak ve gerekli sınavları geçerek uzmanlık kazanırlar.
Ortodonti uzmanlığı uzun süreli bir eğitim ve pratik programını kapsamaktadır. Ortodontist olacak hekimler diş hareketlerini kontrol etmek ve yüz gelişimini yönlendirmek üzere çeşitli eğitimleri tamamlarlar. Sadece ortodonti alanında uzmanlık ya da doktora eğitimini başarı ile tamamlayan diş hekimleri bu unvanı alabilirler.
Ortodonti Uzmanı Olmak İçin Gerekenler
Son yıllarda diş hekimliği alanındaki gelişmelerin artması ve diş hekimliğinin ilgi çekici bir meslek olması farklı dallarda uzmanlaşma yolu açmıştır. Diş hekimliğinde uzmanlık dallarının başında da ortodonti gelmektedir. Ortodonti uzmanı olmak için 5 yıllık lisans eğitimi sonrası üniversitelerin ortodonti bölümlerinde 4 – 6 yıllık uzmanlık sürecinden geçmek gerekir.
Ortodonti doktoru, genel diş hekimliğinin tedavi yöntemlerinin yanı sıra dişlenmenin ve baş boyun bölgesi büyüme ve gelişmesinin de takibini, dişlerde ve baş boyun bölgesi iskeletsel yapısında oluşan ortodontik ve ortopedik sorunların teşhisi, önlenmesi, durdurulması ve tedavisini üstlenirler. Ortodonti hekimi, genel olarak çapraşık dişleri düzelten doktor olarak bilinse de iskeletsel düzensizlik ve anomaliler, bebeklerde dudak damak yarıkları, erişkinlerde uyku apnesi, çene eklemi tedavileri gibi pek çok rahatsızlıkta uygulama yapabilirler.
Ortodonti uzmanı olmak isteyenler, öncelikli olarak lisans eğitimlerini tamamlamalı ve uzmanlık alanında tüm sınavlarından başarıyla geçmelidirler. Tez ve uygulama eğitimlerini bitirdikten sonra kliniklerde çalışabilir ya da kendi kliniklerini açabilirler. Ayrıca ortodonti uzmanı olmak için, hekimlik bilgilerinin yanında insanlarla iyi iletişim kurabilmeli, el becerilerinin gelişmiş olması, öngörü sahibi olmaları, mesleğinin yeniliklerini takip edebilmeleri gerekmektedir.

Yorumlar