Ana Sayfa Haberler 25 Nisan 2020 18:05

Kara Leylek Mustafakemalpaşa Semalarında

Geçen hafta Kosova köyünde görüntülenen karaleylek cumartesi akşam üstü Mustafakemalpaşa semalarında görüntülendi.
Beyaz leyleklerin aksine, çok çekingen ve ürkek olan Kara Leylek, yaklaşık yarım saate hükümet meydanı ve derenin üzerinde uçtuktan sonra Kosova tarafına doğru gözden kayboldu.
Kara Leylek (Ciconia nigra)
Kara leylek (Ciconia nigra), çeltik kargası olarak da bilinen, leylekgiller (Ciconiidae) familyasından büyük, ince uzun yapılı, ince boyunlu, gagası uzun, ince ve koyu kırmızı renkli, uzun kırmızı bacaklı bir leylek türü.
Özellikler[
Boyu 95–100 cm, kanat açıklığı 145–155 cm’dir. Erişkinin başı, boynu, göğsü ve üst tarafı parlak siyah, karnı beyazdır ve kanat altında kanadın gövdeye birleştiği bölümde küçük beyaz bir üçgen vardır. Ergenin rengi daha mattır, koyu zeytin yeşili-kahverengi gövdesi ve yeşilimsi bacakları ve gagası vardır. Uçuşta kanatlarını düz ya da yay şeklinde tutar, balıkçıllar gibi başını aşağı eğmez. Başını öne, bacaklarını geriye uzatarak, düzenli ve güçlü kanat vuruşlarıyla uçar.
Göçmendirler, kışı tropikal Afrika’da geçirirler. Ağustosun ortasından eylülün sonuna kadar göç ederler. Martın ortasında geri dönerler. Ama İspanya’daki popülasyon yerleşiktir. Yüksek ağaçları delerek yuvasını yapar. leylekten farklı olarak ürkek ve ihtiyatlı bir türdür.

Yorumlar