Ana Sayfa Haberler 17 Eylül 2020 13:50

Mesleki eğitim merkezi öğrencilerine lise diploması

Ustalık ve kalfalık belgesi almış veya mesleki eğitim merkezinde okumaya devam edip diploma programına dahil olmayan kişiler, telafi dersler ile meslek lisesi diploması sahibi olabilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),mesleki eğitim merkezlerine gönderilen yönerge ile ustalık ve kalfalık belgesi almış veya mesleki eğitim merkezinde okumaya devam edip diploma programına dahil olmayan kişilerin telafi dersler ile meslek lisesi diploması sahibi olabileceğini duyurdu.
Binlerce ortaokul mezunu kalfalık ve ustalık belgesi sahibi olan vatandaşın beklediği karar çıktı. Mesleki eğitim merkezleri tarafından verilen lise diploması şartları daha da genişletildi. Mesleki Eğitim Merkezinde okuyarak mezun olmuş, ancak diploma programına dahil olmayarak kalfalık ve ustalık belgesi almış kişiler artık telafi dersler ile lise diploması alabilecekler. Bunun yanı sıra bu merkezlerde okuyan ve 11’inci, 12’inci sınıftaki diploma programına dahil olmayan öğrenciler de fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklar. Ayrıca dışarıdan ustalık kalfalık sınavına girmiş ortaokul veya imam hatip ortaokulu mezunu kişiler de diploma programına dahil olarak diploma alabilecekler.
Mustafakemalpaşa Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Erdoğan Aykan yaptığı açıklamada; ‘Ustalık ve Kalfalık belgesi sahibi olan en az ortaokul mezunu vatandaşlar merkezimize müracaat ederek gerekli eğitimi alıp sınavlarda başarılı olarak meslek lisesi mezunu olabilirler .Başvurular başlamış olup Mesleki Eğitim merkezine yapılmaktadır.’ Dedi.

Haber-Foto:Adem Tuncer

Yorumlar